A Revolut összejátszik a kriptocsalókkal? – a brit hatóságok nyomoznak

A Revolut pénzügyi technológiai vállalat valóban kriptocsalókkal szövetkezik s ennek a gyanútlan felhasználók isszák meg a levét? A brit hatósági szervek összefüggést véltek felfedezni az egyes átverések között. 

A bejelentett kriptobefektetési csalások száma az Egyesült Királyságban 23%-kal emelkedett meg idén és egy károsulttól átlagosan 10 741 fontot (körülbelül 4,64 millió forint) csaltak ki. Ez az érték 2022-ben “csupán” 7 010 font (3 millió forint) volt.

A brit Lloyds Bank és partnerei a pénteki nap folyamán egy sajtóközleményben intéztek sürgős figyelmeztetést ügyfeleikhez. A kereskedelmi bank jelentése szerint a befektetési csalások 66%-a a közösségi média platformokon keresztül realizálódik. Külön kiemelték az Instagram és a Facebook felületeit, ahol hamis hirdetésekkel, hírességek nevével fémjelezve, illetve privát üzenetekben próbálják meg átverni a tapasztalatlan felhasználókat.

A közhiedelemmel ellentétben nem a boomerek azok, akik leginkább bedőlnek az efféle szélhámosságoknak. A beszámoló alapján a 24 és 35 év közöttiek azok, akik az összes eset negyedét kiteszik. A szervezett bűnbandák kimondottan arra törekednek, hogy minél fiatalabb demográfiai csoportokat tudjanak behálózni. Célpontjaik rendszerint olyan fiatalok, akiket „elcsábít a kriptokereskedéssel való gyors meggazdagodás reménye”.

Ezeket az állításokat támasztják alá a Deloitte és az RMIT University által levezényelt tanulmányok is. Mint kiderült, a Z generáció tagjai és a fiatalabb millenniumiak esnek legtöbb esetben áldozatul az internetes kóklerségeknek.

Továbbá, a Lloyds úgy véli, hogy a Revolut a bűnözők leggyakoribb választása az áldozatoktól eltulajdonított eszközök tárolására. Ezeket az információkat a Lloyds-nál bankoló károsultak által szolgáltatott adatokból állapították meg.

Liz Ziegler, a Lloyds csalásmegelőzési osztályának vezetője, megosztotta nézeteit, miszerint a tech cégeknek nagyobb felelősséget kellene vállalniuk ügyfeleikért. Véleménye szerint az átveréseket gyökerestül kell kiiktatni és az áldozatokat kártalanítani, ha a csalás a platformjukon ment végbe.

Ugyanakkor, a pénzintézetek munkatársai sem szentek, hiszen a Deutsche Bank egykori alkalmazottja is kriptobefektetési csalást hajtott végre, amivel nagyjából 1,5 millió dollárt sikerült kicsalnia a befektetőktől.