A mesterséges intelligencia már a szexpartnerünket is elveszi?

Mo Gawdat, a Google egykori vezetője szerint jönnek a hiperrealisztikus mesterséges intelligenciával rendelkező szexrobotok, amelyek feleslegessé tehetik az intim emberi kapcsolatokat.

Az Impact Theory podcastban Gawdat – aki korábban a Google X üzleti igazgatója volt – azt állította, hogy a virtuális és kiterjesztett valóság hamarosan lehetővé teszi majd, hogy az emberek olyan szimulált szexuális élményeket éljenek át, amelyek megkülönböztethetetlenek a valóságtól.

“Gondoljunk csak azokra az illúziókra, amelyeket most még nem tudunk megfejteni, az igazságtól való illúziókra” – mondta Gawdat a podcastban. “A szex végül is az agyban történik. Nem olyan nehéz szimulálni a fizikai oldalát.”

Minden az agyban dől el

Az olyan fejlesztések, mint a Neuralink, amelyek közvetlenül összekapcsolják a technológiát az idegrendszerrel, kiküszöbölhetik az emberi partnerek szükségességét. Ha a technológia segítségével érezni tudod, amit a partnered érez, Gawdat megjegyzi: “Miért lenne egyáltalán szükséged egy másik lényre?”.

Gawdat szerint a kapcsolatok érzelmi és mentális aspektusai is mesterségesen újrateremthetők az agyban lévő jelzésekkel. Elveti azokat a vitákat is, amelyek arról szólnak, hogy a mesterséges intelligencia robotok valóban képesek-e érezni. Szerinte a kérdés irreleváns, ha az emberek elhiszik, hogy az illúziók valósak.

Gawdat szerint a fizikai szexrobotokkal való szex, illetve a virtuális, mesterséges intelligenciával hajtott szexuális élmények ugyanazt a célt szolgálják. És a jövőben elfogadottakká válnak.

“Ha meg tudunk győzni arról, hogy ez a szexrobot él, vagy hogy a szexélmény egy virtuális vagy kiterjesztett valóság headsetben valós, akkor tessék” – mondta.

Bármennyire is provokatív, nézetei összhangban vannak a közelmúltban az AI, az intimitás és a kereskedelem metszéspontjában zajló más fejleményekkel.

Botszex

Caryn Marjorie vállalkozó a CarynAI nevű, GPT-alapú AI chatbotot hozta létre saját magáról, amelyet eddig több mint 1000 ember vásárolt meg. Az üzenetek titkosítva vannak a magánélet védelmének érdekében, de továbbra is fennállnak etikai aggályok a kiszolgáltatott személyek manipulálása miatt.

Közben a mesterséges intelligencia közösségek aktívan létrehozzák a cenzúrázatlan chatbotokat a szexuális szerepjátékokhoz – és már az is kielégíti őket, ha csak olvasnak dolgokat, nemhogy érezzék őket. Az új, nyílt forráskódú, cenzúrázatlan AI-modellek lehetővé teszik, hogy bárki testre szabja a személyiségeket, gyakran olyan módon, amelyet a társadalom megkérdőjelezhetőnek tart.

Erkölcs és etika

A mesterséges intelligencia terjedésével hasonló kérdések merülnek fel a jogban, a vallásban, az orvostudományban és más területeken. A robotok ma már cikkeket írnak, terápiát kínálnak, sőt, spirituális útmutatást is nyújtanak.

A vita az etikai és erkölcsi megfontolásokról e fejlődő területen polarizált. Egyrészt a kritikusok a kutatás és fejlesztés leállítása mellett érvelnek. Attól tartanak, hogy a mesterséges intelligencia hamarosan átveszi a tudásalapú iparágakat és az emberi kapcsolatokat. Másrészt a támogatók lehetőséget látnak abban, hogy a mesterséges intelligencia képes az emberi vágyak és fantáziák kielégítésére.

Ami a mesterséges intelligencia érzékenységének kérdését illeti, Gawdat szerint ez irreleváns. Amennyiben az emberi agy meg van győződve a robot hitelességéről.

A mesterséges intelligencia fejlődésének gyorsuló üteme garantálja, hogy egyre gyakrabban ütközünk kényes társadalmi kérdésekkel. Készen állunk-e arra, hogy a “szerelem első látásra” helyett “szerelem elsőre” legyen?