Kínában a COVID miatt lezárt városban már élelem sincs

Az első ember gyalog indult el. Nyolc napon és hét éjszakán át gyalogolt a havas hegyeken át, a csípős szél a csontjáig hatolt. Csak akkor aludt, amikor kisütött a nap egészen addig, amíg a gyanakvó helyiek fülest nem adtak a rendőrségnek, és el nem hurcolták.

A második felpattant egy kerékpárra, és több mint 10 órát tekert, de a rendőrség őt is elkapta.

A harmadik a vízi utat választotta. Egy jeges folyóba ugrott a menekülés reményében, de végül több mint hat óráig tartó küzdelem után életét vesztette.

A kínai Hszianban brutális COVID-19 intézkedéseket vezettek be, innen próbált elmenekülni a fent említett három személy is. Hszian városa ugyanis bezárt, közel 13 millió ember nem hagyhatja el az otthonát, miután a közép-kínai metropoliszban 1700 koronavírussal fertőzött embert találtak a hatóságok. A pekingi rezsimnek most fájhat a feje, hiszen hamarosan elkezdődnek a téli olimpiai játékok, és a kommunista párt azt ígérte a világnak, hogy minden biztonságos és nagyszerű lesz. A terveket pedig nem húzhatják keresztbe a COVID-os fertőzöttek.

Bár 1700 fertőzött nem tűnik soknak, hiszen az európai országokban több százezer pozitív személyt jelentenek naponta, sokan kételkednek a számok hitelességben, mivel Peking rutinszerűen cenzúrázza a neki nem tetsző híreket.

Kína és a zéró COVID politika

Kína a “zéró COVID” politikát alkalmazza, azaz betegesen üldözi a vírussal fertőzött embereket függetlenül attól, hogy az milyen gazdasági és pénzügyi ráfordításokkal jár. Nem számít semmi csak az, hogy egyetlen koronavírusos se legyen. Ha ezért fel kell áldozni valamit vagy éppen valakit, nem fontos. Minden másba bele lehet halni, csak az átkozott COVID-ba nem.

A kínai rezsim minden kontaktszemélyt nyomon követ, tömegeket tesztel folyamatosan, brutális vesztegzárat alkalmaz, karanténba zár milliókat. A lakosság azonban kezd egyre frusztráltabb lenni, hiszen már több mint két év megy ez a játék, amivel kezd mindenkinek tele lenni a hócipője.

A fertőzöttek nullára csökkentése politikai feladattá vált. Liu Guozhong, Shaanxi tartomány pártfőnöke január 1-jén utasította a helyi tisztviselőket, hogy “háborús szellemben” és “egy pillanatnyi késlekedés nélkül” helyezzenek karanténba mindenkit, aki veszélyben van. Egy a kínai közösségi médiában terjedő, kiszivárgott dokumentumból kiderült, hogy Liu január 4-ét jelölte meg Hszian város számára, hogy a koronavírusos új esetek számát nullára csökkentse. A járvány megfékezése érdekében a város a világ legszigorúbb intézkedéseit vezette be azóta, hogy Vuhan lett a járvány kezdeti epicentruma.

Az éj leple alatt több ezer embert szállítottak el teherautószámra más megyékbe és városokba, hogy karanténba helyezzék őket. Egyes körzetekben szigorú zárlatot rendeltek el, a lakosok nem tehetik ki még a lakásuk ajtaján sem a lábukat. Vannak városrészek, ahol a liftszolgáltatást értesítés nélkül leállították. Szilveszterkor a tűzoltóknak szó szerint falat kellett mászniuk, hogy bejussanak egy kigyulladt épületbe.

Az emberek már éheznek

A elzárás felháborodást váltott ki, mivel a lakók már alapvető élelemhez sem jutnak. A kínai közösségi médiában, a Weibón már a “nem jutunk élelmiszerhez” a leggyakrabban használt hashtag.

A kétségbeesett emberek szinte könyörögnek a kínai Twitteren, hogy a katonaság vagy valaki vigyen nekik élelmiszert, a hatóság azonban a problémát letudta azzal, hogy letiltotta az efféle kommenteket. Az élelmiszerárak a hiány miatt az egekbe szöktek. Egy képernyőfotó szerint egy doboz kínai káposzta, amely általában arról ismert, hogy piszkosul olcsó, most kb 69 dollárba kerül, ez nagyjából 22 ezer forint.

“Ez rablás?” kérdezte az egyik lakos láthatóan hitetlenkedve a közösségi médiában egy csoportos csevegésben. “Ezek a káposzták jádekőből készültek?” Egy bizottsági tisztviselő erre azt válaszolta, hogy “ti szegények haljatok éhen”.

Azokra, akik bármilyen okból megszegik a szabályokat, brutális következmények várnak. A hétvégén a közösségi médiában felbukkant egy videó, amelyen egy fehér inges férfit vert meg két járványügyi ellenőr, mert kiosont a lakásából, hogy zsemlét vegyen.

“Nincs mit ennem” – mondta a férfi a rendőröknek. “Kit érdekel, hogy van-e ennivalód vagy nincs” – kiabálta az egyik egyenruhás tiszt, miközben rúgta és ütötte a férfit, akinek zsemléi a földre hulltak.

A brutális szigor nem vezet semmi jóra

A Hszianban bevezetett korlátozások ugyanazt a mintát követik, amely az elmúlt két évben Kína-szerte ismétlődött. A brutális szigor kéz a kézben jár az agresszív vakcinakampánnyal.

2021 decemberében a lakosság több mint 85 százalékát beoltották a Kínában gyártott vakcinával. A Shaanhszival határos Henan tartomány egyik városa hasonló zárlatot vezetett be január 3-án, miután három tünetmentes esetet jelentettek.

Guangxi, egy Vietnam melletti dél-kínai tartományban a tisztviselők nyilvános megszégyenítéshez folyamodtak, hogy megbüntessék a szabályszegőket. Tavaly év végén négy feltételezett embercsempészt vonultattak fel az utcákon, akik vegyvédelmi ruhát viseltek, és egy plakáton a nevüket és a fényképüket tüntették fel, ami a kulturális forradalom évtizedekkel ezelőtti nyilvános feljelentési epizódjaira emlékeztetett. A férfiakat később sertésszállító teherautókra rakták, miután a tisztviselők felsorolták a bűneiket.

2021 novemberében az északkelet-kínai Zhuanghe városában az egyetlen COVID-os eset miatt hirtelen zárlatot rendeltek el. Egy futár és felesége a teherautójukban ragadtak és egy teljes hónapig instant tésztán éltek, még fel nem oldották a korlátozást.

Az Eurasia Group kockázati tanácsadó vállalat Kína megközelítését a 2022-es év 10 legnagyobb kockázata közé sorolta. “Kína zéró COVID politikája kudarcot fog vallani” – állapította meg a csoport. “Az ország két évig tartó zárva tartása most még kockázatosabbá tette az ország újbóli megnyitását. A politika nem fogja megállítani a fertőzést, hanem nagyobb járványokhoz vezet, ami viszont súlyosabb zárlatokat hoz. Ez viszont nagyobb gazdasági problémákhoz, több állami beavatkozáshoz és egy elégedetlenebb lakossághoz fog vezetni, amely ellentétben áll a kínai állami média ‘Kína legyőzte a COVID-ot’ mantrájával.”