Banán, Bugattik és pazar villák: erre költik a pénzüket a kriptomilliomosok

A gyakran jelentős volatilitással és kockázatokkal járó kriptokereskedés a dollármilliomosok és milliárdosok új osztályát hozta létre, akik kriptós stratégiai befektetésekkel szereztek vagyont. Miközben sikertörténeteik uralják a címlapokat, a digitális vagyonuk felhasználásának módja az ambíció, az extravagancia és a különcség széles skáláját tárja elénk.

Az extravagáns, logikátlan műkincsvásárlásoktól kezdve az autókba és ingatlanokba történő hatalmas beruházásokig ezek a személyek újradefiniálják, mit jelent nagyot költeni. Vessünk egy pillantást arra, hogy a kriptomilliomosok milyen módon szórták szét a digitális pénzüket.

bitcoin ETF Justin Sun

Banánra költi a pénzét Justin Sun

A TRON alapítója, Justin Sun többször is magára vonta már a világ figyelmét nagy horderejű vásárlásai miatt. 2024 novemberében például 6,2 millió dollárt költött egy banánra. Pontosabban egy falra ragasztott banánra. Az olasz művész, Maurizio Cattelan „Comedian” című műalkotását a Sotheby’s New York-i aukcióján vásárolta meg. Eredetileg 35 centért vette meg Shah Alamtól, egy 74 éves bangladesi bevándorlótól, aki a Sotheby’s közelében dolgozott. A banán értéke azonban Cattelan konceptuális művészetének köszönhetően megugrott.

Sun, akinek vagyona a Forbes becslése szerint 8,5 milliárd dollár, nem csak a látvány kedvéért vette meg a darabot. Később egy hongkongi sajtótájékoztatón megette a banánt.
„Sok barátom kérdezte tőlem a banán ízét. Hogy őszinte legyek, egy ilyen háttértörténettel rendelkező banán esetében az íze természetesen más, mint egy átlagosnak.” – írta Sun az X-en.

Korábban, 2021 márciusában 6 millió dollárért vásárolt egy Beeple NFT-t. Még ugyanebben az évben, 2021 novemberében Sun megvásárolta Alberto Giacometti Le Nez című szobrát a Sotheby’s-nél 78 millió dollárért.

Ezen szerzemény miatt azonban heves jogi vitába keveredett. 2025 februárjában a Sun beperelte a médiamogul David Geffent, azt állítva, hogy korábbi alkalmazottja ellopta és a beleegyezése nélkül adta el a szobrot Geffennek 65,5 millió dollárért. Eközben 2025 áprilisában Geffen ellenkeresetében a Sun állításait a kriptopiaci nehézségekkel összefüggő „színlelésnek” minősítette.

Sun költekezései túlmutatnak a művészeten. 2021 decemberében túllicitálta a versenytársakat, és 28 millió dollárt fizetett egy helyért a Blue Origin első űrrepülőgépén, amely Jeff Bezos tulajdonában van. Annak ellenére, hogy bevásárolta magát, amely az űrrel kapcsolatos jótékonysági szervezeteket támogatta, az időbeosztási konfliktusok miatt Sun nem tudott részt venni a kilövésen.

Carl Runefelt, BTC, kriptobefektetés

Carl Runefelt (Carl Moon)

Carl Runefelt, akit széles körben Carl Moon néven ismernek az online térben, egy svéd kriptobefektető és közösségi média influenszer. Szupermarket pénztárosból lett többmilliós kriptoinfluenszer Dubaiban.

Runefelt nyilvánosan beszámol a milliomos kriptoéletmódjáról, és megosztja azt 1,5 millió követőjével az X-en, mintegy 245 000 követőjével az Instagramon és 360 000 feliratkozójával a YouTube-on. Közösségi médiajelenlétét a luxus bemutatása uralja, beleértve a hiperautókat, magánrepülőket és csúcskategóriás órákat, ami őt a „kriptotesó” életmód példaképévé teszi.

Figyelemre méltó szerzeményei között van egy Bugatti Veyron, amelyet állítólag 2 millió dollárért vásárolt.

„2018 novemberében felmondtam a szupermarketben, ahol pénztárosként dolgoztam. Most, 3 évvel később egy Bugatti Veyron-t vezetek Dubaiban. Mi a következő autó, amit meg kellene vennem?” – írta Runefelt egy 2022-es bejegyzésben az Instagramon.

2024 januárjában Runefelt egy 300 000 dolláros G-Wagonnal bővítette az autógyűjteményét. Ugyanezen év szeptemberében 800 000 dollárt költött egy Ferrarira. Sőt, 2025 februárjában további négy Ferrarival bővítette autós kollekcióját 4 millió dollár értékben.

Runefeltnek van egy 1 millió dolláros Jacob & Co. egyedi órája és egy 140 000 dolláros Patek Philippe Nautilus is más drága szerzemények mellett. Ezek a vásárlások jól mutatják a kriptovaluták által megteremtett gazdag életmódját, és részét képezik stratégiájának, hogy a látható gazdagsággal inspirálja követőit.

ed craven

Ed Craven

Ed Craven ausztrál milliárdos és társalapítója a Stake.com kriptovaluta alapú online kaszinónak és a Kick élő közvetítő platformnak. Nettó vagyona 2,4 milliárd dollár, amit főleg a Stake sikeréből épített fel.

A 2017-ben Bijan Tehranival közösen indított platform mára a világ egyik legnagyobb offshore kriptokaszinójává vált. Figyelemre méltó, hogy 2025-ben Craven felkerült a Forbes legfiatalabb milliárdosok listájára. Ő az egyike annak a két self-made milliárdosnak, akik 30 év alattiak.

Craven a kriptovaluta vagyonát pazar, de okos vásárlásokra használta fel. Ő birtokolja Ausztrália egyik legdrágább házát a Toorak-i St George’s Roadon, amelyet 80 millió dollárért vásárolt. Vett továbbá egy 38,5 millió dolláros ingatlant az Orrong Roadon, és több millió dolláros házai vannak Southbankben és Mount Macedonban.

Craven költekezése a sportra is kiterjed. 100 millió dollárt áldozott arra, hogy az Alfa Romeo Forma-1-es csapatát átnevezze „Stake F1 Team Kick Sauber”-re.
Habár az ingatlanok dominálnak a portfóliójában, a sportbefektetései rávilágítanak a vagyon stratégiai felhasználására a személyes és vállalati presztízs emelésére, ami összhangban van a vállalkozói elképzeléseivel.