Küszöbön az új „aranyláz” – most a hidrogén a kincs

Az Amerikai Tudományfejlesztési Egyesület (American Association for the Advancement of Science) nemrégiben megtartott denveri ülésén a geológusok a természetben előforduló hidrogén kitermelésének közelgő, mindent megváltoztató fellendülését hangoztatták. Ezt az erőforrást, melyet egyébként „geológiai hidrogénként” is emlegetnek a szakemberek, ezidáig nem tartották praktikusnak.

Aranyat érhet a hidrogén

A tudósok először ismertették az Amerikai Földtani Intézet (US Geological Survey, USGS) által végzett, még nem publikált tanulmány eredményeit. Ezekből kiderül, hogy a természetben előforduló hidrogén sokkal nagyobb mennyiségben fordul elő a Föld felszíne közelében, mint azt eddig feltételezték. A kutatók szerint a bolygó több mint 5 billió tonna hidrogént rejt bezárva a földalatti „zsebeiben”.

„A hidrogén nagy része valószínűleg hozzáférhetetlen, de néhány százalékos kitermelés még így is több száz évre kielégítené az teljes előrelátható keresletet – évi 500 millió tonnát” – mondta Geoffrey Ellis, az USGS kutatógeológusa a Financial Times beszámolója szerint. A készlet nagyrészt észrevétlen maradt, mivel a tudósoknak korábban csak sejtéseik voltak arról, hogyan keletkezik, és hogyan bomlik le a természetes hidrogén. „Ugyan megvoltak a megfelelő eszközeink, ám nem a megfelelő helyeken kerestük a hidrogénkészleteket” – mondta Ellis.

A jobban felszerelt és felvilágosultabb geológusok számos helyen, köztük egy albániai kromitbányában is felfedeznek hidrogéntartalékokat, ahonnan évente 200 tonna nyerhető ki.

Ábra a Pireneusok előhegységében, a fedőszikla alatt rekedt hidrogéngázról (forrás: Helios Aragonon)

Napjainkban az üzemanyagként vagy ipari anyagként használt hidrogént elsősorban az alapvetően metánból álló gáz kémiai átalakításával állítják elő. A szürke hidrogént fosszilis tüzelőanyagokból állítják elő gőzreformálással. A folyamat során a légkörbe kerülő CO2 hozzájárul az üvegházhatáshoz. A kék hidrogént ugyanúgy állítják elő, mint a szürke hidrogént, a keletkező CO2-t azonban felfogják és tartósan tárolják. Ezzel a technológiával a gőzreformálás során keletkező CO2 nem kerül a légkörbe, ezért ez a módszer is klímasemleges.

A „szürke hidrogén” 2022-ben a hidrogénpiac 92%-át tette ki érték szerint. A „zöld hidrogén”, amely akkor keletkezik, amikor a vízmolekulákat egy megújuló energiával működtetett folyamat során elektrolízissel osztják fel, még mindig elenyésző mértékben van jelen.

A természetben előforduló geológiai hidrogént „aranyhidrogénnek” nevezik, és a geológusok szerint jobb ökológiai hatásprofilja van, mint a kék vagy akár a zöld hidrogénnek: az elektrolízis nagy mennyiségű villamos energiát igényel.

Tudták, hogy létezik, de eddig nem foglalkoztak vele

„Az aranyhidrogén aranyláza közeleg” – mondta Mengli Zhang, a nagy tekintélyű Colorado School of Mines adjunktusa. A lehetőségre összpontosító cégek között van a Natural Hydrogen Energy LLC, amely Amerika első kutatófúrását végezte Nebraskában, valamint a Koloma, amelynek befektetői között van Bill Gates Breakthrough Energy Ventures. Mindkét cég székhelye Denverben van. A Helios Aragon Európában úttörő szerepet játszik az aranyhidrogén előállításában. A spanyolországi Aragonban működő vállalat több mint 200 000 hektárra kiterjedő engedéllyel rendelkezik az ország északi részén.

„A geológiai hidrogén rendkívüli lehetőséget jelent a tiszta hidrogén olyan módon történő előállítására, amely nemcsak alacsony szén-dioxid-kibocsátású, hanem alacsony föld- és vízlábnyomot és alacsony energiafogyasztást is jelent” – mondta Paul Harraka, a Koloma üzleti igazgatója a Timesnak.

Mindez remekül hangzik, de azért érdemes figyelemmel kísérni az Európában és a világ egyéb táján zajló kísérleti termelést, hogy kiderüljön, van-e alapja a geológusok optimizmusának.