Átment a MiCA felülvizsgálaton Málta

Málta kriptopiacokat szabályozó hatósága szerint az Európai Unió szabályozói által a közelmúltban végzett vizsgálatot követően a kriptopiaci rendelet, azaz a MiCA alapján kiadott helyi engedélyek egyike sincs veszélyben.

„Egyetlen máltai MiCA-engedélyt sem fenyeget a visszavonás vagy újraértékelés veszélye a szakértői felülvizsgálat eredményei miatt.” – nyilatkozta az MFSA szóvivője, hozzátéve, hogy a hatóság már megkezdte a felülvizsgálat során feltárt problémák kezelését.

A nyilatkozat azt követően érkezett, hogy az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) – a MiCA betartását felügyelő elsődleges európai felügyeleti szerv – csütörtökön közzétette a Máltai Pénzügyi Szolgáltatási Hatóság (MFSA) által a MiCA-engedélyezés egyes hiányosságaira vonatkozó szakértői értékelést.

Az MFSA szerint Málta folyamatos elkötelezettsége az uniós hatóságokkal való szoros együttműködés mellett, és a kriptorendszer szabályozásában betöltött proaktív vezető szerepe nem kérdőjeleződik meg, a közösségben tapasztalható bizonyos fokú szkepticizmus ellenére sem.

Málta úttörő szerepet játszik a kriptorendszer szabályozásában az EU-ban

Az MFSA szóvivője szerint az ESMA jelentése a szabályozó hatóságot rendkívül hatékony felügyeleti hatóságként ismerte el.

„Úgy gondolom, hogy a felülvizsgálat jó fényben tünteti fel Máltát. Sokan elfelejtik, hogy a máltaiak már azelőtt teljes mértékben szabályozták a CASP-ket, azaz a kriptoeszköz szolgáltatókat, hogy a MiCA-t egyáltalán fontolóra vették volna.” – mondta Nathan Catania, az XReg tanácsadó partnere.

2018-ban három kriptovalutákkal kapcsolatos törvényjavaslatot is bevezetett a máltai kormány, és a kriptoreguláció úttörőjeként lépett fel Európában.

„Málta az első olyan ország, amely a DLT-t, azaz az elosztott főkönyvi technológiát és a kriptoeszközöket ilyen holisztikus módon szabályozza, lefedve mind a technológiai, mind a pénzügyi szolgáltatási komponenseket.” – áll az MFSA 2018 júliusában kiadott közleményében.

2025 szeptemberéig végrehajtják az iránymutatást

Az ESMA a felülvizsgálatban számos ajánlást fogalmazott meg az MFSA és a többi nemzeti illetékes hatóságai számára a MiCA szerinti megfelelő felügyelet biztosítása érdekében.

Az uniós szabályozó hatóság külön kiemelte annak szükségességét, hogy időben értékeljék a CASP-k növekedési terveit, vizsgálják meg az összeférhetetlenséget a több szolgáltatást nyújtó CASP-k esetében, és értékeljék a decentralizált finanszírozásnak (DeFi) és a nem szabályozott szolgáltatásoknak való kitettségből eredő kockázatokat.

„Bízunk abban, hogy ez a felülvizsgálat további bizalmat ad a máltai engedélyezést fontolgatóknak és társainknak a határokon átnyúló felügyeletre vonatkozó keretrendszerünk tekintetében.” – jegyezte meg a felülvizsgálatra reagáló hivatalos nyilatkozatában Kenneth Farrugia, az MFSA vezérigazgatója.

A hivatal szerint az MFSA arra számít, hogy a jelentés ajánlásait szeptemberig teljes mértékben végrehajtja.

Az ESMA kiemeli a nemzeti versenyhatóságokra gyakorolt hatásokat is

Bár legutóbbi szakértői értékelésében Máltára összpontosított, az ESMA hangsúlyozta, hogy a felülvizsgálat az EU valamennyi nemzeti versenyhatóságát érinti. A szabályozó hatóság azt is kiemelte, hogy a szakértői értékelés olyan ajánlásokat tartalmaz, amelyeket a folyamatban lévő felügyeleti munka során, valamint a jövőbeli eljárások engedélyezése során figyelembe kell venni.

Hangsúlyozta, hogy több nagy kockázatú területen is szoros ellenőrzésre van szükség. Ezek közé tartozik az üzleti modell fenntarthatósága, az irányítási struktúrák, a lehetséges összeférhetetlenségek, a csoporton belüli kapcsolatok, az IKT-architektúra és a nem szabályozott kriptoszolgáltatások támogatása.

Málta továbbra is az EU egyik legaktívabb MiCA-engedélyek kibocsátója. A MiCA bevezetésének kezdete óta az ország öt CASP-engedélyt adott ki, és ezzel Németország és Hollandia mögött áll a harmadik helyen.

MiCA-engedélyt szerző CASP-ek

A Circle ügyvezetője, Patrick Hansen által megosztott friss adatok azt mutatják, hogy a keretrendszer hatálybalépését követő hat hónapon belül 53 cég szerzett MiCA-engedélyt. Ezek az engedélyek lehetővé teszik, hogy a kriptocégek az Európai Gazdasági Térség (EGT) mind a 30 országában működhessenek anélkül, hogy az egyes joghatóságokban további szabályozási jóváhagyásokat kellene kérniük.

Jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak. Részletes jogi információ