A stabilcoinok már megelőzik a Mastercardot és a PayPalt is a tranzakciós volumenben

A Bloomberg Intelligence augusztus 25-i jelentése szerint a fiatvaluta alapú stabilcoinok 2022-ben háttérbe szorították a Mastercardot és a PayPalt a hálózatukon keresztül végbement tranzakciós volumen alapján.

A Bloomberg Intelligence kriptopiaci elemzője, Jamie Coutts szerint a stabilcoinok több Layer-1-es hálózaton keresztül összesen 6,87 billió dollár értékben bonyolítottak le tranzakciókat 2022-ben, ami meghaladja a Mastercard és a PayPal tranzakciós volumenét. A stabilcoinok azonban még mindig elmaradtak a Visa hálózattól, amely 11,6 billió dollárral közel kétszer akkora volument bonyolított le. Figyelemre méltó, hogy az eddigi 2023-as medvepiac nem volt ilyen kegyes a stabilcoin piachoz, mivel jelenleg éves alapon még a Mastercard mögött állnak.

stabilcoinok

Coutts szerint a stabilcoinok elfogadottságának növekedése, amely az elmúlt két évben megelőzte a Bitcoint és az Ethereumot is, a hálózati hatásoknak és a blokkláncok skálázási lehetőségeinek jelentős javulásának köszönhetően fel fog gyorsulni. Ezek a tényezők megalapozzák a stabilcoinok egyre szélesebb körű globális elterjedését a jövőben is. Ugyanakkor azt is érdemes megjegyezni, hogy a stabilcoinok volumene jelentősen csökkent 2023-ban, elsősorban a kriptoeszközök árainak ciklikussága és a kedvezőtlen amerikai szabályozási környezet miatt.

 

A stabilcoinok jelentősége növekedni fog

E kihívások ellenére a stabilcoinok szerepe a digitális pénzek evolúciójában vitathatatlan. Coutts előrejelzése szerint a stabilcoin felhasználók száma a következő három-öt évben akár meg is előzheti a Bitcoint. Ezt a potenciális növekedést az olyan kereskedő és fizetési cégekkel, mint a PayPal, a Visa és a Shopify, történő fizetési integráció hálózati hatásainak, valamint a stabilcoinok számára hozamot generáló termékinnovációknak tulajdonítják.

Továbbá a blokklánc skálázás terén elért előrelépések szintén megteremtik a stabilcoinok általános elterjedéséhez szükséges infrastruktúrát. A kriptoszektor gyors változásokon megy keresztül, a Layer-2-es hálózatokon az aktív címek számának jelentős növekedése tapasztalható, ami arra utal, hogy az Ethereum hálózat talán alulértékelt.

Coutts szerint ezért a stabilcoinok megszilárdították helyüket a digitális korban, és a kihívásokkal teli kriptopiac ellenére is bizonyították értéküket. Ahogy a kriptoökoszisztéma tovább terjeszkedik, a stabilcoinok befolyása várhatóan növekedni fog, potenciálisan átformálva a teljes digitális pénzügyi környezetet az elkövetkező években.

Digitális fizetési háborúk

A Binance augusztus 24-én bejelentette, hogy a Mastercard pre-paid kártyaszolgáltatásait megszünteti a latin-amerikai és közel-keleti ügyfelek számára.
Februárban a Reuters értesülései arról szóltak, hogy a Visa és a Mastercard szünetelteti a jövőbeli kriptotermék fejlesztéseket, amíg a szabályozási környezet nem javul.

A legújabb hírek azonban arra utalnak, hogy a Visa aktívan dolgozik a kriptotermékeken. Például vizsgálja a számlaabsztrakció kihasználását az Ethereumon, hogy lehetővé tegye a Visa kártyás fizetéseket a gas díjak rendezésére.

Továbbá a Bloomberg februárban arról számolt be, hogy egy másik kulcsfontosságú hagyományos fizetési szolgáltató, a PayPal is visszalép a kriptótól. A PayPal stabilcoinja azonban kevesebb mint hat hónappal később mégis megjelent. Augusztusban a PayPal elindította a PYUSD stabilcoinját, és tervezi a DeFi-ben is a továbblépését. Közben a Ledgerrel való együttműködés is él már.

Eközben úgy tűnik, hogy a Mastercard mostani kriptoerőfeszítései a CBDC-kre összpontosítanak.

Ezek alapján úgy tűnik, hogy a digitális fizetések jövője a hagyományos fizetési szolgáltatók és a kriposzereplők új hulláma közötti digitális háborút jelenti majd.