Miért tartanak az amerikaiak a kriptótól?

Bár a kriptovaluták már több mint egy évtizede velünk vannak, és mára szinte mindenki hallott róluk, a valódi elfogadás még mindig gyerekcipőben jár – legalábbis az Egyesült Államokban. Egy friss, 2025-ös felmérés szerint az amerikai felnőttek többsége továbbra sem érzi magát elég tájékozottnak vagy biztonságban ahhoz, hogy digitális eszközöket vásároljon. A „crypto FOMO” tehát egyelőre még nem nyert tömeges polgárjogot.
A National Crypto Alliance (NCA) megbízásából készült Crypto Confidence Pulse 2025 című jelentés szerint az USA-ban élő felnőttek 90 százaléka nem tartja reális opciónak a kriptóvásárlást, mert nem is tudja, hogyan működik ez az egész. A válaszadók 49 százaléka bevallottan nem érti a digitális eszközök működését, 43 százalék szerint túl kockázatos a kriptovilág, sok a csalás, míg 41 százalék nem tudja, ki vagy mi áll egy-egy eszköz mögött. A megkérdezettek több mint fele szerint már maga a tájékozódás is túl bonyolult, túltelített és fárasztó.
Ezek a számok egyértelműen azt mutatják, hogy a kriptóedukáció még mindig nem érte el a tömegeket – vagy ha el is érte, nem tudott áthatolni az értetlenség vagy gyanakvás falán. Az információ hiánya tehát nemcsak technikai akadály, hanem kulturális és pszichológiai gát is.
Nem elutasítás, hanem zavarodottság
Fontos ugyanakkor, hogy a felmérés nemcsak elutasítást mért, hanem érdeklődést is. A kriptóval nem rendelkezők körében 34 százalék nyitott lenne arra, hogy többet megtudjon a digitális eszközökről, és 42 százalék közepesen vagy nagyon valószínűnek tartja, hogy még 2025-ben kipróbálja a kriptóvásárlást – ha lenne segítség, biztonság és világosabb útmutatás. Ez alapján nem a kriptóval van baj, hanem azzal, hogy sokan elvesznek az információrengetegben, vagy egyszerűen nem tudják, kinek higgyenek.
A kutatásban mért bizalmatlanság mögött nemcsak az információk hiánya, hanem az abból fakadó tévhitek is meghúzódhatnak. Az, hogy sokan még mindig nem tudják pontosan, mi is a kriptó, hogyan működik a blokklánc, vagy hogy egyáltalán mit jelent decentralizáltnak lenni, tág teret nyit a félelemre. Ez a jelenség nem csak Amerikára jellemző. Magyarországon is gyakran találkozunk olyan vélekedésekkel, hogy a kriptó „nem igazi pénz”, csak valami netes lufi, vagy egyenesen átverés. Sokakban a kriptóval kapcsolatos első kép egy-egy bukott ismerős, akinek „elszállt a pénze”, vagy egy hírekből ismert csalás. Innen már csak egy lépés az a következtetés, hogy kriptóval csak bukni lehet.
Pedig a legtöbb ilyen kudarc valójában a tájékozatlanságból fakad – nem a technológia hibája, hanem a megértés és a tudatos döntések hiánya. Ezért is különösen fontos, hogy ne csak technikai, hanem pszichológiai akadályként is tekintsünk a kriptóval szembeni elutasításra. Az edukáció nemcsak a hogyanra kell hogy válaszoljon, hanem a miértre is – főleg egy olyan világban, ahol az információ gyors, de a megértés lassú.
Magyar szemmel: óvatos nyitás, egyre több érdeklődő
Míg az Egyesült Államokban a lakosság többsége még mindig tanácstalanul szemléli a kriptovalutákat, Magyarországon már érzékelhető az érdeklődés élénkülése. Egy 2024-es felmérés szerint minden ötödik magyar felnőtt valamilyen formában már kapcsolatba került a kriptóval – legyen szó birtoklásról, utánajárásról vagy akár napi szintű használatról. Ez különösen figyelemre méltó annak fényében, hogy itthon csak nemrég vált világosabbá a kriptovaluták adózási szabályozása, és a pénzügyi edukáció is még formálódóban van. A fiatalabb, technológiailag nyitottabb generációk körében viszont már nem ritka, hogy a Bitcoin alternatív befektetésként jelenik meg – sőt, egyesek számára ez már nem is pénzügyi, hanem politikai állásfoglalás.
Összességében a nemzetközi és hazai trendek is azt mutatják: a kriptóval kapcsolatos bizalmatlanság nem végleges, de tartós. A tömeges elfogadáshoz nemcsak szabályozásra és technológiára van szükség, hanem világos kommunikációra, elérhető tudásra és olyan felületekre, ahol a felhasználók nem elvesznek, hanem kapcsolódnak.
Szerencsére ma már egyre több olyan hiteles és közérthető forrás áll rendelkezésre – köztük ez a portál is –, amely segít eligazodni a kriptovaluták világában. Ha ezek az ismeretek elérnek a kétkedőkig is, az nemcsak az ő pénzügyi önrendelkezésüket erősítheti, hanem a kriptoeszközök jövőjét is biztosabb alapokra helyezheti.