10 módszer, amivel húsvét vasárnap biztonsági mentést készíthetsz fontos adataidról

A húsvét idén egybeesik a Biztonsági mentések világnapjával, ezért most bemutatunk 10 módszert, amivel fokozhatod adataid biztonságát.

2024. március 31-én ünnepeljük a húsvétot és egyben a Biztonsági mentések világnapját is. A jeles alkalomból összeszedtünk tíz jó módszert, amivel gondoskodhatsz minden fájlod és személyes adatod biztonságáról.

Íme tehát a tíz módszer, amelyekkel húsvét vasárnap elütheted az időt, hogy felkészülj minden eshetőségre. A tippeket különböző, régóta a kiberbiztonsági szektorban tevékenykedő fontos vállalatok, például a Synology és a Sophos javaslataiból gyűjtöttük össze:

  1. Alkalmazd a 3-2-1 szabályt, vagyis tárolj legalább három adatmásolatot két különböző médiumon, egy másolatot pedig egy külső fizikai helyen.
  2. Titkosítsd a biztonsági mentéseket, amivel egy új biztonsági szintet és fokozott védelmet nyújthatsz a fájljaid számára.
  3. Aktiváld a többtényezős hitelesítést (MFA) a felhőben tárolt adataid eléréséhez, ezzel megerősítheted a védelmet az engedély nélküli hozzáférési kísérletekkel szemben.
  4. Hozz létre egy megváltoztathatatlan biztonsági mentést, ami tartalmazza a céged összes adatát, így elkerülheted, hogy az információkat illetéktelenek engedély nélkül módosíthassák.
  5. Készíts egy azonnali katasztrófa-helyreállítási tervet, amivel gyorsan visszanyerheted az elveszett adataid, lerövidítheted a helyreállítási időt és a lehető leggyorsabban visszaállíthatsz minden adatot a normál állapotba. Ehhez nagyon hasznosak a különböző fájlokra, mappákra vagy érintett eszközökre szabott helyreállítási opciók.
  6. Készíts egy ad-hoc ütemtervet, amely megfelel az igényeidnek. A lényeg, hogy a végrehajtási terv megfeleljen az elmentendő adatok volumenének és a potenciális veszély szintjének.
  7. Gyakorold be az elkészült tervek végrehajtását. Időnként nem árt, ha szimulálsz egy veszélyhelyzetet, mint például egy ransomware támadást, és gyakorlod egy vészhelyzeti biztonsági mentés végrehajtását a saját rendszereden belül az általad kidolgozott vagy munkahelyi felelősökkel közösen tervezett eljárások segítségével.
  8. Ellenőrizd a bevezetett eljárások helyreállítási képességét rendszeres teszteléssel, így biztosíthatod, hogy minden eljárás mindig működőképes és működésre kész legyen, és az eszközök megfelelően működjenek.
  9. Rendszeresen ellenőrizd a jogosultságokat, különösen vállalati környezetben, és győződj meg róla, hogy az olyan dolgozóknak, akik már nem aktívak a vállalatnál, nincs hozzáférésük a fontos információkhoz.
  10. Vedd fontolóra egy legalább 90 napos megőrzési időszak bevezetését, azaz biztosíts egy bőséges időkeretet a mentett adatok rendelkezésre állásához, mivel egy potenciális fenyegetés hosszabb ideig is a rendszerben maradhat, hogy a megfelelő időpontban támadásba lendüljön.

Nem véletlen, hogy a március 31-i dátumot választották a Biztonsági mentések világnapjának: ez ugyanis egy nappal megelőzi a bolondok napját, április 1-jét, amikor is jóval gyakoribbak a támadások a szokásosnál, és csak a bolondok nem tulajdonítanak jelentőséget az összes fontos adatuk biztonságba helyezésének!