A Zara ellentmondásos hirdetési kampánya egyes kritikusok szerint a gázai háborút ábrázolja

A Zara legutóbbi reklámkampánya sokakból ellenérzéseket váltott ki: a tiltakozók azzal vádolják a céget, hogy a kampány képei a gázában folyó pusztítás jeleneteit ábrázolják.

A hónap elején a Zara közzétette új dzsekisorozatáról készült reklámanyagát a hivatalos oldalain és a közösségi médiában. A képeken a modellek törmelékek, szakadt gipsz és műanyag zsákokba csomagolt próbababák társaságában szerepeltek. Az egyik képen egy fehérbe burkolt, erősen holttestre emlékeztető próbababa látható, amely sokakat felkavart.

Zara reklámkampány
A kritikusok által leginkább kifogásolt kép a Zara reklámkampányából

„A kampány… befejezetlen szobrok sorozatát mutatja be egy szobrászstúdióban, és azzal a kizárólagos céllal jött létre, hogy művészi kontextusban mutassa be a kézműves ruhákat” – nyilatkozta a spanyol üzletlánc.

„Sajnos néhány vásárló sértőnek találta ezeket a már eltávolított képeket, és valami olyasmit láttak bennük, ami messze állt az eredeti elgondolásunktól” – tette hozzá a vállalat. „A Zara sajnálja ezt a félreértést, és megerősítjük mély tiszteletünket mindenki iránt.”

A kampány ötlete júliusban született és a fényképek szeptemberben készültek, vagyis még azelőtt, hogy a Hamász harcosai október 7-én brutális támadást intéztek volna Izrael ellen. Az elmúlt napokban az Instagram, a TikTok és az X felhasználói mégis a Zara bojkottjára szólították fel társaikat.

A brit Hirdetési Szabványügyi Hatósághoz 110 panasz érkezett az üzletlánc kampányával kapcsolatban. A panaszosok azzal érvelnek, hogy a képek a jelenlegi Izrael-Hamász konfliktusra utalnak, és sértőek.

„Áttekintjük ezeket a panaszokat (hangsúlyozom, jelenleg nem vizsgáljuk ezt a hirdetést), és mint ilyen, jelenleg nem tudunk további megjegyzéseket fűzni hozzá.” – nyilatkozta a szervezet szóvivője.

A zsákba csomagolt próbababát tartó modell fényképét hétfő reggelre eltávolították Zara hivatalos Instagram- és X-fiókjából. A kampány többi képe a nap nagy részében látható maradt, de kedd reggelre az összes kép eltűnt a cég weboldaláról és a közösségi média oldalairól.

A Zara ellentmondásos múltja

Nem ez az első alkalom, hogy bojkottálják a Zarát a régóta tartó izraeli-palesztin konfliktus miatt. 2021-ben a cég nőiruha kollekciójáért felelős tervező, Vanessa Perilman lázító üzeneteket küldött egy palesztin modellnek, Qaher Harhashnak az Instagramon.

„Talán ha a néped művelt lenne, akkor nem robbantaná fel azokat a kórházakat és iskolákat, amelyeket Izrael finanszírozott Gázában” – olvasható Perilman Harhashnak küldött üzenetének képernyőképén.

Harhash később több képernyőképet tett közzé Perilman üzeneteiről, amelyekben a tervező kérdőre vonta a palesztin modellt, amiért feltöltötte a képernyőképeket az Instagram-történeteibe, és azt állította, hogy megfenyegették a gyermekeit.

Perilman egy sor üzenetben azt is kifejtette, hogy milyen szörnyen érezte magát: „Ez nem én vagyok. Nagyon sajnálom. Nagyon remélem, hogy meg tudsz bocsátani.”

A Zara szóvivője akkor ezt nyilatkozta a CNN-nek: „A Zara nem fogadja el a tisztelet hiányát semmilyen kultúrával, vallással, országgal, fajjal vagy meggyőződéssel szemben… Elítéljük ezeket a megjegyzéseket, amelyek nem tükrözik az egymás iránti tisztelet alapvető értékeit, és sajnáljuk az általuk okozott sérelmeket.”