Az Egyesült Királyság szerint az FTX engedély nélkül működik az országban

Nem sokkal azután, hogy az Egyesült Királyság pénzügyi felügyelete figyelmeztetést adott ki a fogyasztóknak az FTX kriptopénz tőzsde ellen, Sam Bankman-Fried, a platform vezérigazgatója és alapítója a Twitterre lépett, hogy figyelmeztesse őket egy csaló tevékenységéről.

A vezérigazgató arra hívta fel a közösség figyelmét, hogy egy csaló telefonon az FTX-nek adja ki magát az Egyesült Királyságban.

Egy nappal korábban az FCA weboldalán közzétett nyilatkozatában tájékoztatta az ügyfeleket, hogy gyanúja szerint az FTX megfelelő engedély nélkül működik az országban.

“Úgy véljük, hogy ez a cég az engedélyünk nélkül nyújt pénzügyi szolgáltatásokat vagy termékeket az Egyesült Királyságban. Az Egyesült Királyságban pénzügyi szolgáltatásokat vagy termékeket kínáló, népszerűsítő vagy értékesítő szinte minden cégnek és magánszemélynek rendelkeznie kell engedélyünkkel vagy nyilvántartásba vételünkkel. Ezt a céget nem engedélyeztük, és az Egyesült Királyságban élő embereket célozza meg”.

A pénzügyi hatóság nyilatkozatát folytatva figyelmeztette a felhasználókat, hogy ha a dolgok rosszul alakulnának, nem védi őket a pénzügyi szolgáltatások kártérítési rendszere (FSCS) és nem valószínű, hogy visszakapják pénzüket.

Sam Bankman-Fried kriptovállalkozó cégének szóvivője azt mondta, hogy vizsgálják az ügyet. Kiderült, hogy három gyanús telefonszám is szerepel az FTX-szel kapcsolatban. Úgy találták, hogy mindegyik többször is átverésként lett megjelölve számos online telefonregiszterben.

“Ez a hívás egy refund scam” – jelentette egy felhasználó egy hívóazonosító weboldalon. “Ma felhívtak […] pénzvisszatérítésért, és azt mondták, hogy jelentkezzek be a számítógépre és töltsek le egy alkalmazást. Visszautasítottam őket és kinyomtam a hívást…”.

Több megjegyzés is olvasható a weboldalon a scam-mel kapcsolatban:

FCA, FTX, pénzügyi felügyelet, Egyyesült Királyság

Ne hagyjuk magunkat átverni

Más beszámolók szerint a csalók a bitcoinjaikat vették célba – egyesek már elvesztették a pénzüket. Az egyik felhasználó szerint Nicholas J. Martin és John S. Spencer nevű csalók az AML (Anti Money Laundering) nevű cégtől telefonáltak. Azt mondták, hogy tudnak segíteni más csalók által már ellopott pénzek visszaszerzésében “egy hasonló összeg [BTC-ben] történő elköltésével, hogy bizonyítsák a tranzakció jogszerűségét a blokkláncnak”. Állítólag azt mondták, hogy az “algoritmus” ezután visszaadja a pénzt a célpontnak. Feltételezhetően a csalók privát adatokat kérnének a célponttól, hogy lefoglalhassák a bitcoint. Ne legyünk naivak, meglehetősen gyanús, ha valaki a semmiből feltűnve (pénzügyi) segítséget ajánl fel nekünk. Mindig bizonyosodjunk meg róla, hogy ismerjük a vonal túlsó felén beszélő személy kilétét. Más esetben ne dőljünk be neki és határozottan ne kövessük az utasításait.

A Crypto.com már megkapta az engedélyt

Miközben az FTX hasonló per elé néz a hatósággal, mint tavaly a Binance, a rivális platformnak, a Crypto.com-nak nemrég sikerült azon kevés kriptoszolgáltatást kínáló platformok közé kerülnie, amelyek engedélyt kaptak az Egyesült Királyságban a működésre. A regisztráció lehetővé teszi a Crypto.com számára, hogy a helyi szabályozásoknak, valamint a pénzmosás és a “terrorizmus” finanszírozása elleni szabályoknak megfelelő termék- és szolgáltatáscsomagot kínáljon az Egyesült Királyságban az ügyfeleknek.

Valójában az FTX-nek is van engedélye

A közelmúltban a Ciprusi Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (CySEC) engedélyezte az FTX Europe számára, hogy ciprusi befektetési vállalkozásként (CIF) folytasson üzleti tevékenységet. Így a korábban megvásárolt helyi vállalat tulajdonosa lehet.

A közleményben megjegyezték, hogy az FTX EU a ciprusi befektetési vállalkozás engedélyével az egész Európai Gazdasági Térséget kiszolgálhatja. A világ egyetlen teljes MiFID II engedéllyel rendelkező kriptopénz tőzsdéjeként, amelyet a regionális regisztrációknál lényegesen magasabb követelményekhez tartanak Crypto Asset Service Providerként, az FTX a tőzsdei szolgáltatások teljes palettáját kínálhatta. A ciprusi engedélytől eltekintve, az FCA ellenőrzése a cég tevékenysége felett egyre inkább megosztott. Az FTX testvérvállalkozása, az Alameda “kihasználhatta azt a szabályozási rést, amely lehetővé tette számukra, hogy anélkül kereskedjenek és profitáljanak a kriptovalutákkal, hogy ugyanazokat a szabályokat kellene követniük, mint a hagyományos pénzügyi intézményeknek” – véli egy szakértő.