A Galaxy Research elemzése szerint a legtöbb Bitcoin Layer 2-es hálózat nem marad meg
A Bitcoin Layer 2-es skálázódó hálózatok – különösen a “rollupok” – a kriptofejlesztői körökben a Bitcoin fizetések olcsó, gyors és decentralizált szinten tartásának új eszközeként kerültek be a köztudatba. A Galaxy Research adatai és elemzései azonban a nagyra tartott ígéretük ellenére azt sugallják, hogy a Bitcoin rollupok túlnyomó többsége nem lesz fenntartható.
“Az alaprétegre adatokat posztoló Bitcoin rollupok jelentős problémával fognak szembesülni: az adatok írásának költségeivel.” – írta Gabe Parker, a Galaxy elemzője a pénteken közzétett elemzésében. “A Bitcoinon működő rollupoknak jelentős bevételt kell majd generálniuk a saját hálózataik tranzakciós díjaiból, amit a Layer 2-es rétegen történő tranzakciókért fizető felhasználók jelentős száma hajt majd.”
Mik azok a roll-upok?
A rollupok olyan off-chain végrehajtási réteget adó környezetek, ahol a tranzakciókat “felgöngyölítik”, majd később kötegekben elszámolják egy decentralizáltabb, biztonságosabb blokkláncon. Az Ethereum már régóta használ rollupokat, ilyenek például az Optimism és az Arbitrum a skálázáshoz. De a fejlesztők csak nemrég fejlesztették le a technológiát ahhoz, hogy rollupokat építsenek a Bitcoinon.
A Bitcoin rollupok a Bitcoin blokkláncot használják majd “adat elérhetőségi rétegként“. Ez azt jelenti, hogy elegendő adatot tesznek fel a blokkláncra ahhoz, hogy bárki, aki egy közönséges Bitcoin-csomópontot futtat, bármikor rekonstruálni tudja a rollup-hálózat legfrissebb állapotát.
A Bitcoin-blokkok azonban csak 4 MB tárolókapacitással rendelkeznek, és az adatok Bitcoinra való felviteléhez sok adatra van szükség. Konkrétan, minden egyes adat postoláshoz zéró-tudás bizonyítási kimenetekre és állapotkülönbségekre lesz szükség – ez utóbbiak mérete a tranzakciók mennyiségével és típusával együtt skálázódik.
“Minden egyes adatfeltöltési tranzakció akár 400KB (0,4MB) blokkterületet is elfoglalhat, ami gyakorlatilag egy teljes blokk 10%-át foglalja el.” – írta a Galaxy. Mivel többszörös rollupok lesznek, amelyek várhatóan 6-8 blokkonként teszik közzé az adataikat, a rollupok gyorsan új magasságokba emelhetik az alapréteg díjait, és kiárazhatják a kisebb tranzakciókat.
Tekintettel a blokkokért folyó versenyre, csak azok a rollupok maradhatnak talpon, amelyek a legtöbb díjbevételt generálják az alapréteg blokkokba való befizetéshez.
Milyen költséggel tudnak működni a Bitcoin rollupok?
A Galaxy becslése szerint egy alacsony díjszabású környezetben, amikor a szokásos tranzakciók 10 sat/VB-ba kerülnek (10 satoshis per vByte, a blokkok adatainak egysége), a rollupok havi 460 000 dolláros költséget fognak felhalmozni, hogy megengedhessék maguknak a Bitcoin biztonságát. Az 50 sat/VB díjú környezetek – mint amikor a Runes vagy a BRC-20 szabványok segítségével vert Ordinalsok nagy aktivitást mutatnak – a havi költségeket 2,3 millió dollárra növelhetik.
Igaz, a különböző rollup-rendszerek díjbecslései még mindig nagyon változóak – különösen, mivel a Bitcoinon még nem indult valódi rollup. A BitcoinOS, amely azt állítja, hogy az első zéró-tudás bizonylatot verifikálta a Bitcoinon, áprilisban azt nyilatkozta, hogy kezdetben 10x-es skálázódást vár a tranzakciók esetében.
Az, hogy ezek a költségek mennyire hárítódnak át a rollup felhasználókra, attól is függ, hogy a rollup mennyi aktivitást gyűjtött össze. Minél nagyobb ugyanis a volumen, annál kisebbek az egyes tranzakciók költségei.
“Érdemes megjegyezni, hogy a zk-biztos és az állapotkülönbség méretére vonatkozó becslések folyamatosan fejlődnek, ahogy a csapatok kutatják és optimalizálják az adattömörítési mechanizmusokat.” – emeli ki a Galaxy.
Mit kínálnak a legújabb fejlesztések?
Az egyik feltörekvő Bitcoin rollup rendszer az úgynevezett “Build on Bitcoin” (BOB), egy hibrid rollup, amely az Ethereumhoz és a Bitcoinhoz is csatlakozni hivatott. Jelenleg a BOB csupán egy Ethereum Layer 2-es megoldás, amely gyors, gyakorlatilag ingyenes tranzakciókat kínál, de később úgy fejlesztik majd, hogy közvetlenül a Bitcoinhoz is csatlakozik.
Alexei Zamayatin, a BOB társalapítója úgy véli, hogy a Bitcoin rollupok ugyanolyan olcsók lehetnek, mint az Ethereum rollupok. De valójában egyáltalán nem kellene a Bitcoin fő láncát használniuk az adatok elérhetőségéhez.
Ehelyett azt javasolja, hogy erre a célra a Celestia vagy egy merge-mined Bitcoin oldalláncot használjanak. Ez a lehetőség olcsóbb, de cserébe elveszíti a Bitcoin teljes decentralizációját és biztonságát.
“Senki sem fog Bitcoin L2-t használni, ha az 100-szor drágább, mint az Ethereum L2, csak azért, mert Bitcoinon van.” – írta Zamayatin a Twitteren pénteken a Galaxy jelentésére reagálva. “Jó hír: Nem lesznek azonban drágábbak”.