A háború kitörése óta csaknem 1 billió dollár folyt be az aranyba

Február 24-én, az ukrajnai orosz invázió következtében az arany ára 13 hónapos csúcsra emelkedett. A nemesfém az elmúlt hónapban lépcsőzetes erősödést mutatott, ahogy a feszültségek tovább fokozódtak. New York-i idő szerint, reggel 05:29-re az arany ára 1,9%-kal 1.971,14 dollárra emelkedett unciánként, ami a legmagasabb szint 2021. január eleje óta.

A rendelkezésre álló adatok szerint 2022. február 24-én a sárga fém teljes piaci kapitalizációja 12,494 billió dollár, az unciánkénti 1.967 dolláros árfolyam pedig a CompaniesMarketCap statisztikái szerint 2,96%-kal emelkedett a közzététel időpontjában.

A Wayback Machine internetes archiváló eszköz alkalmazásával megállapították, hogy január 21-én az arany ára 11,629 billió dolláron állt 1,831 dolláros unciánkénti áron. Így az elmúlt 30 napban összesen 0,87 billió dollár folyt be az aranyba, ahogy a feszültségek eszkalálódni kezdtek Kelet-Európában.

Háborús időkben az arany a menedék

Általánosságban elmondható, hogy az aranyat az Oroszország és Ukrajna közötti növekvő geopolitikai feszültségek közepette biztonságos menedékeszköznek tekintik. Ennek megfelelően tanusított a nemesfém az utóbbi napokban bődületes áremelkedést.

A Finbold decemberben arról számolt be, hogy Oroszország arany- és devizatartalékai rekordot döntöttek. Miután az orosz kormány a 2014-es olajárválság közepette több mint 250 milliárd dollárt volt kénytelen költeni a gazdaság megmentésére, tartalékaik 2008 óta a legalacsonyabb szintre zuhantak. Az orosz arany- és devizatartalékok azonban az azóta eltelt időszakban csaknem megduplázódtak. Az állományok 2019 júniusában meghaladták a szabályozó hatóság által meghatározott 500 milliárd dolláros célszintet, és azóta is e szint felett maradtak.

A US Global Investors vezérigazgatója, Frank Holmes szerint, ha biztonságos menedéket keres ezekben a viharos időkben, az arany a legjobb választás. Holmes a bitcoinra új eszközosztályként hivatkozik, ami még nem tudta megalapozni az értékét, bár igen ígéretes alternatívának tartja.

A háború hatása a piacra

Az invázió a piacokon azonnali eladást okozott, ami közel félmilliárd dolláros veszteséget eredményezett a kriptopénzek tekintetében. Azonban a neves kriptokereskedési elemző, Michael van de Poppe hasonlóan látja a helyzetet, mint Holmes, aki szerint a bitcoin végül talpra fog állni.

“Amit egyszerűen nem értek, az az, hogy a bitcoin ezekben az időkben esik, tulajdonképpen. Úgy értem, ez egy kockázatos eszköz, de ha egy kicsit jobban belegondolunk, akkor ezekre a helyzetekre tervezték, nem?” – tweetelte.

Újabb szankciók

Mint azt bizonyára tudjuk, Oroszország a világ egyik legnagyobb aranytermelője. Azonban a nyugat által Oroszországgal szemben bevezetett szankciók súlyosbíthatják a globális ellátási lánc nehézségeit. Ursula von der Leyen – az Európai Bizottság elnöke – tegnap bejelentette, hogy az újabb büntetőintézkedések célja „gyengíteni Oroszország gazdasági bázisát és modernizációs képességét”, tehát megakadályozni, hogy hozzáférjen a kulcsfontosságú technológiákhoz és piacokhoz.

Joe Biden, amerikai elnök kedden bejelentette az Oroszország elleni szankciók “első részletét“, majd csütörtökön frissítette a listát. A célpontok között szerepelnek a nagy orosz állami tulajdonú bankok, öt orosz olajszállító és konténerszállító hajó kereskedelme, valamint a Putyinhoz közel álló oligarcha “elit”.

Mi következik ezután?

Adrian Kidd, az aylesburyi székhelyű EQ Financial Planning okleveles vagyonkezelője szerint:

“Bármennyire is szívszorítóak az ukrajnai események, a piacok rengeteg háborút láttak már az évek során, és talpra fognak állni. Igen, lesz rövid távú volatilitás, potenciálisan szélsőséges, de minden veszteség papírveszteség, hacsak nem adunk el”.

Eközben a moszkvai tőzsde (MOEX Russia Index) 33%-os mínuszban volt közvetlenül a korábbi felfüggesztés utáni újranyitás után. Az orosz részvények minden idők legnagyobb esését szenvedték el január 18. és február 24. között. A legnagyobb vállalatok több mint 100 milliárd dollár piaci kapitalizációval rendelkező részvényt veszítettek.