A netes tartalmak szabályozására készül az EU

Az új határozat alapján a netes szolgáltatóknak felelősséget kell vállalni az általuk megjelenített tartalmakért. Ez megint a legnagyobb cégeknek fáj majd a leginkább.

Rendet raknak a neten

Úgy tűnik, hogy az Európai Bizottság (EB) az interneten is rendet akar vágni. A márciusban elfogadott digitális piacokról szóló jogszabály után a digitális szolgáltatások szabályozásába kezdtek. A most bejelentett Digital Services Act (DSA) értelmében a netes szolgáltatók felelősséggel tartoznak majd az általuk megjelenített tartalmakért.

A törvénytervezet főbb pontjaiban már megegyeztek a képviselők, csak a jogi szövegezés véglegesítése és a végső szavazás van hátra, de ennél a pontnál mindez már csak formalitás. Az új törvény már 2024 január elsején is életbe léphet.

Ami törvénybe ütközik, az a neten sincs rendben

Ursula von der Leyen, az EB elnöke úgy nyilatkozott, hogy a csomag új alapszabályokat fektet majd be az internetes szolgáltatások körében.

“A gyakorlatban is alkalmazható lesz az az alapelv, miszerint ami törvényellenes a mindennapi offline életben, az az interneten is legyen az. Minél nagyobb az online platform, annál nagyobb felelősség terheli majd.”

A tervezet a szabályok alkalmazása során fokozottan figyelembe veszi majd az interneten működő cégek legfőbb tulajdonságait. Így a kötelezettségeiket a méretük, az interneten betöltött szerepük és az online környezetre gyakorolt hatásuk alapján határozza majd meg a törvény. Ezáltal a nagyobb cégek nem tudnak majd kibújni a felelősség alól, ám ha mégis megpróbálják, akkor akár az éves árbevételük 6%-ára is megbüntethetik őket.

A törvény részletei

A digitális szolgáltatásokra vonatkozó csomag legfőbb feladataként az illegális áruk, szolgáltatások és tartalmak netes forgalmazásának visszaszorítását jelölte meg. Ebben a netes szolgáltatók együttműködése mellett a civil felhasználók segítségére is számítanak. Ezáltal maguk a felhasználók is részt vehetnek egy átláthatóbb, biztonságosabb online tér kialakulásához.

A második célkitűzés a felhasználók védelme a nagy tech cégekkel szemben. Ennek értelmében a szolgáltatóknak átláthatóvá kell tenniük az általuk használt folyamatokat.

A törvény harmadik feladataként a lehetséges veszélyek feltárását és minimalizálást jelölték meg a képviselők. Ez a rész több egymástól független területet is felsorol. Például itt fejtik ki, hogy milyen lépésekre kötelezik az óriáscégeket annak érdekében, hogy azokat ne lehessen rosszhiszeműen felhasználni. De ide tartozik a platformok vészhelyzetekre való reagálási gyorsasága és a felhasználók tájékoztatása is. A legnagyobb változást pedig a személyes adatok célzott hirdetéseknél való felhasználásának tilalma jelenti majd.

Világszinten is elterjedhet

Noha a jelenlegi törvénytervezet csak az EU területén belül lesz hatályban, még kérdéses, hogy a nagy tech cégek hogyan implementálják majd az új szabályokat. Meglehet, hogy a nagyvállalatoknak egyszerűbb lesz a teljes globális tevékenységükre alkalmazni a szigorú EU-s szabályokat így egységes marad a belső működési mechanizmusuk.

Ezzel egyidőben az Egyesült Államok is igyekszik megregulázni a nagy tech cégeket, és már most az EU-s szabályokat kezelik sorvezetőként.