A kripto-adományok már felfutóban vannak Oroszországban

Egyetlen kormány sem tilthatja be a Bitcoin-tranzakciókat, ami azt sugallja, hogy a kriptovaluta ideális módja a disszidensek és aktivisták pénzgyűjtésének.

Ez különösen igaz Vlagyimir Putyin Oroszországában, ahol a független politikusok és civil csoportok a Kreml egyre nagyobb nyomása alatt kénytelen működni.

Az ellenzéki politikusokat, az ember jogi szervezeteket és a független médiát rendszeresen zaklatják ellenőrző razziákkal, hatalmas bírságokkal és bankszámla befagyasztásokkal. A Bitcoin lehetővé teszi az álnéven történő adományozást, ami elméletileg mentőöv lehetne a politikai aktivisták számára. A valóság azonban ennél összetettebb.

Az elnökválasztás során is bíztak a Bitcoin adományokban

Leonid Volkov irányítja a politikai műveleteket Alexei Navalny csapatában, aki Putyin legnagyobb ellenfele. Navalny indulni akart Putyin ellen a 2018-as orosz elnökválasztáson, de végül a Központi Választási Bizottság kizárta.

Navalny ennek ellenére lenyűgöző politikai adománygyűjtő, melyhez a kriptót is  sikeresen használja fel. 2016. december óta Navalny Bitcoin tárcája 648 BTC-nal emelkedett. Ez a pénz segített Navalny támogatóinak Oroszország különféle helyszínein a költségek fedezésében.

Navalny 2016-ban, két évvel az elnökválasztás előtt, amikor még volt ideje kísérletezni, elkezdte kampányának finanszírozásához a gyűjtést. Navalny csapata „megragadta a lehetőséget”, és nyitott egy PayPal fiókot és egy Bitcoin tárcát is.

“Nem emlékszem, hogy akkoriban mennyit gyűjtöttünk, de a Bitcoin soha nem haladta meg az összes adományunk 10%-15%-át” – nyilatkozta Volkov.

Volkov tavalyi jelentése szerint 2019-ben az összes adomány 191 millió rubel volt (körülbelül 2,7 millió dollár), és ebből 9,7 millió rubel (140 000 dollár) érkezett Bitcoinban.

navalny

“Dühösek, mert nem tudják ellenőrizni az adományokat”

Volkov úgy véli, hogy Navalny Bitcoin adományozói elsősorban informatikusok és vállalkozók, akik nagy összegeket akarnak adományozni anélkül, hogy a Kreml haragját kihívnák.

“A Bitcoin-adományok két okból is fontosak – magyarázta Volkov. Egyrészt, az átlagos adományozott összeg Bitcoinban magasabb, másrészt pedig ezt a gyűjtési módszert a hatóságok nem tudják ellenőrizni. Ilyen módon véd más módszereket is.” – nyilatkozta Volkov.

Paradoxnak hangzik, de van benne logika. Az orosz hatóságok befagyaszthatnak bankszámlákat, ami Navalny-val és a szövetségeseivel is megtörtént már. De hála a Bitcoinnak, létrejött egy alternatív adománygyűjtő csatorna, amit nem állíthatnak le. Szóval miért erőlködjenek a csatornák lezárásával, ha tudják, hogy az emberek könnyen találnak másik utat?

Navalny Bitcoin tárcáját az országos TV-ben, a Russia Today-en gyakran emlegetik. Azt állítják, hogy a politikus kriptót használ, hogy valami gyanúsat eltitkolhasson.

A Bitcoin valutaváltó eszközként is használható, magyarázza Volkov. Navalny támogatói gyakran a PayPal-t használják adományozásra, azonban az túl drága, hogy rubelt vegyenek ki a PayPal számláról. Olcsóbb, ha PayPal-on keresztül Bitcoint vásárolnak, majd azt eladják rubelért. Ehhez érdemes olyan peer-to-peer platformot használni, mint a LocalBitcoins.

Azonban ez bajhoz vezethet. A csapat az így átváltott pénzt bankszámlára helyezte, hogy béreket fizessen belőle, bérlemények díját, illetve más költségeket fedezzen, állítja Volkov. A folyamat pénzmosásnak tűnt és a bűnügyi szervek büntetőeljárást indítottak Navalny és személyzete ellen.

Ennek ellenére Volkov szerint a Bitcoin egy hasznos eszköz, de a valós életben vásárlásra nem nagyon lehet egyelőre használni.

Adoptálási probléma

Navalny Bitcoin használata kivételes. Nincsen más közismert kriptós forrásgyűjtési kampány a láthatáron. Néhány kisebb adománygyűjtés esetében a Bitcoin-adományoknak nincs jelentős hatása.

„Az orosz civil szervezetek ritkán használnak kriptót közösségi finanszírozási eszközként.” – mondja Elia Kabanov, orosz tudományos író és blogger. Ennek egyik oka az, hogy a kriptográfiával kapcsolatos rendszerszerű munkát nem könnyű megszervezni, mivel a legtöbb könyvelő nem tudja, hogyan kell kezelni.

Roskomsvoboda, az oroszországi internetes cenzúrát nyomon követő szervezet 2012. óta gyűjti kriptós adományokat. Sarkis Darbinyan, a Roskomsvoboda társalapítója szerint a kripto-adományok szórványosak, és általában nem haladják meg az összes begyűjtött pénz 20%-át.

Fennáll annak a veszélye is, hogy a kripto-adományok felhívják a bűnüldözési szervezetek figyelmét, ahogy Navalny esetében is történt. Ráadásul a kripto-adományok nem használhatók fel a hivatalos politikai kampány finanszírozásának törvényes forrásaként – mondja Kabanov. De a legfontosabb akadály az, hogy Oroszországban nem sok ember használ kriptót vagy ismeri azt.

