Craig Wright: Feltaláltam a bitcoint, most meg egy Ponzi-séma

A milliárdos vállalkozó, aki azt állítja, hogy ő találta fel a legnépszerűbb digitális valutát kijelentette, hogy a készpénz utódjának szánta a bitcoint, nem pedig a spekuláció eszközének.

Craig Wright, ausztrál vállalkozónak mindig sikerül meglepnie a kriptoközösséget őrültebbnél őrültebb kijelentéseivel. Wright, aki magát Satoshi Nakamotonak képzeli – de még mindig nem sikerült állítását bizonyítania – néhány nappal ezelőtt a The Times-nak adott interjújával ismét kiverte a biztosítékot sok bitcoin hívőnél. A pofátlanul gazdag Wright a bitcoint ugyanis egy ócska Ponzi-sémához hasonlította.

“Az ára emelkedik, mert az emberek veszik. De ez sem fog örökké tartani. A jó öreg Charles Ponzi is ezt csinálta…”

Charles Ponzi nem más, mint a Ponzi-séma vagy másnéven Ponzi-rendszer atyja. Ponzi olasz vállalkozó 1903-ban az Amerikai Egyesült Államokba emigrált 2,5 amerikai dollárral a zsebébe. Mosogatóból, egy montreali bankfiók igazgatóvá vált. Fénykorában közel tízmillió amerikai dollár felett rendelkezett, amit csalással szedett össze.

De visszatérve Wrightra, az nChain alapítója úgy véli, hogy a bitcoin, amelyre hívei digitális aranyként tekintenek, mint fizetési mód kudarcot vallott. Az emberek nem a fizetésekhez használják, hanem spekulációra. Véleménye szerint a bitcoinnal történő mikrofizetések jelentenék a “szent grált”, nem pedig az őrült pénzcsinálás, amit a bitcoin tulajdonosok művelnek.

Azt érdemes megemlíteni, hogy az emberek BTC vásárlásának köszönhetően, Wright sem panaszkodhat, hiszen maga elismerte: „Hülyén gazdagból őrülten gazdag lettem. Technikailag a családom az egyik leggazdagabb a világon ennek az őrültségnek hála.”

Wright állítólag körülbelül 1,1 millió bitcoinnal rendelkezhet, habár a Tulip Trust-hoz soha nem kapott hozzáférést, hiába állítja vehemensen azt, hogy az ott tárolt BTC az övé.

A férfinek a mai napig nem sikerült azt sem bizonyítania, hogy ő Nakamoto, de ez cseppet sem zavarja. Idén év elején Wright arra kérte a Bitcoin.org és a Bitcoincore.org oldalak fejlesztőit, hogy a szerzői jogok megsértése miatt azonnal távolítsák el a Bitcoin fehér könyvét a weboldalakról. Ekkor sok neves vállalat és kormányhivatal is úgy döntött, hogy Wright tenyérbemászó viselkedése miatt ahová csak tudják, felrakják a kriptovaluta fehér könyvét. Wright-ot nem hatotta meg a kezdeményezés, hiszen azóta már kijelentette, hogy több neves szabadalom fog az ő nevéhez kötődni, mint Nikola Teslaéhoz és Thomas Edisonéhoz együttvéve.

A bitcoin nem egy Ponzi-séma

Ha valóban Wright a titokzatos Satoshi Nakamoto, akkor elég aggasztó pont az ő szájából azt hallani, hogy a BTC hasonlít a Ponzi-sémához, hiszen ez azt jelenti, hogy nem is ismeri az általa feltalált blokkláncot és kriptovalutát. A bitcoinnak ugyanis nincsenek ügynökei, területi képviselői, akik irreálisan magas hozamot ígérnek rövid időn belül csekély kockázattal. A BTC árfolyamát a kereslet növekedése befolyásolja. A Ponzi-rendszerrel ellentétben a Bitcoin nyílt forráskóddal rendelkezik, a blokkláncon végbemenő tranzakciókat bárki bármikor leellenőrizheti. A bitcoin, mint kriptovaluta vásárlásnak vagy eladásnak nincsenek feltételei. Senki nem mondja meg, hogy mennyi pénzt kell kezdésnek befektetned, vagy azt, hogy mikor kell a BTC-t fiat pénzre váltanod. Wright vagy a Ponzi-sémával nincs tisztában vagy a bitcoinnal. Bármelyik is igaz, szavahihetőségét már régen elvesztette…

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük