A nigériai CBDC bukása mutatta meg a nigériai társadalom erejét

Nem véletlen, hogy a most már bőven több mint 200 millió lakosssal bíró Nigéria lett a világ egyik első komoly “tesztpályája” a központi banki digitális valuták (CBDC) implementációjához. Ez az egyik leggazdagabb ország az afrikai kontinensen, tele olajjal és egyéb nyersanyagokkal, plusz az itt élők kifejezetten tehetségesek az élet minden területén. A geopolitikai tényezők is számítanak, hiszen pont az előbb említettek miatt az oroszok, az amerikaiak és a kínaiak is szeretnék itt megvetni a lábukat.

A CBDC nigériai bevezetésének története

Az első nekifutás a CBDC bevezetésére azonban komoly kudarccal zárult. 2022. október 25-én, annak ellenére, hogy egy korábbi népszavazáson a lakosság 99,5%-a a naira, a helyi pénznem digitalizációja ellen szavazott, Muhammadu Buhari államelnök rendeletben rendelte el a naira digitalizációját. A Nigériai Központi Bank (CBN) 2022. végén elrendelte, hogy 2023. január végéig minden nigériai mozgassa át pénzét a CBN-hez, amely kiszolgálja majd őket ezért cserébe digitális nairával. Azt tudni lehet, hogy a támogatást és a tudást az átálláshoz a Nemzetközi Valutaalap és a Világgazdasági Fórum biztosította Nigériának. 2023. február 10-ére a korábban magánkézben lévő 7,2 milliárd dollár 80%-a megérkezett a CBN-hez és digitális CBDC lett belőle. Viszont ez csak az ország közép- és felsőosztályát képviselte.

Az ország több mint felét kitevő szegényebb rétegnek nem is volt bankszámlája még korábban sem. Ők maradtak egyik pillanatról a másikra bevétel és pénz nélkül. Hiszen a papíralapú naira használhatatlanná vált. Nem csoda, hogy 2023. február 16-án hatalmas tüntetéshullám söpört végig az országon. Ekkor a Buhari kormány kitalálta, hogy új pénzt ad ki, amelyet a lakosság átmenetileg használhatna. Viszont ez a lépés sem sikerült úgy ahogy tervezték. A Nigériai Központi Bank pedig szépen visszalépett a durva társadalmi kísérlettől. Nem csoda, hiszen a pénz megszüntetése egyik pillanatról a másikra jött egy olyan országban, ahol a társadalom nyögi az infláció hatásait, nincs elég üzemanyag, a bankautomaták előtt pedig hosszú sorok kígyóznak évek óta.

Konkluzió és jelenlegi helyzet

2023. május 29-én az új nigériai elnök, Bola Ahmed Tinubu rendelettel állította vissza a régi naira érvényességét. Így jelenleg az új naira és a digitális naira mellett ez is használható. De hogy élhette túl több mint száz millió ember, hogy három és fél hónapig nem volt semmi pénzük? Úgy, hogy a világnak ezen a részén az emberek a kormányzat és az állam egyetlen szavát sem hiszik el. A napi kereskedelem azonnal cserekereskedelemre és ún. kereskedelmi kreditre állt vissza. Szappant cseréltek üzemanyagért, a tanárok a diákok szüleitől kaptak élelmiszert és így tovább. Ez a nigériai kísérlet tökéletesen megmutatta, hogy a lakosság nem számíthat az államra, egy ilyen végső döfés esetén csak a család és a közösség segíthet. Ahogy az Nigériában is történt.