Az egész stabilcoin piac iránt megingott a bizalom

Egyre jobban elillanni látszik a stabilcoin érmékbe vetett befektetői bizalom. Az eladási hullám elől a Tether érme sem menekült, amelynek árfolyama pár órára el is szakadt (igaz csupán 2 centtel) a dollártól. Az utóbbi egy hétben rekordmennyiségű, napi 1,1 milliárd dollár értékű Tethert adtak el a befektetők. Az elmúlt 7 napon így összesen körülbelül 7,7 milliárd dollár tűnt el a Tether piacáról, amelynek hatására az eszköz piaci kapitalizációja közel 8 százalékkal csökkent.

Algoritmus-alapú vs. hagyományos stabilcoinok

Elvileg az olyan stabilérmék, mint a Tether nem kéne, hogy belefussanak hasonló összeomlásba, mint a TerraUSD. A TerraUSD egy úgynevezett algoritmus-alapú stabilcoin volt, amely iránt a felhasználói bizalom mindig is kisebb volt. Ez nem véletlen, hiszen míg a Tether fiat pénzzel és egyéb hagyományos pénzügyi eszközökkel biztosítja az érmék értékéül szolgáló fedezetet (elvileg), addig az algoritmikus stabilcoinok szabadon lebegő kriptovalutákon keresztüli különleges árfolyamszabályokkal igyekeznek a stabilérme árfolyamát minél közelebb tartani az 1 dollárhoz. Egy eladási hullám esetén azonban teljesen védtelenek maradnak, hiszen az érme értékét szavatolni hivatott eszközök árfolyama is összeomlik. Emiatt sok befektető régóta kerüli ezen stabilcoinokat, sőt sokan őrültségnek nevezik az egész koncepciót is.

A probléma az, hogy számos pletyka felröppent az utóbbi években arról is, hogy a Tether értékének biztosításához szükséges fedezet valójában nem áll oly módon rendelkezésre, ahogy azt a fejlesztők állítják. Egy átláthatósági jelentés szerint például a Tether fedezetének már csak 6,36 százaléka van azonnal hozzáférhető készpénzben. Ha tovább folytatódik az érme eladási hulláma, akkor egyesek szerint előbb-utóbb el fog fogyni a fedezet az érmetulajdonosok kifizetésére. A kedélyek nyugtatására Paolo Ardoino, a Tether senior technológiai tisztségviselője közleményt adott ki, amelyben hangsúlyozta, hogy a bizalom csökkenésére semmi ok, mivel a stabilcoin fedezetének nagy része már amerikai államkötvényekben van, az úgynevezett “commercial paper” alapú értékfedezetet pedig minimalizálták.

Ez azért volt fontos, mert a “commercial paper” gyakorlatilag egy szellemi termék, az értéke annyi, amennyire valakivel fel tudják becsültetni. Azt azonban, hogy pénzzé is lehet tenni, semmi sem garantálja. Ha Ardoino szavai valóban igazak, akkor a befektetők megnyugodhatnak, azonban akadnak akik továbbra is kételkednek a Tether jövőjében, a közelmúltbeli események fényében.