Beindult a gépezet: így biztosítja be Putyin az újraválasztását

Ahogy az eddig is sejthető volt, Putyin újraválasztását nem bízzák a véletlenre: a Kremlből nemrég kiszivárgott dokumentumokból kiderül, hogy milyen lépésekkel biztosítják be a választási győzelmét. A dokumentumok az elnökválasztást megelőző tevékenységek egy részét szó szerint „információs háborúnak” nevezik, annak ellenére, hogy a saját társadalmuk ellen folytatják azokat.

A Delfi Estonia kezébe került titkos dokumentumok az orosz elnöki hivatal úgynevezett belpolitikai blokkjából származnak, amelyet a 61 éves Szergej Kirijenko vezet. Amikor Kirijenko 1998 tavaszán Oroszország történetének legfiatalabb miniszterelnöke lett, a „Kinder Meglepetés” becenevet kapta fiatal kora és kiszámíthatatlansága miatt. Most, több mint 25 évvel később „Donyeck Vikárjának” becézik, mivel ő a felelős Ukrajna megszállt területeinek adminisztrációjáért és újjáépítéséért. Állítólag Kirijenko volt az, aki 1998 nyarán kinevezte Putyint az FSB, Oroszország belbiztonsági szolgálatának főigazgatójává, ami hatalmas lökést adott politikai karrierjének.

A dokumentumok tartalma

A dokumentumok többek között terjedelmes Excel fájlokat foglalnak megukban, amelyek közül néhány tucatnyi rejtett lapot tartalmaz, például munkaértekezletek jegyzőkönyveit, valamint a Kreml belpolitikai blokkjában készített prezentációkat és jelentéseket, amelyek többek között ismertetik az Orosz Föderáció idei költségvetésének részleteit is.

Az egyik ilyen részlet például, hogy Maria Lvova-Belova – az Elnöki Hivatal Gyermekjogi Biztosa, akit a Nemzetközi Büntetőbíróság körözött személynek nyilvánított és az EU az ukrajnai gyermekek Oroszországba történő deportálása miatt szankciókkal sújtott – idén 420 000 eurót fog kapni. A megjegyzés oszlopban azt írják, hogy a pénzt kifejezetten azért adják, hogy a gyermekeket eltávolítsa a megszállt területekről.

Na de vessünk egy pillantást a Kreml feltételezett terveire.

A propagandafilmek és politikai tisztviselők visszatérése

A civil társadalom népszerűsítése érdekében a Putyin-adminisztráció létrehozott egy kiterjedt nonprofit szervezetekből álló hálózatot. Olyan szervezetekről van szó, amelyek tevékenységét teljes mértékben a Kreml irányítja, és amelyekbe évente százmilliókat pumpálnak az állami propaganda végrehajtására és a társadalom „helyes gondolkodásmódjának” biztosítására.

A nonprofit szervezetek közül a legnagyobb költségvetéssel az Internetfejlesztési Intézet, más néven IRI rendelkezik, amely a elnöki hivatal számára hazafias mobiljátékokat, TV-sorozatokat és filmeket rendel és gyárt le. Tavaly az IRI közel 22 milliárd rubelt (azaz 220 millió eurót) kapott az állami költségvetésből. Idén, az elnökválasztásokkal összefüggésben, kezdetben 11 milliárd rubelt utaltak ki a szervezetnek, azonban a dokumentumok szerint az összeget végül 18 milliárd rubelre (180 millió euróra) emelték.

A dokumentumok szerint az IRI feladatai közé tartozik a „polgári identitás és a spirituális és erkölcsi értékek megerősítése”, valamint a „kormányzati tartalmak új tematikus vonalak mentén való támogatása és terjesztése”.

A kiszivárgott egyik prezentáció címe „Kreatív tartalom a választásokhoz” – ez azt mutatja be, hogy mely filmek, színházi előadások és egyéb projektek teremtenek megfelelő érzelmi hátteret az elnökválasztásnak.

