Európa többi része már úszik a folyékony földgázban

Oroszország szállításainak tavalyi befagyasztása ellenére Európában nem gázhiány van, hanem LNG-bőség. Közeleg a fordulópont, a függetlenség a Kremltől? De még nincs okunk fellélegezni, különösen Kína szólhat közbe.

Ki gondolta volna úgy egy évvel ezelőtt, hogy Európának túl sok gáza lesz, nem pedig túl kevés? De ez a jelenlegi helyzet: az EU tárolói jelenleg olyan rekordgyorsasággal töltődnek fel, hogy egyes brüsszeli döntéshozók máris úgy vélik, hogy az Oroszországtól való függésnek vége – írta az egyik német hírportál.

A Gas Infrastructure Europe nevű iparági szövetség szerint, amely az uniós országok tárolóüzemeltetőit fogja össze, március végén 56 százalék körüli volt a tárolók töltöttségi szintje az uniós országokban. Ez legalább 2011 óta a legmagasabb érték az évnek ebben az időszakában, és csaknem 30 százalékkal több, mint egy évvel ezelőtt ugyanebben az időpontban volt.

Hatalmas gáztartalékon ülnek a takarékos németek

A fogyasztók takarékossága és az új LNG-terminálok építése tehát kifizetődő volt. (LNG: cseppfolyósított földgáz, terminál: kikötői berendezés, ahol a gázt folyékonyról gázneművé alakítják – a szerk.) Különösen Németország van jó helyzetben: itt a tárolók, amelyek a legnagyobbak az egész EU-ban, még mindig 64 százalékban tele vannak. Csak Dániában (72,3 százalék), Horvátországban (75,6 százalék), Bulgáriában (77,5 százalék), Spanyolországban (78,2 százalék) és Portugáliában (95,5 százalék) tűnik még jobbnak a helyzet.

Úgy tűnik, hogy Európában inkább túl sok gáz lesz idén nyáron, mint fordítva mondta az Argus Media adatszolgáltató szakértője, Natasha Fielding.

Az EU Putyin ukrajnai inváziójára válaszul azt a célt tűzte ki, hogy a tél kezdetére a gáztárolók 90 százalékban megteljenek. Fielding szerint ezt a célt idén már júliusban vagy augusztusban elérhetik.

Hoppá, az LNG is az oroszoktól jön?

A brüsszeli bürokraták máris ugrálnak az örömtől, például Kadri Simson uniós energiaügyi biztos.

A megújuló energiaforrások arányának növelésével és az ellátási forrásaink további diverzifikálásával egyes tagállamok számára lehetővé válik a teljes elszakadás az orosz cseppfolyósított földgáztól.

Ironikus ugyanis az, hogy az orosz kínálatcsökkentés ellenére Európa részben még mindig a Kreml emlőin lóg. Amióta ugyanis Putyin elzárta a Nyugatra vezető vezetékeket, Európa egyszerűen más módon importálja az orosz gázt: folyékony formában, LNG-ként. A Refinitiv adatszolgáltató szerint az EU orosz LNG-importja az ukrajnai háború ellenére tavaly drasztikusan, csaknem 40 százalékkal nőtt.

Csökkent az orosz függőség, de nem szűnt meg

Igaz, a Moszkvától való függőség összességében több mint a felére csökkent az orosz LNG-re való kényszerű átállás óta. Az Eurostat adatai szerint 2022-ben az EU teljes gázimportjának (csővezetékes és LNG) csak valamivel több mint egyötöde származott Oroszországból. De legalább már nem több mint kétötöde, mint az ukrajnai háború kitörése előtt.

Negyede egyébként Norvégiából, további negyede pedig az USA-ból és Katarból érkezett. Moszkva hozzájárulása azonban még mindig túl nagy ahhoz, hogy idén teljesen kiváltható legyen. Ennek megfelelően az EU ezt csak 2027-re tervezi.

A kínai LNG-fenyegetés

Hogy pontosan mikor teszi meg az EU ezt a nagy ugrást, vagyis az oroszoktól való teljes függetlenedést, az mindenekelőtt attól függ, hogy milyen gyorsan tudja bővíteni a cseppfolyósított gáz importját az USA-ból. Ez tavaly több mint kétszeresére nőtt. Kérdéses azonban, hogy ez folytatódni fog-e. Mert a gázpiac jelenlegi zsúfoltsága mellett van egy nagy ismeretlen, mégpedig Kína.

A hollandiai TTF földgáz árfolyama. (Tradingview.com)
A hollandiai TTF földgáz árfolyama. (Tradingview.com)

A kínai gazdaság épp most ébred fel újra a hosszú kényszerpihenőből, amelyet a nullcovid-politikával kényszerített magára. Attól függően, hogy milyen gyorsan tér magához, a távol-keleti kereslet növekedése gyorsan kiürítheti az európai gázpiacot is.

A tőzsde aggódik a gázpótlás miatt

Az aggodalom most is látszik a gázárakon. A közeli határidőre kötött gázárak jelentősen csökkentek a gázfelesleg miatt. Csütörtökön Hollandiában májusra 40,6 euró volt egy egység TTF típusú földgáz ára. (Nyár végén volt 345 euró is.) A távolabbi határidős ügyleteknél azonban más a helyzet, a decemberi szállításra szóló szerződés az elmúlt hónapban mintegy 20 százalékkal drágult, és jelenleg megawattóránként 57 euró körül áll. A koronavírus-járvány és Putyin ukrajnai inváziója előtt, 2019-ben az éves átlag mindössze 14,60 euró volt.

Ősztől izgalmas lesz a helyzet, amikor az importőrök feltöltik a készleteiket a télre. Az LNG-rakományokért folytatott verseny világszerte érezhetően fokozódni fog. Európa 2022-ben Putyin zsarolási kísérlete ellenére is megúszta, de 2023-ban az európai gázhelyzet sokkal törékenyebb lesz. A legkisebb ellátási zavaroknak is messzemenő következményei lehetnek – írta nemrég az IFRI francia kutatóintézet.

Kapcsolódó cikkeink:

Itt az újabb áldozat: betilthatják a gáztűzhelyt?

Nagy leleplezés: Az USA robbanthatta fel az Északi Áramlat gázvezetékeit

Ark Invest: Földgázlelőhelyeken kellene Bitcoint bányászni

Két évtized óta először csökken a kínai földgázfogyasztás

Címlapkép forrása: Pixabay.com