A posztszovjet államban az energiaválság ellenére dübörög a bitcoin bányászat

Grúziában a kriptovaluta bányászat az elmúlt években egyre nagyobb teret nyert, főként az alacsony adók, a megfizethető villamosenergia-árak, valamint a liberális szabályozási környezet miatt.

Grúzia az Arcane Research legfrissebb tanulmánya szerint az iparág teljes hashrátájank közel 1%-át adja. Bár a posztszovjet állam a bányászati ágazatban nem számít jelentősnek, az ország bőséges vízenergiával büszkélkedhet, és globálisan a hetedik helyen áll a Világbank vállalkozásbarát környezeti mutatója szerint, megelőzve Nagy-Britanniát és Németországot.

Grúziában rengeteg bitcoin bányász van, annak ellenére, hogy az ország területe 69 700 négyzetkilométer, lakossága pedig mindössze 3,7 millió fő. Grúzia fővárosában és legnagyobb városában, Tbilisziben él a lakosság nagyjából 25%-a.

Mitől lehet Grúzia bitcoin bányászati központ?

Miután az Arcane elemzője hat hónapot töltött a volt szovjet köztársaságban, írt egy cikket az ország bitcoin bányászatáról. A jelentés szerint Grúziában a kriptobányászat 125 megawattot fogyaszt, ebből 100MW-ot tesz ki a bitcoin bányászat.

Az Arcane azt sugallta, hogy Grúzia valódi hashrátája jóval magasabb, mint a Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index (CBECI) által közölt 0,18%.

Grúzia teljes kriptobányászati kapacitása alapján az Arcane további tanulmánya szerint az ország valójában 0,71%-kal járul hozzá a teljes hashrátához. Grúzia bányászati szektorát két ipari méretű bányászati üzem és becslések szerint 200 000 kisebb otthoni bányász alkotja, emellett egyre több bitcoin bányászat tűnik fel a környéken.

Az elmúlt hónapokban számos vidéki háztartásból vált hirtelen bitcoin bányászat, és megjelent egy Bitfury által üzemeltetett adatközpont is.

A Bitfury egy nagy adatközpontot indított el az ún. Tbilisi Free Zone-ban, egy 17 hektáros adómentes ipari területen, amelyet 2015 decemberében avattak fel Gldani külvárosában.

A hegyekbe a támogatott villamosenergia-szolgáltatás sok bányászt csábított, a helyi hatóságok legnagyobb bánatára.

115 ezer grúz rendelkezik kriptovalutával

Jelenleg mintegy 115 000 grúz állampolgárnak van kriptovalutája, ami a hivatalos becslések szerint az ország teljes lakosságának több mint 3%-át teszi ki. 2017 óta Grúzia viszont kénytelen külföldről energiát vásárolni, mivel drámaian megugrott a helyi fogyasztás, új termelőhely viszont nem létesült. A fogyasztás növekedéséért egyértelműen a kriptopénz bányászat a felelős.

A bányászat olyannyira népszerű lett az országban, hogy még az egyik grúz politikai párt is elkezdett kriptopénzt bányászni. Mivel az Alazani-völgyben komoly kedvezményeket kapnak a fogyasztók a villamosenergia árából, az egyébként közismert borvidék egyfajta digitális aranylázban ég.