Az arany brutális áremelkedését Putyin és Xi hajtja igazán

Az már a múltban is megfigyelhető volt, hogy a globális bizonytalanság idején az arany ára megugrik. A jelenlegi politikai, gazdasági helyzetet figyelve tehát nem meglepő, hogy az egyik legértékesebb nemesfém ára jelentőset emelkedett, még a 2200 dolláros csúcsot is elérte márciusban.

Unciánként a cikk írásakor is 2200 dollár környékén kell fizetni érte. Ráadásul az arany ára az elmúlt években olyan mértékben emelkedett, hogy egy, a nemesfémbe történő befektetés 1999-ben lényegesen nagyobb növekedést biztosított volna, mint az S&P 500 indexet követő alapba történő befektetés ugyanekkor. Jelenleg a korábban ellenállási szintnek tartott 2000 dollár mára már csak támasztási szintnek nevezhető. Az erősödés mindenesetre nem csak szimpla piaci folyamatok eredménye, Vlagyimir Putyin és Xi Jinping kínai elnök végtelen barátsága is hajtja felfelé az árat. Legalábbis erről írt a Bloomberg egyik szakértője az X-en.

Ami a világban történik, leképeződik az arany árában is

Az Oroszország és Kína közötti kapcsolat erősödése számos olyan folyamatot indított el, amely nagyban hozzájárult az arany népszerűségéhez. Egyrészt Oroszország és a feltörekvő szuperhatalom szerepre törő Kína közötti barátság növelte a globális instabilitás érzését. Ugyanis a “Nyugat”, vagy a “Globális észak”, nevezzük bárhogy is, nagy része fenyegetőnek érzékeli mindkét ország magatartását, ami az aranyba való meneküléshez vezetett. Emellett Oroszországnak a 2022-ben bevezetett szankciók megkerülésére irányuló igénye és az alternatív kereskedelmi partnerek felkutatásában elért viszonylagos sikere a globális kereskedelem dollármentesítési folyamatának felgyorsítását segítette elő.

Bár a kereskedelem nagy része még mindig az amerikai valutával zajlik, a kínai jüan és a helyi nemzeti valuták használata jelentősen megugrott. Ez valószínűleg hozzájárult ahhoz, hogy a kormányok világszerte egyre nagyobb mennyiségben halmozzák fel az aranyat, hogy ezzel is erősítsék nemzeti tartalékaikat. És hát Oroszország jelenlegi viselkedése, a szankciók és a félelmek egyaránt a biztonság iránti igényt erősítették. Azt is meg kell jegyezni, hogy a globális biztonságra nehezedő nyomás nem kizárólag Oroszországból és Kínából ered. 2024-ben bőven lesz máshol is konfliktus. Gondoljunk a mexikói kartellek viselkedésére, Izrael gázai fellépésére, a tajvani feszültségre, Jemenre és még folytathatnánk a sort. Ott van a szudáni és mianmari polgárháború, Franciaország térvesztése Nyugat-Afrikában, Venezuela és Guayana konfltikusa vagy éppen Örményország és Azerbajdzsán szembenállása. Mindennek a tetejébe pedig az Egyesült Államok reputációja súlyos csorbákat szenvedett az elmúlt években.

Az aranyba és Bitcoinba menekülés tovább folytatódik

Az amerikai ellenfelek valószínűleg pedig az arany felhalmozására is nagy figyelmet fordítanak. Tekintve, hogy látják a Nyugaton befagyasztott orosz vagyon esetleges lefoglalására és újraelosztására irányuló kísérleteket és vitákat. Kína például legalább 2022 óta különösen feltűnő módon jelentős mennyiségű nemesfémet vásárolt, valószínűleg válaszul arra, hogy Oroszországot elvágták a globális pénzügyi rendszer nagy részétől. Ez a tendencia valószínűleg csak erősödni fog, mivel a Biden-kormányzat bizonyos korlátozásokat vezetett be a fejlett félvezetők országba történő exportjára vonatkozóan. Az arany árának emelkedése túlmutat a geopolitikai megfontolásokon. Egyrészt az Egyesült Államokban jelentős gazdasági bizonytalanság van kialakulóban a részvénypiac különösen erősnek tűnő éve miatt.

És amiatt, hogy az amerikai jegybank megjósolhatatlan viselkedést mutat a kamatlábakkal kapcsolatban. Tavaly sokan bíztak benne, hogy 2024-ben jelentős csökkentések lesznek, de az elmúlt hónapokban az elemzői lelkesedés alábbhagyott. A FED részéről ugyanis nem igazán van szándék a kamatok csökkentésére. Robert Kiyosaki, a híres-hírhedt író viszont többször figyelmeztetett a közelgő hatalmas összeomlásra. És ismételten felszólította a befektetőket, hogy meneküljenek az ezüst, a Bitcoin (BTC) és az arany relatív biztonságába. Az infláción és a kamatlábakon túl a részvénypiac az utóbbi időben aggasztóan hasonló mintákat mutat, mint az 1929-es válság előtt megfigyeltek. És különösen aggasztó a nyereségek látszólagos túlbővülése a részvénypiacokon.