Bitcoinnal küzdeni a sajtószabadságért? Igen, lehetséges

Oroszországban néhány független újság megpróbálja megvédeni autonómiáját a bitcoinnak és általában véve a kriptográfiának köszönhetően. 

Már az ukrajnai háború kitörése előtt sem volt könnyű dolga a Kremlhez nem igazodó sajtóorgánumoknak. A háborúval a helyzet még rosszabb lett. Ma már tény, hogy Oroszországban nincs szabad és független sajtó. Az orosz állampolgárokhoz eljutó hírek erősen elferdítik azt, hogy mi is történik valójában Ukrajnában.

Az a néhány újság, amely megpróbálja magát függetleníteni Putyintól, és nem az orosz propagandát harsogni, pillanatok alatt leküzdhetetlen akadályokba ütközik. Így járt a Meduza nevű online hírportál is, amely kénytelen volt a lettországi Rigába költöztetni a telephelyét, mivel az orosz igazságügyi minisztérium 2021 áprilisában külföldi ügynökként vette nyilvántartásba.

Most úgy tűnik, hogy nemcsak a Meduza, hanem néhány megmaradt újságírója is kénytelen volt elmenekülni Moszkvából. A kormány március 4-én blokkolta az oldalhoz való hozzáférést Oroszországban.

A szerkesztőség két hónappal ezelőtti közleménye így szólt:

„A Meduza 2014-ben indult Európában, nem sokkal a Krím Oroszországhoz csatolása után. Nyolc éven át dolgoztunk azon, hogy a legkedvezőtlenebb körülmények között is biztosítsuk a független újságírást. Oroszországban emberek milliói támaszkodnak a tudósításainkra. Néhány nappal ezelőtt azonban újságíróinkat arra kényszerítették, hogy elhagyják az országot”.

A hírportál számára a bitcoin adott második esélyt

Márciusban az oldal a kezdőlapján egy bannert helyezett el azok számára, akik támogatni kívánják a bezárás fenyegette híroldalt. Az újság úgy döntött viszont, hogy fiat valuták helyett kriptopénzben kér adományokat, például bitcoinban és ethereumban.

Az újság szerkesztője, Ivan Kolpakov elmondta, hogy a portál elég kriptovalutát kapott ahhoz, hogy továbbra is tájékoztatni tudjon az orosz-ukrán háborúról. Elmondása szerint minden finanszírozás külföldről érkezett.

Februárban az Emberi Jogi Alapítvány úgy döntött, hogy a bitcoin az az eszköz, amely szabadságot és függetlenséget biztosít a társadalom számára, amely nagy érték. Az alapítvány úgy fogalmazott, hogy a bitcoin az emberi jogok védelmének egyik kiemelkedő eszköze, különösen azok számára, akik illiberális és demokráciaellenes rezsimekben kénytelenek élni, mint amilyen Putyin jelenlegi Oroszországa.

Jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak. Részletes jogi információ