Az Egyesült Államok számos kriptovállalkozást szankcionált orosz kapcsolatok miatt

Több, mint két éve húzódik a háború Oroszország és Ukrajna között, melynek köszönhetően Oroszország számos nemzetközi, gazdasági szankcióval került korlátozásra, hogy ezzel is ellehetetlenítsék a háború finanszírozását és a globális információkhoz való hozzáférést. Az oroszok alternatív fizetési mechanizmusokra való ráutaltsága azonban lehetőséget teremtett leleményes magánszemélyeknek és kripto-vállalatoknak, hogy profitáljanak a velük való kooperációból. Az Egyesült Államok most ezeket az entitásokat szankcionálta.

Az OAFC magánszemélyeket és vállalkozásokat is eljárás alá vont

Az Egyesült Államok Pénzügyminisztériumának Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatala – röviden: OAFC – március 25-én két meg nem nevezett személy mellett további 13 entitást szankcionált, mert kriptoszolgáltatást kínáltak annak érdekében, hogy segítsék az orosz állampolgárokat a kivetett szankciók megkerülésében. Az OAFC közleménye szerint az érintettek nemcsak szolgáltatásokat kínáltak, hanem tranzakciókat is folytattak annak érdekében, hogy segítsék az egyébként globális pénzügyi rendszerekből kitiltott szervezeteket.

Brien E. Nelson, terrorizmusért és pénzügyi hírszerzésért felelős miniszterhelyettes elmondása alapján Oroszország kénytelen alternatív fizetési rendszerekhez fordulni, hogy megkerülje a kivetett szankciókat. Ezekből a forrásokból továbbra is az Ukrajna elleni háborút kívánják finanszírozni. Nelson hozzátette, hogy a Pénzügyminisztérium elsődleges feladatának érzi, hogy leleplezze és megzavarja azokat az entitásokat, melyek lehetővé teszik az orosz pénzintézetek számára, hogy újra a globális pénzügyi rendszerhez kapcsolódjanak.

A szankcionált vállalkozások többsége Oroszországhoz kapcsolódik

Az OAFC közlése szerint a szankcionált vállalkozások közül sokan orosz bankokkal, tőzsdékkel és darknet piacokkal segítették az orosz szervezeteket, ahol a kriptovaluták elfogadottak és a tranzakciók lebonyolítása megoldható a digitális valuták segítségével. A Chainalysis, blokklánc elemző cég egy blogbejegyzésében kitért arra is, hogy két cég – a Netex24 és a Bitpapa – láncon belüli adatai is alátámasztják az oroszokkal való együttműködést.

A Chainalysis szerint a Netex24 elősegíti a szankcionált orosz bankok számára, hogy kriptovaluta-szolgáltatásokhoz férjenek hozzá. A Tinkoff és a Sberbank ezáltal illegális szolgáltatásokat vettek igénybe, melyek egyébként a blokkláncon teljes mértékben visszakövethetőek. A Bitpapa peer-to-peer platformot üzemeltetett, mely a tiltások ellenére engedélyezte az orosz állampolgárok számára a kriptovaluta kereskedést.

A bankok mellett az orosz darkweb piacok is jelentősen felpörögtek az utóbbi időben, melyet a háború óta növekvő forgalom alátámaszt. Annak ellenére, hogy 2022 áprilisában a német hatóságok lekapcsolták a legnagyobb orosz darkweb piacot, a Hydra-t, a piaci rész betöltésén folyamatosan dolgoztak kisebb közösségek

Orosz háború mellett terrortámadás

Annak ellenére, hogy az elhúzódó orosz-ukrán háború egyre kevésbé szerepel a mainstream médiában, az Oroszországban történtek nemrég új témát szolgáltattak a világnak. Múlt hét pénteken a moszkvai Crocus City Hall -ban elkövetett terrortámadás során legalább 137 emberrel végeztek fegyveres katonák, akik egy ukrán rendszámú kisbusszal jelentek meg a közösségi térben. Vlagyimir Putyin hétfőn este elmondta, radikális iszlamisták követték el a terrortámadást, ugyanakkor az orosz elnök szerint ez a kijevi rezsim tervének a része volt.

A történethez hozzátartozik, hogy két héttel a támadás előtt az Egyesült Államok hírszerzése tájékoztatta Oroszországot a közelgő veszélyről, saját állampolgárait pedig felszólította, hogy minél hamarabb hagyják el a veszélyben lévő országot. A Sky News beszámolója szerint azonban Oroszország nem fogadja el Adrienne Watson, amerikai nemzetbiztonsági szóvivő állításait, miszerint semmilyen ukrán érintettség nem volt a támadás során. Az Iszlám Állam egyik tagszervezete vállalta magára a moszkvai terrortámadást.