Pert kap a nyakába a Grayscale kriptobefektetési vállalat

A Fir Tree fedezeti alapkezelő vállalat beperli a Grayscale kriptobefektetési céget. Ezzel a célja, hogy mindenre kiterjedő részletes információt szerezzen a zászlóshajónak számító Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) alapról. Egyúttal szeretné kivizsgáltatni az esetleges rossz gazdálkodást és az összeférhetetlenséget – derül ki a Bloomberg riportjából.

A Fir Tree azt szeretné, ha a Grayscale újraindítaná a visszaváltásokat és csökkentené az alaphoz tartozó díjakat. A GBTC 10,7 milliárd dolláros eszközállományával a világ legnagyobb nyilvánosan kereskedett kriptoalapja. Az alap indításával a Grayscale lehetővé tette az amerikai befektetők számára, hogy kitettséget szerezzenek a Bitcoin kriptovalutával szemben anélkül, hogy magát a kriptoeszközt megvásárolnák.

A GBTC kriptoalapot most közel rekordszintű, 43%-os diszkonttal árulják a befektetési termék alapjául szolgáló Bitcoin árához képest, és az alap értéke idén közel 75%-kal csökkent a Bitcoin meredek zuhanása és több nagy presztízsű kriptocég, például az FTX összeomlása nyomán.

A Fir Tree a jogi útra való tereléssel nyomást akar gyakorolni a Grayscale-re, hogy újraindítsa a visszaváltásokat. Ez a befektetők számára most azonnal nem lehetséges. Egyúttal a jelenlegi 2%-ról szeretné lejjebb csökkenteni a különféle kezelési díjakat is a Bloomberg forrásai szerint.

A Fir Tree a kriptoszférában arról is ismert, hogy az év elején nagy összegű short pozíciókat vett fel a stabilcoin Tether ellen is.

A Grayscale szóvivője az üggyel kapcsolatban elmondta, hogy a cég “küldetése, hogy segítse a befektetőket a folyamatosan fejlődő kriptovaluta ökoszisztémához való hozzáférésben, ismerős, biztonságos és átlátható befektetési eszközökön keresztül. Tiszteletben tartjuk részvényeseink véleményét, és nagyra értékeljük, hogy közvetlenül velük tárgyalunk a termékstruktúránk és működési modellünk részleteiről”.

A szóvivő megjegyezte, hogy a Grayscale “100%-ban elkötelezett amellett, hogy a GBTC alapot ETF-é alakítsa. Azt szeretnénk, hogy tőzsdén kereskedett alapként jelenjen meg”. Ezt a törekvést azonban a SEC, az amerikai tőzsdefelügyelet eddig elutasította.