A virágzó kriptopiac ellenére 79 kriptotőzsde húzta le a rolót 2021-ben

2021-ben 79 kriptovaluta tőzsde zárt be annak ellenére, hogy egyre több a kriptovaluta tulajdonos és a kriptopénzek mainstreammé válnak. De mi lehet a sorozatos bezárás oka?

Nemrég a Cryptowisser egy átfogó jelentést tett közzé, az ún. kriptovaluta tőzsdék temetője néven. A felmérés szerint az idei évben 79 kriptopénz-váltó harapott fűbe, valaki hackertámadás áldozatává vált, valakit a folyamatosan változó szabályozói előírások kényszerítettek térdre. A részletes jelentésben hat tőzsde szerepel, amelyek nem is igazi kriptotőzsdék voltak, csak átverésnek hozták létre őket.

A szabályozás és a hackertámadás halálos csókja

Ahogy a piac növekszik és a kriptovaluták egyre szélesebb körben elfogadottá válnak, a nemzetek és a kormányok kénytelenek elfogadni azokat, habár ezt nem szívesen teszik. Ezzel viszont együtt jár az, hogy valamilyen szinten szabályozni kívánják. Akár szigorúbb szabályozást érvényesít egy adott kormány, akár enyhébbet, számos olyan potenciális tényező van, amely hatással lehet az adott országok piacán tevékenykedő tőzsdékre. Például a közelmúltbeli kínai kriptotilalommal több tőzsde is lehúzta a rolót.

Na, nem csak a szabályozási keret mérhet végső csapást egy kriptováltóra, hanem a kibertámadás is. Van, amelyik kriptotőzsde talpra tud állni, lásd a KuCoin-t, a kisebbeket viszont földbe döngöli az eset. A jelentések szerint tavaly 3 “halálos” hackertámadás volt, az egyik áldozat az Atomars tőzsde, mely az esemény után képtelen volt újraindulni.

Elképesztő konkurencia, növekvő DeFi

A kriptofelhasználók növekvő száma ellenére a kisebb tőzsdéknek nehéz versenyezniük az olyan óriásokkal, mint a Binance vagy a Coinbase. Ezek a hatalmas, változatos szolgálatásokat kínáló váltók szinte beszippantják az új felhasználókat. Akkora a kereskedési volumenük, hogy a kisebb tőzsdék a pöttyös labdába nem tudnak rúgni. Ha csak ránézünk ezeknek az óriásoknak a natív tokenjeire, nyilvánvaló, hogy hatalmas növekedést tapasztalnak és óriási piaci részesedésre tesznek szert. A Binance natív tokenje (BNB) egy évvel ezelőtt 27 dollárt ért, jelenleg több mint 600 dollárt. A KuCoin natív tokenje egy évvel ezelőtt még csak 85 cent volt, most több mint 21 dollár. Tovább nem is érdemes ezt magyarázni, hiszen mindenki megérti miről van szó.

Nem elhanyagolható a decentralizált tőzsdék folyamatos növekedése sem. A 2021-es év egyértelműen a DEX-ek felé hajtotta a vizet. A centralizált tőzsdéknél gyakran alacsonyabb díjat kínálnak a DEX-ek, és emellett lényegesen kisebb KYC-követelményeik vannak. Sokan nem bíznak a központosított tőzsdékben, így számukra kiváló alternatívát jelentenek a decentralizált váltók. Ha megnézzük, az Uniswap például aratott az idei évben.

Rengeteg kriptotőzsde van a piacon jelenleg, de évről évre egyre több tűnik el. Ez köszönhető a növekvő szabályozásnak, illetve a kriptotudatos szemléletmódnak is. Azt lehet mondani, hogy az államok alkalmazkodása a kriptopénzekhez, a szabályozási keret meghatározása előbb vagy utóbb stabilizálni fogja a kriptotőzsdék számát a kriptoökoszisztémában.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük