Rezisztenssé váltak a rákkal szemben a csernobili farkasok

Csaknem 40 évvel a tragédia után mutáns farkasokkal van tele a csernobili 30 km-es (tiltott) zóna. Egy új kutatás szerint az állatok az élhetetlen körülmények ellenére (vagy annak köszönhetően) képesek voltak rezisztenciát kifejleszteni a rákkal szemben. A Princeton evolúciókutató biológusa és ökotoxikológusa, Cara Love azt tanulmányozta, hogyan tudtak a farkasok több nemzedéken át túlélni, miközben radioaktív részecskéknek voltak kitéve.

Az 1986-os reaktorbalesetet követően nagyjából 100.000 embert kellett evakuálni a több mint 2500 négyzetkilométeres területről. A város és a körülötte lévő természet azóta elhagyatott (néhány katasztrófaturista látogatását leszámítva), a sugárzás ugyanis még mindig kockázatot jelent az élő szervezetek számára. A történetet az HBO és a Sky egy ötrészes sorozatban dolgozta fel 2019-ben.

A csernobili farkasok vérmintái alapján a csapat felfedezte, hogy a farkasok mindennap több mint 112,8 mikrosievert sugárzásnak voltak kitéve az életük során. Ez 6-szor több, mint amennyi az előírások szerint még biztonságos az emberi szervezet számára. Love felfedezte, hogy a farkasok immunrendszere ahhoz hasonló tulajdonságokat mutatott, mint amikor a daganatos betegségben szenvedők sugárkezelésen vesznek részt.

Több kutatás is bebizonyította, hogy léteznek olyan mutációk, amelyek növelik a daganatokra való hajlandóság kockázatát. A BRCA gén variánsai kifejezetten ilyen mutációnak számítanak, és a mell- és petefészekrák kialakulásának esélyeit növelik.

A csernobili farkasok a rákkutatást is előrelendíthetik

Love-nak azonban olyan proaktív mutációkat sikerült azonosítania, amelyek a rákkal szembeni ellenálló képességet növelik. A kutatók most abban bíznak, hogy a csernobili farkasok által kifejlesztett rezisztenciát tovább tanulmányozva az emberi szervezetben is felfedezhetnek hasonló géneket. A szóban forgó kutatás egyébként már évek óta zajlik, az utóbbi időben azonban a koronavírus-járvány, majd az orosz-ukrán háború miatt több nehézségekkel is szembe kellett nézniük a tudósoknak.

A kutatási eredményeket múlt hónapban ismertette Love az évente Seattle-ben megrendezett Society of Integrative and Comparative Biology találkozón.

További érdekes cikkeink a radioaktivitásról: