A Bitcoin valós alternatíva lehet az infláció ellen

Az elmúlt hetekben felfokozott volatilitásnak lehettünk szemtanúi, többek között a Közel-Keleten lejátszódó geopolitikai krízis, valamint a makrogazdaság nem várt alakulása miatt is. Miközben az intézményi befektetők gondolkodás nélkül, masszívan halmozzák a kriptovaluta ETF-eket, Trump nyomást gyakorol az amerikai jegybankra, hogy csökkentsék az irányadó kamatokat.
Bár sokak szerint ez tényleg érik, az emelkedő infláció néhányakban kétségeket ébreszt – ennek ellenére a bitcoin stabilan tartja 117 000 dollár feletti szintjét. A Deutsche Bank szerint a mostani mozgás nem egy átlagos korrekció, hanem az új korszak utolsó küszöbszintje.
Nem egy átlagos korrekció
Napokkal ezelőtt új történelmi csúcsot állított fel a bitcoin
BTC Price
(BTC) 123 000 dollár felett, most azonban egészen 117 000 dollárig esett vissza az árfolyama. Ez első sorban a folyamatosan megnyíló és bezáruló tőkeáttételes pozícióknak köszönhető, hiszen sokan a történelmi csúcs közelében próbálnak nagyot profitálni és túlhitelezik magukat. Az egészséges piaci működéshez ezeket a nem fedezett pozíciókat likvidálni kell, hogy az emelkedés ne hitelezéssel történjen, hanem tiszta tőkével.
A Deutsche Bank elemzői szerint a csökkenő volatilitás és a napról napra elért új csúcsok arra utalnak, hogy a szektor egyre érettebbé válik, már nem feltétlen az őrült spekuláció és a FOMO hajtja a befektetőket, hanem a fundamentális értéknövekedés: folyamatosan növekednek az ETF-beáramlások, egyre világosabb a szabályozói környezet és a technológiai innovációk is elérhetővé teszik a Bitcoint szélesebb rétegek számára.
Fókuszban a változó erőviszonyok
Az egészséges, jól időzített profitrealizálás mellett érdemes a tőkeáttételes felszámolásról is beszélni: az elmúlt 24 órában több mint 105 ezer kereskedő pozícióját számolták fel közel 350 millió dollár értékben. Ez úgy oszlik meg, hogy 164 millió dollárnyi long és 184 millió dollárnyi short pozíció záródott, legnagyobb mértékben a BTC-t érintve.
Érdekesség, hogy a napokban inkább az altcoinok azok, amik emelkedést produkálnak. A bitcoin-dominancia, vagyis a bitcoin aránya a piac egészéhez mérten 65%-ról 63,2%-ra esett vissza, az ether
ETH Price
(ETH) pedig közel 6%-ot erősödött az elmúlt 24 órában.
Szintén emelkednek az Ethereum második rétegű skálázási megoldásai: az OP 8,7%-ot, az ARB 8,1%-ot, az ENA 7,9%-ot erősödött, miközben az Ethereum Name Service és annak natív tokenje 18%-ot emelkedett tegnap óta, elérve a 26,3 dolláros szintet.
Az altcoin season index elmozdulni látszik, miután a tágabb értelemben vett altcoinok túlteljesítik a BTC-t, ez jelenleg 39/100-on áll, azonban 75-ig nem beszélhetünk exponenciális növekedést nyújtó altcoin szezonról. Ez a rotáció nem gyengíti, hanem stabilizálja és diverzifikálja a kriptoszektort.
A befektetői környezet
Annak ellenére, hogy a kriptovaluták stabil emelkedést produkálnak, a globális pénzpiacokon jelentős feszültség uralkodik: Donald Trump elnök szinte hadjáratot folytat a Fed elnöke ellen, sürgetve a kamatok csökkentését, miközben az infláció—elsősorban a kereskedelmi vámok miatt—megint élesedik.
Ez a környezet ugyan rövid távon bizonytalanságot hozott, de a Bitcoin és a decentralizált pénzügyi eszközök szempontjából tovább erősítheti a keresletet: a befektetők inflációtól és politikai beavatkozástól tartva keresnek menedéket a kriptóban. A piacok nyomás alatt állnak, de a decentralizált rendszerek vonzereje nő—és minden jel arra mutat, hogy a központi szabályozás és politikai retorika inkább katalizálja, semmint elfojtja a kriptotrendek kiépülését.
Mindez, az altcoinok teljesítményével együtt, a digitális eszközök még szervesebb beépülését vetíti előre a globális pénzügyi rendszerbe. Bár rövid távon lehetnek kilengések, a hosszabb távú kilátások egy tudatosabb, diverzifikáltabb, fenntarthatóbb piac felé mutatnak.