Az orosz felhasználók kriptóban tartják a megtakarításaikat

Egy nemrég készült felmérés szerint az orosz userek elsősorban megtakarítási céllal vásárolnak tokeneket.

A felmérés

December elején a Bitbanker.org orosz kritpo váltással foglalkozó cég a Cupli Surveys nevű piackutató céggel közösen mérte fel az orosz kripto felhasználási szokásokat. A felmérés során igyekeztek leképezni a teljes orosz lakosságot ezért az ország minden régiójából gyűjtöttek adatokat a 18 év felettiek körében. A kutatás során 1500 főt faggattak ki többek között arról, hogy milyen céllal vásárolnak digitális valutákat, illetve hogyan érintette őket az FTX összeomlás.

Sokoldalú felhasználás

A kutatás alapján az orosz userek sokoldalúan hasznosítják a digitális valuták nyújtotta lehetőségeket. A megkérdezettek 29%-a használt már kriptovalutát legalább egyszer. A kriptó használók 51%-a mondta, hogy elsősorban megtakarítási céllal vásárolt digitális valutát.

Emelett nagy részük, 48%-uk nyilatkozott úgy, hogy a nyereség reményében tőzsdézett is.
Sokan közülük a mindennapi életük során is használnak kriptovalutákat. 38%-uk például így tölti fel a saját számláját, míg sokan (29%) ezzel a módszerrel utal másoknak pénzt. Sőt meglepően sokan (26%) használják közvetlenül vásárlásra a kriptovalutákat annak ellenére, hogy Oroszországban a digitális valuták ilyen formában történő felhasználása tilos.

Miért szeretik az oroszok a kriptót?

A kutatásból egyértelműen kiderül, hogy az oroszok számára a kriptovaluták elsősorban értékmegőrző és vagyon növelő eszközöket képviselnek. Egy olyan bizonytalan jogi környezetben, mint az orosz állam a digitális valuták kétségtelenül több mint alkalmasak erre. Érthető tehát, hogy a lehető legbiztonságosabb helyen szeretnék tudni értékeiket, ahol a bankok vagy az állam nem férhet hozzájuk. Nem véletlen, hogy a megkérdezettek 57%-a szerint a kriptovaluták legnagyobb előnye, hogy azok végig a felhasználók ellenőrzése alatt maradnak.
A digitális valuták második legnagyobb előnye a megkérdezettek szerint az, hogy azok segítségével könnyen elkerülhető az adózási kötelezettség. Ezen kívül a külföldi utazások során is könnyebb velük “átcsusszanni” a repülőtéri ellenőrzéseken.

Az “adóoptimalizálás” kapcsán a válaszadók 43%-a szerint az is jól jön, hogy a kriptókat anonim módon lehet kezelni. 39%-uk azt is kiemelte, hogy a világon bárhová képesek utalni a digitális valutáknak köszönhetően.

Mitől félnek az orosz felhasználók?

A kutatás során arról is kifaggaták a résztvevőket, hogy mi a legnagyobb félelmük a digitális valuták kapcsán. 60%-uk attól tart leginkább, hogy a nagy árfolyam ingadozások miatt bukni fog az üzleten. 37%-uk fél a csalóktól, mivel úgy érzi, hogy nem rendelkezik elég tudással ezen a területen. Sokan (28%) pedig leginkább attól tartanak, hogy valamilyen összetűzésbe kerülnek az igazságszolgáltatással mivel az országban tiltott a kriptók használata.

Az FTX összeomlás hatása az orosz kripto felhasználókra

Az FTX összeomlása az orosz kriptósokra is hatással volt. A saját bevallásuk szerint 40%-uk már korábban is bukott a kriptókon. Az FXT csőd után 38% drasztikusan lecsökkentette a tőzsdékre bízott tokenjei számát, ám 30%-uk továbbra is ugyanúgy igénybe vett ilyen szolgáltatásokat. Ezzel szemben 23% teljes egészében kivette a megtakarításait a tőzsdékről és már csak pénz utalására használja azokat.