A top 10 metaverzum platform ami nemsokára kiüti a közösségi oldalakat

A metaverzum(ok) növekedése megállíthatatlan és egyre nagyobb tömegeket nyer meg magának. Hamarosan a közösségi oldalak szerepét is átveheti.

A közösségi oldalak tündöklése és hanyatlása

A közösségi oldalak hosszú utat tettek meg az utóbbi évtizedben. Gondoljunk csak bele, hogy az iWiW óta milyen elképesztően nagy változások mentek végbe ebben az iparágban. Egyetlen dolog azonban nem változott: az emberek kapcsolat iránti igénye ma is óriási és a jelenleg elérhető platformok folyamatosan versengenek a felhasználók kegyeiért.
A piacon azonban több új szereplő is megjelent, akik teljesen más súlycsoportban indulnak, mint elődeik: a metaverzum platformjaival a hagyományos közösségi oldalak hosszú távon biztosan képtelenek lesznek versenybe szállni.

A metaverzum végtelenje

A metaverzum elképesztően gazdag látványvilággal és végtelen lehetőségekkel várja az élményekre szomjazó közönséget. A benne rejlő lehetőségeket már a hagyományos gazdasági szereplők is felfedezték, és nap mint nap újabb szolgáltatásokkal gyarapítják a virtuális világot. Így a metaverzumban már most is rengeteg lehetőség áll a látogatók rendelkezésére, hogy szórakozzanak, tanuljanak, de akár dolgozhatnak és bankolhatnak is a virtuális világban.
Mivel a metaverzum bárki számára elérhető, így tökéletesen alkalmas arra, hogy a közösségi hálók szerepét átvegye. Erre minden esélye meg is van, hiszen a metaverzum mindent tud, amit a közösségi oldalak, sőt azt sokkal “színesebben és szagosabban”.

A közösségi média kihívói

Azt egyelőre senki se tudja megjósolni, hogy mikor veszi majd át végleg a metaverzum a közösségi oldalak szerepét, de már most több ígéretes platform is tárt karokkal várja az új felhasználóit. Lássuk hát a tíz legjelentősebb metaverzum platformot.

A Decentraland volt az első blokklánc-alapú virtuális valóság platform. A DAO által irányított teljesen decentralizált világ felhasználói közösen alakíthatják azt, miközben az általuk létrehozott tartalmakkal kereskedhetnek is egymás között.

A Sandbox metaverzuma elsősorban játék platformként vált ismertté, de a felhasználóknak itt lehetőségük van alkotni, sőt az általuk előállított online tartalommal kereskedni is.

Az Axie Infinity a Pokémon modern, virtuális valóságba átültetett változata. A felhasználók cuki digitális állatkák megvásárlásával és létrehozásával maguk is “mesterekké” válhatnak. Az NFT-ként létrehozott digitális kedvencek a felületen keresztül mérhetik össze erejüket.

A Bloktopia a metaverzum legismertebb plázája. A 21 emeletes virtuális felhőkarcolóban bárki vásárolhat magának irodát, kiállítási helyet, vagy boltot. Az így létrejött közösségi térként is funkcionáló virtuális tér a kripto világ krémjét vonzza magához és nyomukban özönlenek a látogatók.

A Zepeto már egy kifejezetten közösségi hálóként létrehozott virtuális tér, ahol a felhasználók az egyéni igényeikre szabott avatárjaikon keresztül léphetnek kapcsolatba egymással.

A Roblox felületén keresztül a felhasználók rengeteg játékot érhetnek el, és maguk is létrehozhatnak újakat. A játékosok LEGO-hoz hasonló módon, de a virtuális világban építhetnek, amelyet aztán megoszthatnak a többiekkel.

A Nikeland a Nike által a Roblox csapatával közösen létrehozott, elsősorban sport játékokra specializálódott platform. A játékosok ügyességét az egyénre szabható (és nem mellesleg Nike cuccokban parádézó) avatarokkal tesztelhetik le.

A Gather videó chat szolgáltatása a felhasználói kapcsolat közvetlenebbé, emberibbé tételét tűzte ki célul. A felületen keresztül a felhasználók élő kapcsolatban lehetnek, amivel még szorosabbra fűzhetők a családi, baráti, vagy munkahelyi kapcsolatok.

A BollyHeroes feltett célja, hogy egy virtuális Bollywoodot hozzon létre, ahol az NFT-k játszák a szerepeket. A felhasználók így maguk is rendezővé válhatnak, és új filmeket, sorozatokat, vagy akár játékokat is létrehozhatnak.

A Somnium Space a virtuális valóságba kalauzolja a látogatóit, ahol szolgáltatók, oktatási intézmények és előadók várják őket.