Fehéroroszország betiltaná a privát kriptotranzakciókat

Fehéroroszország be akarja tiltani a peer-to-peer kriptotranzakciókat, és olyan jogszabályokat akar bevezetni, amelyek előírják az állampolgárok számára, hogy szabályozott kriptotőzsdéket használjanak – derül ki az ország belügyminisztériumának VKontakte oldalán július 2-án közzétett nyilatkozatból.

A minisztérium szerint az országban elharapózott a kiberbűnözés, a csalók könnyen kriptovalutákra tudják váltani az ellopott pénzeket. A minisztérium továbbá azt állította, hogy az ország kiberbűnözéssel foglalkozó egysége az év eleje óta 27 olyan állampolgár tevékenységére csapott le, akik “illegális kriptotőzsdei szolgáltatásokat” nyújtottak. Megjegyezték, hogy az ilyen illegális tevékenységekből származó összbevételük mintegy 22 millió rubel (8,7 millió dollár) volt ezeknek a személyeknek.

Az ilyen tevékenységek elterjedésének megakadályozása érdekében a minisztérium “jogszabályi újításokon dolgozik, amelyek megtiltanák a magánszemélyek közötti kriptovaluta cserére irányuló tranzakciókat”.

Az új törvény elfogadása után a fehéroroszok csak az ország Hi-Tech Parkjában (HTP) regisztrált, szabályozott kriptotőzsdéket használhatják kriptotranzakcióikhoz. A minisztérium hozzátette, hogy ez a lépés a kiberbűnözés elleni küzdelem fontos mérföldköve lesz, és megnehezíti a bűnözők számára a pénzmosást.

Az érvelés egy része így szól: “Lehetetlenné teszi a bűncselekmény útján szerzett pénz felvételét. Ilyen feltételek mellett a kiberbűnözők számára egyszerűen veszteségessé válik a fehéroroszországi tevékenység”.

Mindeközben ez az új lépés teljesen ellentmond a fehérorosz kormány korábbi próbálkozásainak, amely kriptobaráttá akarta tenni az országot. Alekszandr Lukasenko elnök 2022-ben írt alá egy rendeletet, amely szerint támogatták a kriptopénzek szabad forgalmát.

Működhet a fehéroroszországi tilalom?

A magánszemélyek közötti kriptotranzakciók betiltására tett fehéroroszországi kísérlet gyakorlati megvalósíthatósága azonban kérdéses. Tekintve, hogy a kriptovalutákat úgy tervezték, hogy a P2P átutalásokon keresztül elkerüljék a cenzúrát és a központi kontrollt.

A gyakorlat eközben azt mutatja, hogy más országok korábbi kísérletei a kriptotranzakciók betiltására a peer-to-peer tranzakciók fellendüléséhez vezettek. Amikor például a Nigériai Központi Bank megtiltotta a kereskedelmi bankoknak, hogy kriptovalutákkal kapcsolatos tranzakciókhoz nyújtsák szolgáltatásaikat, az afrikai ország P2P-kereskedelmi volumene új csúcsra ugrott.

A fehérorosz szigorítás pont akkor érkezett, amikor Szingapúr, Thaiföld és Dél-Korea is július elején új szabályozási módosításokat jelentett be a digitális eszközökre vonatkozóan. Ez azt jelzi, hogy a kriptoszabályozás terén világszerte megnövekedett az aktivitás a világ országai körében.