A kriptovaluta-törvény első áldozata: a Revolut felfüggeszti szolgáltatásait Magyarországon

2025 júliusától óriási horderejű kriptovaluta-törvény lépett érvénybe Magyarországon, ami messze túlmutat a MiCA európai irányelvein: a Fidesz által benyújtott törvénymódosítás néhány napja lépett életbe, amely kriminalizálja az engedély nélküli kriptovaluta-szolgáltatásnyújtást.

A frissen elfogadott törvény büntetőjogi eszközökkel lép fel az MNB- és MiCA-engedéllyel nem rendelkező kriptovaluta-szolgáltatók, valamint a jogosulatlanul, üzletszerűen váltást kriptovaluta-váltást végző magánszemélyek ellen. Ennek fényében a Revolut vált a törvény első áldozatává: a fintech-szolgáltató felfüggesztette kriptoszolgáltatásait Magyarországon.

Életbe lépő magyar törvény

A 2025. július 1-jén életbe lépő jogszabály-módosítás, amely a „Magyarország versenyképességének javítása érdekében egyes törvények módosításáról” szóló salátatörvény része, két új bűncselekményt vezet be a Büntető Törvénykönyvbe: a „kriptoeszközzel visszaélés” és a „jogosulatlan kriptoeszköz-átváltási szolgáltatás nyújtása” tényállásokat.

A törvény szerint, aki engedély nélkül nyújt kriptoeszköz-átváltási szolgáltatást, akár két évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethető. Ez a lépés egyértelműen a decentralizált és nem ellenőrzött kriptováltók, illetve a nem magyar engedéllyel rendelkező nemzetközi szereplők ellen irányul.

A szabályozás célja hivatalosan a pénzmosás elleni küzdelem és a fogyasztóvédelem erősítése, ám a kriptovaluta-közösség szemszögéből ez egyértelműen a piac szűkítését, a verseny csökkentését és a felhasználói szabadság korlátozását jelenti. A törvény végrehajtási részletszabályai egyelőre nem ismertek, de a kriptoszolgáltatók már most menekülőre fogták.

A Revolut az első áldozat

A Revolut, egy néhány éve megjelenő fintech-vállalat, amely Magyarországon is több mint kétmillió ügyféllel rendelkezik, elsők között jelentette be, hogy a jogszabály megváltozása miatt felfüggeszti hazánkban a kriptovaluta-szolgáltatásokat. A magyar felhasználók mostantól nem tudnak új kriptovásárlási megbízásokat létrehozni, nem stakelhetnek új eszközöket, és minden kriptovaluta-befizetést elutasít a rendszer.

A Revolut-felhasználókat emailben is értesítették az azonnal életbe lépő változásokról.

A Revolut ügyféltájékoztatója: a közelmúltbeli magyar jogszabályi változások miatt ideiglenesen szünetelnek a kriptoszolgáltatások; a felhasználók nem tudnak vásárolni vagy befizetni, de eladhatják kriptójukat és bizonyos tokeneket kiutalhatnak.

A Revolut hivatalos tájékoztatója a magyarországi kriptoszolgáltatások ideiglenes szüneteltetéséről, amelyben részletesen ismertetik a felhasználók lehetőségeit és a korlátozások okait.

 

Ugyanakkor a már meglévő kriptoeszközöket továbbra is el lehet adni, illetve bizonyos tokeneket ki lehet utalni külső pénztárcába – tehát a Revolut nem fagyasztotta be a felhasználók vagyonát, csak a bejövő forgalmat és az új vásárlásokat blokkolja.

A fintech cég hangsúlyozta, hogy a felfüggesztés ideiglenes, és dolgoznak azon, hogy a szolgáltatások megfeleljenek az új szabályozásnak. A Revolut egyéb pénzügyi szolgáltatásait – például a kártyás fizetéseket, átutalásokat, devizaváltást – nem érinti a változás.

Akik követhetik a Revolutot

A magyar kriptovaluta-piac most egyértelműen vízválasztóhoz érkezett. A Revolut lépése precedenst teremthet: minden olyan váltó, amely nem rendelkezik a Magyar Nemzeti Bank (MNB) engedélyével, hasonló sorsra juthat. A Binance, a Coinbase vagy akár a kisebb, külföldi szolgáltatók is kénytelenek lesznek vagy megfelelni a magyar és európai (MiCA) szabályoknak, vagy kivonulni a piacról. Aki nem lép időben, az nemcsak a szolgáltatását kockáztatja, hanem akár büntetőjogi felelősségre vonást is.

A felhasználók számára a legkézenfekvőbb alternatíva jelenleg a szabályozott, MNB-engedéllyel rendelkező hazai vagy európai kriptoszolgáltatókhoz való átvándorlás. Ilyen engedéllyel rendelkezik például a Coinbase, amely Luxemburgban szerezte meg a MiCA-engedélyt, így 27 uniós országban, köztük Magyarországon is kínálhat szabályozott kriptoszolgáltatásokat.

Hasonlóképp, a Bybit, a Bitpanda és az OKX is elindította MiCA-kompatibilis platformját az Európai Gazdasági Térségben, biztosítva a helyi szabályoknak való megfelelést és a felhasználók védelmét. Ezek a szolgáltatók már megfelelnek mind az európai MiCA, mind a magyar MNB előírásainak, így stabil és biztonságos alternatívát jelentenek a magyar kriptópiacon.

Annak ellenére, hogy van elérhető alternatíva, a Revolut döntése sokkolóan hathat az innovációban egyébként is lemaradó magyar kriptovaluta-piacra. A magyar kormány törvénymódosítása egyértelműen rávilágít arra, hogy nem kér az innovációból, a startupokból, hanem mindenre rá akarja tenni a kezét és amiből a Fidesz kimarad, azt az iparágat a földdel egyenlővé tenni. Kérdés, mit lép a Binance, a Bitget, vagy a KuCoin, mint vezető kriptovaluta-váltók.

Jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak. Részletes jogi információ