A világ 15 legjobb harckocsi alakulata

A modern harckocsi, erősen felfegyverzett és páncélozott, sokoldalú és mozgékony fegyver. A mindenkori hadviselés kritikus darabja volt.

A Visual Capitalist Chris Dickert által készített vizualizáció a Nemzetközi Stratégiai Tanulmányok Intézetének (IISS) 2024-es katonai egyensúlyi jelentése alapján mutatja be a világ 15 legnagyobb tank flottáját.

 

Katonai egyensúly?

Lássuk a három legjobb flottát.

1. Egyesült Államok

A világ kiemelkedő katonai hatalmaként nem meglepő, hogy az Egyesült Államok rendelkezik a legnagyobb harckocsi parkkal is, méghozzá óriási fölénnyel.

Összesen valamivel több mint 45 000 páncélozott harcjárművet tartanak üzemben. Ebből 2640 darab azonnal bevethető harckocsi (Main Battle Tanks). Emellett 12 800 járművet tárolnak, amelyből további 2000 darab fő harckocsi.

Az Egyesült Államok levonta az ukrajnai invázió tanulságait, ahol a nyugatról szállított páncéltörő fegyverek és a tömeges ukrán tüzérség darabokra vágja az orosz tankokat. Ennek eredményeképpen az USA nemrég lemondta az M1 Abrams modernizálását egy ambiciózusabb korszerűsítés érdekében.

Eközben az USA aggódva figyeli a magabiztos Kínát és egy esetleges összecsapást Tajvan miatt, ahol a légi és tengeri erők kritikus szerepet játszhatnak. Egy nemrégiben lezajlott hadgyakorlat azonban megmutatta, hogy az amerikai gyártmányú harckocsikkal és páncélozott harcjárművekkel felszerelt tajvani katonaság döntő fontosságú a sziget autonómiájának megőrzésében.

2.  Oroszország

Az Oryx, egy holland nyílt forráskódú hírszerzési és védelmi weboldal szerint a cikk írásakor Oroszország közel 2800 fő harckocsit veszített Ukrajna lerohanása óta. Figyelembe véve, hogy a Military Balance 2022-es kiadásában Oroszország a becslések szerint 2927 harckocsit tartott üzemben, ezek igen komoly veszteségek.

Oroszország részben a hazai gyártás növelésével tudta fenntartani a mintegy 2000 darab harckocsit a hadszíntéren. Számos védelmi üzemet az állami tulajdonú Rostec vett át, amely jelenleg éjjel-nappal üzemel. Oroszország ma már a költségvetésének egyharmadát védelmi célokra költi, ami a GDP mintegy 7,5%-ának felel meg.

Ugyanakkor a szovjet időkből származó készleteiket is leépítik, amelyeket modernizálnak mielőtt a frontra küldenék őket. Hogy ezt meddig tudják tartani, az nyitott kérdés; a készleteik nagyok, de nem korlátlanok. Így néz ki a raktárkészletük:

3. Kína

Kína a harmadik helyet foglalja el, és világviszonylatban az első helyen áll az üzemben lévő harckocsik számát tekintve. Nem jellemző, hogy a Népi Felszabadító Hadseregnek ne legyenek raktáron lévő páncélozott járművei. Ami talán nem is meglepő, ha figyelembe vesszük, hogy Kína gyorsan modernizálja hadseregét és a készletek általában régebbi modelleket tartalmaznak.

Kína rendelkezik a világ egyik legnagyobb páncélozott harcjármű-flottájával is, amely az Egyesült Államok után a második. Ha ezt a számot lebontjuk, láthatjuk, hogy a legtöbb könnyű harckocsival, kerekes löveggel és gyalogsági harcjárművel rendelkeznek.

Ez a felszerelés nélkülözhetetlen lenne, ha Kína kísérletet tenne Tajvan és az anyaország erőszakos újraegyesítésére. A könnyen páncélozott gépesített egységeknek gyorsan kell mozogniuk, hogy elfoglalják a szigetet, mielőtt a nyugati szövetségesek beléphetnének a harcba. Érdemes megjegyezni, hogy Kína rendelkezik a világ egyik legnagyobb kétéltű támadó jármű flottájával is.

Vége a tankok korszakának?

Az ukrajnai invázió kezdetén sok kommentátor a tankok végét jósolta, azonban Mark Twain szavaival élve, a tankok pusztulásáról szóló jelentések erősen eltúlzottak.

Az Egyesült Államok és Kína is egyaránt távvezérelt és autonóm páncélozott járműveket fejleszt. Így a tankok egészen átalakulhatnak a jövőben, de a jelenlegi modern harctéren semmi más nem vetekszik velük tűzerő, mobilitás és túlélőképesség tekintetében.