Állami támogatású bitcoin bányászfarm épül Ománban

Az Ománi Szultánság az egyik legmodernebb az arab országok között. A mostani beruházás egy új fejezetet nyit az ország történetében.

Ideális terep

Omán az Arab-félsziget délkeleti peremén elterülő mindössze három Magyarországnyi területű szultánság. Első ránézésre nem sok érdekességet kínál az olajon, datolyán és pár unatkozó tevén kívül. Ez a kicsiny ország azonban egészen meglepő módon több olyan tulajdonsággal is rendelkezik, ami ideális tereppé teszi egy bitcoin adatközpont felépítéséhez.

A szultánság egyike a világ legstabilabb országainak, ahol a vezetőség rendkívül nyitott az új technológiák iránt. A stabil jogi háttér önmagában azonban még kevés egy rugalmas skálázású kripto bányász- és adatközpont létrehozásához. A régió azonban minden más szempontból is ideális terep a kriptobányászathoz. Az ország az óceán miatt jóval hűvösebb, mint a környező területek. A szükséges extra hűtést pedig a mindössze 8 fokos mélytengeri víz stabilan tudja biztosítani.

A tenger által nyújtott előnyök azonban még korántsem értek véget ezzel. Az ott található tenger alatti adatkábelek könnyedén elérhetőek, így a központ azonnal becsatlakozhat a kriptogazdaság vérkeringésébe.

Természetesen egy rugalmas skálázású kripto bányász központ működtetéséhez a megbízható energiaforrás is elengedhetetlen, ám a szultánságban ez sem jelent gondot. Az országban több megújuló energiaforrás is elérhető, mint például a víz-, nap-, és a szélenergia. A nem megújulók között a hidrogén és a fáklyagáz a legjelentősebb energiaforrások.

Green Data City

A szultánság délnyugati régiójában található Mirbat városára esett a választás, hogy itt épüljön fel a jövő kripto bányász- és adatközpontja. A város rendelkezik az összes fent említett előnyös tulajdonsággal, és még turistaként is vonzó célpont.

Az itt épülő központ az ország Közlekedési, Kommunikációs és IT Minisztériuma által ellenőrzött Oman Vision 2040 program részeként valósult meg. A rugalmas skálázású központ az első fázisban a rendelkezésre álló 200 megawattnyi energiát kizárólag bitcoin bányászatra használja fel. A második fázisban ez a kapacitást 400 megawattra növelik, amelynek 70%-a megújuló energiából származik majd. A teljes kapacitáson futó létesítmény hamarosan a régió új adatforgalmi központjává válhat majd.

Nagyszabású fejlesztések

Az adatfeldolgozás és a blokklánc technológia kiszolgálása mellett más területen is nagyszabású fejlesztésekbe vág bele a szultánság. A Green Data City projektnek köszönhetően a térségben olyan átalakulás veszi kezdetét, ami több gazdasági szektort is fellendít majd. A szultánság hosszú távú tervei között szerepel a megújuló energiaforrások további fejlesztése. Ennek részeként a zöld hűtési megoldások és a mélytengeri hideg vízre alapuló iparágak különös hangsúlyt kapnak majd. De ezek mellett az Ománi Szultánság fejleszti majd a turizmust és a környék több ingatlan beruházás színtere is lesz az elkövetkező években.