Az emberiség a civilizáció összeomlása felé közelít

Egy elismert tudós szerint az emberiség 2100-ra eléri az ún. népességkorrekciót, amely a civilizáció összeomlásával jár.

Egy tudós egy lektorált cikkben rámutatott arra, hogy az emberiség elkerülhetetlen “népességkorrekcióra” van ítélve, egy olyan folyamatra, amely megállítja fajunk exponenciális szaporodását és terjedését a bolygón, amely véges – a tér és a rendelkezésre álló források tekintetében. A bolygó ugyanis nem rendelkezik kimeríthetetlen erőforrásokkal, amelyekkel kielégíthetnénk a modern ember mohó és telhetetlen igényeit. Augusztus 2-án elérkeztünk az úgynevezett Föld túllépésének napjához (Earth Overshoot Day), amely dátum arra emlékeztet bennünket, hogy mindössze hét hónap alatt kimerült a Föld által egy évre biztosított összes megújuló erőforrás.

A hónap kezdete óta lényegében az ökológiai deficit szakaszába léptünk, ami még több szennyezést és az eszközök kimerülését jelenti. A tudós szerint nem bonyolult megérteni azt, hogy nem leszünk képesek ezt az életvitelt az idők végezetéig fenntartani. Teljesen összeomlanának a társadalmunkat és az emberi civilizációt tartó pillérek.

A rövid távú gondolkodásnak komoly következményei vannak

William E. Rees, a kanadai British Columbia Egyetem Alkalmazott Tudományok Karának professzora cikkében arról írt, hogy elvesztettük a kapcsolatot az eredetünkkel, és a természettel. Mindazonáltal fajunk még mindig a természetes szelekció dinamikájának van kitéve, és meg fogja fizetni a következményeket, még akkor is, ha már nem kell “puszta kézzel harcolnunk” az ételért. Legalábbis ez igaz az iparosodott országokban élők túlnyomó többségére. A tudós elmagyarázza, hogy a Homo sapiens exponenciálisan szaporodik, földrajzilag terjeszkedik és minden rendelkezésre álló erőforrást elfogyaszt. “Az emberiség evolúciós történelmének nagy részében” – vélekedik Rees professzor – “az ilyen expanziós tendenciákat negatív visszacsatolások ellensúlyozták. A tudományos forradalom és a fosszilis tüzelőanyagok használata azonban a negatív visszacsatolások számos formáját csökkentette, lehetővé téve számunkra, hogy teljes mértékben kiaknázzuk az exponenciális növekedésben rejlő lehetőségeinket”.

Egyszerűbben fogalmazva, a technológiai és tudományos fejlődés, amelyet a fosszilis tüzelőanyagok intenzív használata segített, lehetővé tette számunkra, hogy megszabaduljunk azoktól a korlátoktól, amelyek megakadályozták, hogy kapzsi, invazív emberekké váljunk.

Hogy az ipari forradalom volt az, ami egyszerre tett minket gazdaggá és vakká a jövőbeli következményekkel szemben, azt a világ népességének robbanásszerű növekedésének számai mutatják. 1800-ban “csak” 1 milliárdan voltunk, de egy évszázad alatt 1,6 milliárdan lettünk. Ami a következő évszázadban történt, még lenyűgözőbb: 2022. november 15-én hivatalosan 8 milliárdan lettünk. Ez ijesztő növekedés, amely párhuzamosan zajlik a CO2 (szén-dioxid) és más, emberi tevékenységből származó üvegházhatású gázok kibocsátásának növekedésével, amelyek felelősek a jelenleg tapasztalható éghajlati válságért. Már egy lépéssel közelebb kerültünk az éghajlatváltozás katasztrofális és visszafordíthatatlan következményeihez, amelyet a szakértők az emberiséget fenyegető legnagyobb egzisztenciális veszélynek tartanak. Minél többen vagyunk, annál többet fogunk fogyasztani és szennyezni, ami csak tovább növeli az emberi civilizáció végének valószínűségét: egyesek szerint ez az apokaliptikus forgatókönyv már 2050-ben bekövetkezhet.

A Rees professzor által kiemelt alapvető probléma abban rejlik, hogy evolúciós örökségünk miatt továbbra is fenntarthatatlan ütemben fogyasztjuk a Föld természeti erőforrásait, ami a múltban oly sok jót hozott, de ma is arra készteti az emberiséget, hogy sokkal többet vegyen el, mint amire valójában szüksége van. Ez egyfajta rövid távú gondolkodásra vall, amely elhomályosítja az előrelátást. A tudós rámutatott például a túlhalászás problémájára. A szakértők szerint 2050-re több műanyag lesz a világ tengereiben és óceánjaiban, mint hal.

Népességcsökkenés következik be

Rees professzor úgy véli, hogy a világgazdaság “elkerülhetetlenül zsugorodni fog”, és az emberiség átesik egy “jelentős népesedési korrekciós jelenségen”. Ez az évszázad végére fog bekövetkezni, komor jóslata szerint. A bolygó többé nem lesz képes eltartani mindannyiunkat, és a tudós szerint a legvalószínűbb következmény a civilizáció összeomlása lesz, amelynek csak a gazdag és erős társadalmak lesznek képesek – legalábbis részben – ellenállni. Másrészt még a megújuló erőforrásokra való szükséges átállás is felgyorsíthatja a fogyasztást, és valójában még mindig nem oldaná meg az exponenciálisan növekvő népesség igényeinek problémáját.

A The Lancet című folyóiratban megjelent “Fertility, mortality, migration, and population scenarios for 195 countries and territories from 2017 to 2100: a forecasting analysis for the Global Burden of Disease Study” című kutatás szerint például a szakértők 2100-ra a népesség csökkenését jósolják, és egyes országok valóságos összeomlást szenvednek el. Olaszország, Spanyolország, Portugália, Japán és Dél-Korea népessége várhatóan 50 százalékkal csökken.