A kriptográfia „elsősorban a rajongóknak van” – mondja Anton Yershov, az orosz Kalóz Párt személyzeti vezetője. Ez egy nem regisztrált párt, amely a szerzői jogi törvények enyhítéséért harcol.

„Az emberek látják, hogy a mindennapi életben nem vásárolhatnak sok mindent kriptóval. Ezenkívül nincs egyértelmű szabályozás [a kriptovalutákat illetően Oroszországban], és könnyebb a bankkártyáddal pénzt küldeni, mint egy kriptotárcát nyitni.”– nyilatkozta Yershov.

A Kalóz Párt kriptóban gyűjt pénzt, de nem aratnak vele valami nagy sikert – állítja Yershov. Amikor a csoport egy konferenciát szervezett informatikai szakemberek számára, az úgynevezett CryptoInstallFes-ett, az emberek a szokásosnál több kriptót adományoztak, de még így is elenyésző volt a mennyiség.

A probléma egyik része gazdasági jellegű. A legtöbb orosz állampolgárnak nincs egyáltalán megtakarítása a statisztikák szerint. Ezen a COVID-19 sem segített.

Könnyű fiat

“Oroszországban az emberek vagy azért használnak kriptót, hogy a törvényt megkerüljék, vagy IT-sok használják csak személyes célokra. De egy átlagos adományozó, akinek van bankkártyája vagy némi pénze a telefonja egyenlegén, nem fog kriptót adományozni,” állítja Alexander Elkin, a Russia Behind Bars alapítvány IT szakembere.

Az alapítvány olyan embereknek segít, akik nem engedhetik meg maguknak, hogy ügyvédet fogadjanak, családtagjukat igazságtalanul börtönözték be, vagy akik megtakarítás nélkül szabadultak a börtönből. Az Olga Romanova által alapított csoport tagjai kezdetben olyan nők voltak, akiknek a férjeit hamis vádak miatt börtönözték be, ám mára már egy olyan hálózattá nőtte ki magát, ahol ügyvédek és önkéntesek szerepet vállalnak. Oktató jellegű projekteket is biztosítanak raboknak.

A Russia Behind Bars bosszantotta a büntetés-végrehajtási hatóságokat is az orosz börtönökben tapasztalható rossz körülményekről és kínzásokról szóló jelentéseivel. Ideértve a COVID-19 hanyag kezelését is.

Nyáron befagyasztották a Russia Behind Bars bankszámláit. A közösségi finanszírozás egyetlen eszköze az Yandex.Money, PayPal és a kriptó maradt. A Russia Behind Bars-nak vannak Bitcoin, Ether, Litecoin és XRP kriptocímei az adományozási oldalán.

Oroszország legnépszerűbb keresőmotor-szolgáltatója tulajdonában lévő Yandex.Money meglehetősen népszerű Oroszországban és a szomszédos országokban, ám a szolgáltatásra az orosz hatóságok eddig nem tudták rátenni a kezüket. 2017-ben Navalny adományozási számláját a Yandex.Moneynél azonban már blokkolták.

A PayPal nem igazán népszerű az oroszok körében, mert viszonylag könnyű pénzt küldeni a belföldi bankszámlák között, ezért nemrégiben be is jelentette a társaság, hogy augusztustól megszünteti a belföldi átutalások lehetőségét Oroszországban. Az orosz bankok ugyanis lehetővé teszik ügyfeleiknek az azonnali pénzátutalást egy mobil banki alkalmazással és a címzett telefonszámának megadásával.

Ha minden fiat csatorna blokkolva lesz

Ha a Russia Behind Bars összes fiat csatornája blokkolva lesz, Elkin úgy gondolja, hogy el kell gondolkodni egy olyan eszközön, ami lehetővé tenné az emberek számára, hogy Bitcoint vásárolhassanak, és szervezeteknek adományozzák. Jelenleg ez nem sürgős, de könnyen megváltozhat, ha nő a nyomás.

Alig három évvel ezelőtt a Russia Behind Bars Bitcoin tárcáját olyan költségek fedezésére használta, mint a repülőjegyek vétele és szállodai számlák kifizetése, még Oroszország kieső részein is, amikor az önkénteseknek távoli korrekciós intézetekbe kellett látogatniuk, beleértve az alapító Olga Romanovát is.

De később a helyzet megváltozott, és most az eladók óvatosabbak a kriptók elfogadásával. Különösen azután, hogy a Bank of Russia 2017-ben egy levelet adott ki, amelyben úgy nyilatkozott, hogy a kriptovalutával való fizetés és a kereskedés Oroszországban még „korai”. Most csak az IT-hoz kapcsolódó kiadásokat, például a számítógépes szoftvereket és a Russia Behind Bars két IT alkalmazottjának fizetését fizetik Bitcoinban – nyilatkozta Romanova.

„Nem veszünk ki Bitcoint. Elég nehéz elmagyarázni a nagyközönség számára, hogy miért folynak nyomozások ellenünk, és amikor a kriptovalutról is szó van… [még ennél is nehezebb]”, mondta Romanova.

További akadályt jelent az, hogy nincs olyan elérhető szoftver, amely lehetővé tenné az automatikus rendszeres adományozást, például feliratkozás útján – véli Roman Dobrokhotov, volt politikai aktivista, és a The Insider jelenlegi főszerkesztője. De a jövőben a kripto-adományok relevánsak lehetnek.

“Ha Oroszországban az önkényeskedés erősebbé válik, a kripto-adományozás népszerűbbé válhat, akkor az emberek ebben az ellenőrizhetetlen szegmensben fognak jobban mozogni” – nyilatkozta Dobrokhotov.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük