Craig Wright nem tudja védeni az igazát, hogy ő lenne Satoshi Nakamoto

A Bitcoin létrehozójának, Satoshi Nakamotónak a története továbbra is rejtélyes és túlságosan sokat nem is tudtunk meg a magát állítólagosan Satoshinak tartó Dr. Craig Wright elleni per második napján sem. Az előzményekről bővebben itt írtunk. Wright ellen a Kriptó Nyílt Szabadalmi Szövetség (COPA) ügyvédei indítottak pert, arra hivatkozva, hogy Wright hamisított dokumentumokkal igyekezett magát Satoshi Nakamotóként feltüntetni. A per második napján Wright tanúskodott eskü alatt és válaszolt a kérdésekre.

Iróniával és vitával volt tele a Wright elleni per második napja

A nap során a felek folyamatosan dokumentumokat és videókat elemeztek, amelyeket állítólagosan Wright hamisított. Az első vádpont szerint Wright a WayBackMachine segítségével visszamenőlegesen hamisított meg weboldalakat, de ezt a férfi következetesen tagadta. Az ügyészség azzal érvelt, hogy a Satoshi tulajdonában lévő weboldalakat tartalmazó videókat külön-külön készítették, mivel Wright nem tudott hozzáférni a weboldalakhoz, hanem azok gyorsítótárazott változatait használta. Egy különös beismerésben Wright azt mondta, hogy a több különálló videó elkészítésének oka az egyidejű filmezés és navigáció technikai korlátai voltak. Ironikus, hogy magát a Bitcoin készítőjének tartja, de nem képes kezelni egy egeret és egy mobilt egyszerre.

A per menete emlékeztetőül:

Wright többször összevitatkozott a vád képviselőivel, például a bitcoin.org domainnév megszerzéséhez használt hitelkártya adatairól is. Sokszor hivatkozott jogi titoktartásra. Közben azt is mondta többször, hogy mindenben segít, amiben tud. Egy 2008-as dokumentum részletes vizsgálata során komoly eltéréseket lehetett felfedezni a fontokban és a formázásban. Wright megvédte a dokumentum sértetlenségét (ami szerinte az ő korai részvételét igazolja a Bitcoin projektben), és az anomáliákat inkább a nyomtatás minőségének, mintsem manipulációnak tulajdonította. Szerinte egy PDF-fájl kinyomtatása a betűtípusok megváltozását okozza.

A szünet utáni folytatásban Wright még magabiztosabbnak és pimaszabbnak tűnt. Főleg miután úgy tűnt, hogy az ügyészséget kissé megzavarta a Bitcoin whitepaper kivonatának az ausztrál hatóságoknak benyújtott dokumentumban való szerepeltetése körüli beszélgetés. Wright mindenesetre azt állította, hogy nincs a birtokában olyan dokumentum 2009-ről, ami nincs a bizonyítékok között és igazolja az ő részvételét a projektben. Akkor már kevésbé tűnt magabiztosnak, amikor a beszélgetés a dokumentumokon belüli hamisított időbélyegzőkről szólt. Wright szerint a dokumentumokat csak megváltoztatták valamikor, ez okozta az időbélyegzők körüli eltéréseket, de nem manipulálták őket. Hasonló viták zajlottak egész nap és összefoglalva eléggé parttalan volt a vita. Konkrét magyarázatok nem hangzottak el a feltárt eltérésekre és aggályokra. Wright körülményekre, véletlen eseményekre, technikai problémákra hivatkozott minden esetben, amikor komolyabb tény került feszegetésre.