Az ICO, defi és NFT után az RWA hozhatja el a kriptók új korszakát?

A BlackRock, a világ vezető befektetéskezelője nemrég egy SEC-kérvény révén fedte fel BlackRock USD Institutional Digital Liquidity Fund nevű RWA-termékét.

Az innovatív alap a Brit Virgin-szigeteken kerül bejegyzésre a Secuirize-zal való partnerség keretén belül.

Az alapban lévő eszközöket azonban továbbra is titok fedi. A Securitize azonban köztudottan az eszközök tokenesítésében is szakértelemmel rendelkezik, vagyis elképzelhető, hogy valós eszközök (RWA) tokenizációjáról lesz szó.

Ez az a folyamat, amely során a fizikai eszközöket, például ingatlanokat blokklánctokenekké konvertálnak, így növelve azok likviditását és piaci hozzáférhetőségét.

Az alap bejelentését követően több blokkláncmegfigyelő is érdekes tranzakciókra lett figyelmes. Ezek közül az egyik, hogy összesen 100 millió dollár értékű Circle USDC stablecoint mozgattak az Ethereum hálózatán, amely valószínűsíthetően a BlackRock új üzletéhez kapcsolódik.

Új korszakot hozhatnak el az RWA-k?

Az RWA-tokenek jelentős érdeklődést váltottak ki, miközben a kriptoközösség a BlackRock kezdeményezésére reagált. A Ribbon Finance (RBN) és a MANTRA például rendre 9,42%-os és 23%-os hétnapos növekedést könyvelhettek el. Ezek a mozgások arra utalnak, hogy a piac továbbra is optimistán tekint a kriptovalutákba áramló intézményi befektetésekre.

„Ez egy hatalmas lépés az RWA-elfogadottság felé” – mondja egy defi-befektető.

BlackRock RWA-tokenek
Legjelentősebb RWA-tokenek. Forrás: CoinMarketCap.

A pozitív trendek ellenére a szélesebb RWA-tokenszektornak jelentős kihívásokkal kell szembenéznie. A CoinMarketCap adatai szerint az RWA-tokenek piaci kapitalizációja 2%-os csökkenésen van túl, jelenleg pedig 46 milliárd dolláros összértékkel rendelkeznek.

Nem ez egyébként a BlackRock első felbukkanása a kriptoökoszisztémában. A cég korábban az elsők között indította el tőzsdén kereskedett spot bitcoinalapját (spot BTC ETF), és hasonló termék elindítását kezdeményezte az ETH esetében is. Úgy néz ki tehát, hogy az alapkezelő elkötelezett a kriptobefektetési megoldások mellett.

Korábban januárban Larry Fink, a BlackRock vezérigazgatója a tokenizáció transzformációs hatásairól beszélt. Kiemelte, hogy a tokenizált értékpapírok összekapcsolva a személyazonosítással, teljesen újradefiniálhatják a pénzügyi tranzakciókat.

Az RWA-k tehát olyan kriptoeszök, amelyek nem kritizálhatók azzal, hogy „nincs mögöttük semmi”. Mivel azonban a Bitcoin által is használt blokklánc-technológia segítségével valósíthatók meg a legcélszerűbben, így a többi kriptovaluta létjogosultságát is erősíti.