Decemberben indul az OpenSea 2.0 NFT piactér

Az OpenSea a világ egyik legnagyobb és legismertebb NFT piactere, ami 2017-ben indult el. Az Ethereum hálózatán működő platform az egyik legnagyobb forgalommal rendelkező piactér, azonban az elmúlt években háttérbe szorult olyan projektekkel szemben, mint a Blur, a Rarible vagy a Magic Eden.

A vállalat vezérigazgatója szerint 2024 decemberében elindul a megújult OpenSea, ami többek között a Bitcoin Ordinals-t és az Ethereum második rétegű skálázási megoldásait is támogatni fogja. A frissítés célja az NFT-közösség érdeklődésének és aktivitásának a felélesztése.

Mit várhatunk az OpenSea 2.0-tól?

Annak ellenére, hogy az utóbbi időben visszaesett az NFT-piacterek kereskedési volumene és egyre élesebb az iparági verseny, az OpenSea úgy döntött, hátralép egyet, és átalakítja platformját, hogy valami újat mutassanak a felhasználóknak. Erről beszélt a platform vezérigazgatója, Devin Finzer.

„Csendben dolgozunk a háttérben, hogy valami újat mutathassunk. Ahhoz, hogy felépíthessünk egy új OpenSea-t, néha hátra kell lépni, mindent újra átgondolni és az alapoktól kezdve építkezni. Idén decemberben elindul az OpenSea 2.0.”

Az OpenSea kedvcsináló gyanánt közzétett egy videót az OpenSea 2.0 bevezetéséről, ami tartalmaz egy várólistás linket a korai elérésekhez. Vaibhav „vasa” Saini, az OpenSea Pro társalapítója, a Discordon arról beszélt, hogy a platform olyan projektek támogatását fogja tartalmazni, mint a Bitcoin Ordinals – és ez csak egy a sok közül. A közösségen belüli találgatások szerint érkezik egy közösségi ranglista és a Gemesis NFT-vel rendelkezik jutalomrendszere is.

Érkezhet az OpenSea Layer 2-es megoldása?

Néhány felhasználó szerint az OpenSea éppenséggel egy második rétegű skálázási láncot fejleszt az Ethereum számára, hogy tranzakciós sebességét optimalizálni tudja, költségeit pedig csökkenteni. Bár az OpenSea ezt nem erősítette meg, az elképzelés igazodna a más projektek által képviselt narratívához. Nemrégiben az Uniswap, a vezető decentralizált kriptovaluta-tőzsde, indította el saját Layer 2-es megoldását a felhasználói élmény javítása érdekében.

Más felhasználók egy natív OpenSea token beépítését kérték a platform frissítésébe. Tekintettel arra, hogy az OpenSea már egy ideje az SEC radarján van, a token elindítása további szabályozói ellenőrzéseket vonhat maga után, ami egy ilyen kaliberű frissítés mellé valószínűleg nem hiányzik a vezetőségnek.

Van-e még visszaút az NFT-k számára?

Finzer a média érdeklődésére azt válaszolta, várják ki 2024 decemberét. A platform vezetője szerint csapata arra összpontosított, hogy az OpenSea valami újat és nagyobbat alkosson a Web3-közösség számára, mint azt korábban megszokhattuk. Érdekes elképzelés ez, különösen annak tudatában, hogy az elmúlt időszakban az NFT-piacok aktivitása messze elmarad a korábban tapasztaltaktól.

Az NFT-k forgalmának a visszaesése mögött a piaci, technológiai és gazdasági tényezők változása áll. A túltelítettség és a kezdeti hype lecsengeni látszik, már nincs meg a hírességek azon rétege, akik 2021-ben felkarolták az eszközosztályt. A projektek közül csak a legnagyobbak maradtak életben, míg a kisebb projektekről sok esetben kiderült, hogy csak a befektetők vagyonára ácsingóznak.

Az elmúlt években az infláció növekedése és a kamatlábak emelkedése bizonytalan gazdasági helyzetet teremtett. A befektetők óvatosabbak lettek, kerülik az olyan magas kockázatú befektetéseket, mint az NFT-k. Ebben az is közrejátszott, hogy a 2022-es medvepiac során számos megbízhatónak hitt projekt omlott össze váratlanul – elég csak a Terra Lunára vagy az FTX-re gondolni.

Az NFT piac újraéledéséhez a projekteknek folytatniuk kell az innovációt és releváns felhasználási területet kell találniuk a digitális tulajdonok számára. Ebbe beletartoznak a játékok, az események és a valós eszközök tokenizálása is.