Három tanács, hogyan csökkentsük kriptokereskedési díjainkat

A kriptopiacokon a tranzakciós és egyéb díjak könnyedén elvihetik a kereskedéssel szerzett nyereségek jelentős részét. Ráadásul elég sokszor rejtett díjakkal is találkozhatunk. Természetesen vannak olyan technikák és olyan platformok, amelyek segítségével csökkenthetőek a díjak hatásai. Ha valaki csak egy-egy alkalommal hajt végre tranzakciókat, amikor mondjuk átalakítja a portfolióját vagy éppen mozgat valamilyen összeget, őt kevésbé érdeklik ezek a hatások. De ha valaki elég gyakran kereskedik, akár napi szinten, ő tudja, hogy a díjak komoly összegeket is elérhetnek.

A kereskedési díjak típusai és stratégiák a csökkentésükhöz

Az orderbook (megrendelési állomány) alapon működő tőzsdék maker és taker díjakat alkalmaznak. A lejárat nélküli futures ügyletekkel való kereskedésnél úgynevezett finanszírozási díjat kell fizetni. Mivel az ilyen határidős ügyleteknek nincs lejárati dátuma, a finanszírozási díj egy olyan mechanizmus, amely időszakos újraegyensúlyozás révén segít a határidős ügyletek árának az azonnali piacokhoz való rögzítésében. A centralizált kriptotőzsdék a kriptovaluták tárcák közötti mozgatásakor is felszámítanak kifizetési és befizetési díjat, amelyek mértéke gyakran eltér cégtől függően. A DeFi világában pedig a decentralizált tőzsdék kereskedési ügyletenként egy bizonyos százalékot számítanak fel. És hogy mit lehet tenni a díjak csökkentésére? Három módszert mutatunk most meg.

1) A kereskedési volumenünknek megfelelő díjstruktúrát kínáló platformokat kell választani. A legtöbb tőzsde szintekbe sorolja a kereskedőket a kereskedési volumen vagy éppen kereskedési összeg alapján és így komoly kedvezmények érhetőek el a díjak tekintetében.
2) Optimalizáljuk a kereskedési stratégiánkat. Hiszen elsőre egy lejárat nélküli határidős ügylet olcsóbbnak tűnhet az azonnali piachoz képest. De valójában lehet, hogy nem így van a finanszírozási ráta miatt. Nagy volatilitás esetén a határidős ügylet ára és a spot ár között nagy különbség alakulhat ki, ami komoly összegű finanszírozási díjat eredményezhet.
3) Alacsony költségű infrastruktúrát keressünk mindig. Sok DeFi protokoll már több blokkláncon működik, ami azt jelenti, hogy a DeFi kereskedőknek több lehetőségük van kereskedési stratégiájuk optimalizálására a díjak tekintetében is. Az olyan láncok, mint a Polygon, a Solana, az Avalanche és az Arbitrum, jelentős likviditást tartanak az olyan dAppokból, mint a Curve Finance, az Uniswap és az Aave. És sokkal alacsonyabb tranzakciós díjakat kínálnak, mint az Ethereum. A legtöbb DEX-en 0,3-0,5% körüli átlagos díjjal lehet kereskedni, a kereskedéstől függően.