Így néznek majd ki a startupok web 3.0 alkalmazásai

A prominens vállalkozók szerint egyre nagyobb igény van a kripto-natív üzenetküldő platformokra, amiért egyes startupok már dolgoznak a web 3.0 technológián alapuló megoldáson.

Miközben a kriptofelhasználók száma folyamatosan nő, a szektor támogatói is ráébrednek a tényre, hogy a kereskedelmen túl a kriptovaluták mögött álló technológia is komoly szerepet játszik világunk megreformálásában. Az eseményeket Elad Gil elismert vállalkozó is kommentálta, aki szerint: 

“A Te bitcoinod vagy kriptoeszközöd és az enyém is azonos, így kevesebb okom volt arra, hogy egy ismeretlen felhasználót a tárcáján keresztül megpingeljek. A DAO-k esetében azonban szükség van arra, hogy a Discordon túl több emberrel is kapcsolatba lépjünk. Az NFT-k és egyéb gyűjtemények esetében pedig lehet, hogy örülnék annak, ha meg tudnálak pingelni, hogy vásárolj vagy kereskedj, így ez is egy ösztönző lehet arra, hogy egy kommunikációs réteg létrejöjjön.”

Elárulta továbbá, hogy már az elején befektetett a Lines web 3.0 üzenetküldő platformba, s ugyan a projekt technológiai része egyelőre még várat magára, Gil kitartóan támogatja annak létrejöttét. A platform vezérigazgatója, Sahil Handa egyébként azt is hozzátette, hogy az NFT-kel kereskedők és a témában jártas résztvevők száma naponta növekszik. Azonban valahányszor ezek az emberek megpróbálnak kommunikálni egymással, egyszerűen nem tudják biztosra mondani, hogy kivel beszélgetnek. A Lines célja, hogy olyan platformmá váljon, ahol a felhasználók üzeneteket küldhetnek kriptovaluta tárca egyikéről a másikra, vagy csoportos beszélgetéseket indíthatnak a tokenek tulajdonjogát felmutatva – így a felhasználók biztosak lehetnek abban, hogy ki ül a képernyő túlsó oldalán. 

Versenyben az üzenetküldő óriásokkal 

Ami azt illeti, nem a Lines az egyetlen platform, mely a web 3.0 üzenetküldő technológiára összpontosít. Gil elmondása szerint a startupok körében a szóban forgó trend már régóta jelen van, s számos olyan csapatról tud, mely az internet harmadik generációján dolgozik. Az egyik legfrissebb példa erre a Nansen, mely 2022 júniusában látott napvilágot, amikor is elindított egy tárcába integrált üzenetküldő alkalmazást. A felhasználók a platformon keresztül a birtokukban lévő tokenek vagy NFT-k alapján kapcsolódhatnak a csevegő csoportokhoz. 2021 novemberében egyébként a Rarible NFT-piactér is hasonló megoldással állt elő. 

Az egyik legfontosabb kihívás, amit a web 3.0 platformoknak le kell küzdeniük, az a felhasználói bázis folyamatos növelése. A platformok akkor érhetnek el valódi sikereket, ha a szektorban híres (pl. OpenSea) cégekkel integrálódnak – ez azonban csak akkor lehetséges, ha sokan használják a platformot. 

Mindenesetre a web 3.0 üzenetküldő projektek alaposan különbözni fognak a már elismert csevegőplatformoktól, mint amilyen a Telegram és a Discord is, ahol bárki kiadhatja magát valaki másnak. Ennek ellenére ugyanakkor továbbra is versenyezni fognak az említett óriásokkal, így okos stratégiával kell előállniuk, ha túl kívánják élni a szektor serdülőkorát.