Az integrált hubok jelentik a Web 3.0 jövőjét

A Web 3.0 fejlődése megállíthatatlan, a következő szakaszban az integrált hubok fejlesztése kerül majd előtérbe.

A web fejlődésének eddigi szakaszai

A kezdetekben a mai szemmel nézve elég fapados szolgáltatásokkal várta a web a böngészőket. A Web 1.0-en a felhasználók még csak szöveges tartalmakat érhettek el. Ehhez képest a Web 2.0 már képeket és videókat valamint interaktív tartalmakat is kínál. A probléma azonban az, hogy ezeket a tartalmakat cégek teszik elérhetővé a felhasználók számára. Ez nem lenne gond, ha a vállalatok etikusan járnának el, ám ez sajnos ritkán valósul meg. A cégek a maximális profit megszerzésére törekednek, és ennek érdekében attól se riadnak vissza, hogy a felhasználóik adataival sefteljenek. Mivel ezeket a globális óriáscégeket nem vagy alig ellenőrzik, a felhasználóknak a saját kezükbe kellett venni az irányítást.
Ennek köszönhetően jött létre a Web 3.0. A decentralizált, demokratikusan működő webet a felhasználók közösen alakítják a saját igényeik szerint.

A Web 3.0 újításai

A Web 3.0 alapját a blokklánc technológia és a mesterséges intelligencia képezik. Ezeknek köszönhetően a netes közösség olyan digitális platformokat hozhat létre, ahol a felhasználók közösen alakítják ki a “játékszabályokat”. A blokklánc technológiának hála a tagok saját digitális valutát hozhatnak létre, okos szerződések révén mindkét fél számára biztonságos megállapodásokat köthetnek, de akár a metaverzumokban is játszhatnak vagy szórakozhatnak együtt.

A decentralizált metaverzumok képviselik a Web 3.0 leglátványosabb részét. A digitális világok rendkívül fejlett grafikai megoldásaik miatt elképesztő vizuális élményt nyújtanak a közösség tagjainak. Nem csoda, hogy a metaverzumok népszerűsége egyre gyorsabban nő, gondoljunk csak a The Sandbox-ra vagy a Decentraland-ra. Ehhez az is nagyban hozzájárul, hogy ezeket a virtuális világokat a közösség és nem egy vállalat irányítja.

Az integrált hubok korszaka

Ám a metaverzumokban még rengeteg lehetőség rejlik. A szórakozás mellett a digitális világok a mindennapi életben felmerülő problémák kezelésére is megoldást nyújthatnak majd a jövőben.

Itt jönnek képbe az integrált hubok. A hubok által létrehozott digitális környezetben a közösség tagjai teljes digitális szabadságban élhetnének. Ezekben egy “helyen” elérhető lenne minden, a tagok itt intézhetnénk digitális pénzügyeiket, alkothatnának, tanulhatnának és közösségi életet is élhetnének. A blokklánc technológia révén mindezeket a közösség szabályozná és fejlesztené újabb és újabb decentralizált alkalmazások (dApp-ok) létrehozásával.

Már most is alakulóban van pár netes közösség, akik egy integrált hub létrehozásán dolgoznak. Az egyikük, a Teritori, jó úton halad a megvalósítás felé. A hub saját tokent használ, amit a platformon belül tudnak felhasználni a tagok. A hub két fő részből áll: a Teritori Network, ahol a tagok a blokkláncon újabb decentralizált alkalmazásokat hozhatnak létre illetve tesztelhetnek. A másik rész a Teritori dApp, ahol a már meglévő Web 3.0 dApp-okat érhetik el a tagok.