Egy hétköznapi srác, akit bátorsága Bitcoin-legendává tett

A kriptovilág nap mint nap újabb fordulatokat tartogat: milliárdos befektetők, nagyvállalatok és államok mozgatják a piacot, miközben néhány kiemelkedő személyiség története rejtve marad. Pedig ezek a történetek éppoly tanulságosak – sőt, néha bölcsebbé tehetnek minket, mint a nagy nevek.
Akadnak köztük hétköznapi hősök is, gyémántkezű Bitcoin-legendák, akik kitartásukkal és merész döntéseikkel formálták a kriptoközösséget. Ilyen Isaac Miller is, akinek különleges történetét most bemutatjuk.
A hírnév alapja: egy videó, ami bejárta a világot
Isaac Miller története akkor kezdett szélesebb körben ismertté válni, amikor 2013 áprilisában feltöltött egy rövid videót a YouTube-ra. A felvételen azt örökítette meg, ahogyan a Bitcoin árfolyama először átlépi a 100 dollárt. Az amatőr videón Miller örömteli izgalommal beszél a kamerába, miközben figyeli az árfolyam emelkedését:
„A Bitcoin most 111 dollárnál tart, ez minden idők legmagasabb szintje, és tovább emelkedik.”
A kamera ezután a monitorra fordul, ahol egy kereskedési grafikon látható, és Miller megjegyzi: „189 bitcoint adtak el darabonként 111 dollárért. Nézzétek ezt a grafikont, ez az elmúlt három óra”.
A videó – egyszerűsége és őszintesége révén – hamar elterjedt a Bitcoin-közösségen belül, és idővel kultikus státuszt ért el. Miller lelkesedése és a „történelem születésének” pillanatában való jelenléte szimbolikus jelentést kapott a kriptovilág fejlődése szempontjából.
A kezdetek: farmról kampánybuszra
Miller egy észak-michigani kis farmon nőtt fel, amelyet a dédapja épített. Már gyerekként is aktív volt: otthon tanult, és már nyolcévesen elindította első vállalkozását – „Isaac’s Lunch Wagon” néven ebédet árult a környékbeli vállalkozásoknak, édesanyja főztjével.
Kamaszként programozni kezdett, és digitális médiaprojekteken dolgozott a saját szobájából. Ennek köszönhetően 2008-ban részt vett Ron Paul elnökválasztási kampányában is, ahol weboldalakat készített, grafikákat tervezett, vitákat szervezett, reklámfilmeket rendezett, élőben közvetített a kampánybuszról – sőt, még magángépeken is kampányolt.
Ebben az időszakban került közelebb a libertárius gondolatkörhöz, és ismeretségeket szerzett a nemzetközi techszférában. Ekkor mutatta be neki egy barátja a Bitcoint, még azelőtt, hogy az első dolláros árfolyamot elérte volna 2011 elején.
A 20 000 dolláros kérdés
Miller nem vásárolt bitcoint azonnal, viszont két évvel később, 2013-ban megjelent a Bitcointalk fórumon, ahol azonnal figyelmet keltett egy új szállal:
„20 000 dollárom van a bankban – érdemes lenne befektetni?”
Így írt: több mint 20 000 dollárja parkolt egy bankszámlán, és azt fontolgatta, hogy ezt részben vagy egészben bitcoinba fekteti – részben befektetési céllal, részben pedig tiltakozásként a központi bankrendszer ellen.
Egy fórumozó feltette a logikus kérdést: mennyire viselné meg őt ennek az összegnek az elvesztése, és van-e már egyáltalán bitcoinja?
Miller válasza szerint akkor még nem volt semmije, és csak néhány napja kezdett el komolyabban foglalkozni a Bitcoinnal. Nem tervezte az egész összeget befektetni, de egy részét kipróbálta volna. Úgy érezte, lehet, hogy már lekésett a legnagyobb nyereségről, de továbbra is optimista volt. 21 évesen a 20 000 dollár sokat jelentett neki – de elhatározta, hogy változtat ezen.

Egy másik bejegyzésében Miller arról írt, hogy szívesebben fektetne bitcoinhoz kapcsolódó vállalkozásba, mint pusztán bitcoint vásárolna.
Végül úgy döntött, hogy 2000 dollárral indít, és 2013 márciusában számlát nyitott a Mt. Gox tőzsdén – kevesebb mint egy évvel annak összeomlása előtt, amikor a bitcoin nagyjából 90 dollárba került.
Azt sosem árulta el, hogy veszített-e a Mt. Gox botrányban. Mindenesetre abban az időszakban 2000 dollárból kb. 22,22 BTC-t lehetett vásárolni – ami ma közel 2,5 millió dollárt érne. Ez pedig csupán tizede volt annak az összegnek, amit eredetileg a rendszer elleni tiltakozásként kívánt bitcoinba fektetni.
Tavaly Miller újraforgatta híres videóját a Coinbase reklámkampányához – az eredeti és az új felvétel egymás mellett is látható.
Hosszú hallgatás után újra visszatért
A következő kilenc évben Miller nem írt vagy posztolt a bitcoinról. YouTube-csatornáján inkább zenei tartalmak szerepeltek – egészen 2021 februárjáig, amikor a bitcoin árfolyama elérte a 60 000 dollárt.
Ekkor egy új videóval jelentkezett: „HODL-tam? – A kérdés, ami mindenkit foglalkoztat” címmel. Ebben így válaszolt:
„Természetesen HODL-tam”
– sőt, újabb vásárlásokat is végrehajtott, és minden Bitcoin-variánst megtartott. Ez szerinte élete legjobb pénzügyi döntése volt.
(A HODL kifejezés a „hold” – azaz „megtartani” – szándékos elírásából ered, és a kriptovilágban azt jelenti, hogy valaki nem adja el eszközeit piaci esés esetén sem, mert hosszú távon hisz bennük.)
Elmondta azt is, hogy heti rendszerességgel vásárol bitcoint és uniswapot is. Előbbit következetesen tartja, utóbbit 2 dolláron vette, majd három hónapon belül 20 dollárt ért. Úgy véli, ez az új pénzügyi rendszer, és egyszerűbb már nem is lehetne: vásárolni és tartani – ez a siker kulcsa.
„Tartsd a gyémántkezeket – tartsd őket fényesen”
– zárta gondolatait.
Mindezek miatt Isaac Miller neve örökre bevésődött a Bitcoin történetébe. Története emlékeztet arra, hogy a kriptó igazi ereje nem a grafikonokon, hanem az olyan emberek döntéseiben rejlik, akik időben felismerték a változás lehetőségét – és mertek lépni.