A prezentáció szerint minden választások előtt bemutatott filmnek a közönségben az alábbi négy irányvonalat kell képviselnie:

  • a nemzeti érdekek védelme, beleértve a kulturális és társadalmi (hagyományos) értékeket;
  • a minőségi változások az orosz életben mint állandó trend;
  • napjaink hősei, büszkeség okai és Oroszország nagy nevei;
  • az új területek lakóira irányuló projektek, a különleges katonai művelet témája.

Ezzel egyidőben a prezentáció kiemeli, hogy az ilyen nagyszabású művészeti projektek legnagyobb kockázata az esetleges következetlenség.

Az ilyen kockázatok csökkentése érdekében a prezentáció szerint már 2022 végén létrehoztak egy külön 15 fős szerkesztőséget, amelynek feladata, hogy „felügyelje a gyártás összes szakaszát a forgatókönyv előkészítésétől a kész tartalom publikálásáig”.

Az internet fegyvere bevetésre kész

Az egyik dokumentum szerint az orosz lakosság 45%-a az interneten keresi az információkat: a közösségi médián, blogokon, híroldalakon és hivatalos állami csatornákon, valamint üzenetküldő alkalmazásokon keresztül. Ugyanebben a prezentációban felvázolják az internet szerepét és célját: az internet a kommunikáció fő csatornája, amelynek legfontosabb célja az információs háború.

Ideológiai népnevelés és az új politikai elit

Leszögezik, hogy az orosz állami PR-nak szó szerint végig kell kísérnie minden orosz állampolgárt az élete során: az óvodától és iskolától kezdve a múzeumokon, könyvtárakon, sporttevékenységeken át, beleértve a kommunikációt és mindent, ami az önkormányzatokat és a központi kormányzatot érinti, egészen a kórházakig.

A dokumentumok szerint a Putyin-adminisztráció az elnökválasztásokkal kapcsolatos projektjeinek költségvetése összesen 54 milliárd rubelt tesz ki, plusz körülbelül 20 milliárd rubelt költ „további szükségletekre” 2023-ban és 2024-ben együttesen. Nagyon kerekítve ez 740 millió eurót jelent. Emellett 45 millió euró jut a „Globális Ifjúsági Fesztiválra”, 16,7 millió euró az „Oroszországi Nemzetközi Kiállítás” számára és további milliókat szánnak különböző oktatási intézmények programjaira, mint például a polgármesterek iskolája, az önkormányzatok digitális iskolája vagy egy hazafias gyermektáborra Pskov területén. Több tucat ilyen projekt van.

Mark Galeotti Oroszország-szakértő szerint az ilyen iskolákat, versenyeket és táborokat nem csak egy adott esemény céljából finanszírozza a Kreml: „Azért vannak, hogy kineveljék és indoktrinálják az új elitet. Legyen szó hazafias gyermektáborokról vagy az olyan tanfolyamokról, amelyek megtanítják, hogyan lehet jobb polgármesternek lenni, céljuk többek között az, hogy olyan tehetségeket találjanak, akik alkalmasak lehetnek magasabb pozíciók betöltésére. (A Kreml tisztában van vele), hogy Oroszország gerontokráciává válik, és szükségük van egy új elitre, amely ideológiailag egy oldalon áll a rezsimmel.”

A tanárok megfigyelése és a véleményvezérek támogatása

A dokumentumokból világosan látszik, hogy a Kreml semmit sem bíz a véletlenre, és igyekszik koordinálni az Oktatási és Tudományos Minisztérium és más szövetségi szervek tevékenységét annak érdekében, hogy növelje a választók számát és a fő jelöltek támogatottságát mind az elkövetkező elnökválasztáson, mind más választásokon.

A minisztérium első körben létrehoz egy listát az összes alkalmazottról, majd egy másik listát a minisztérium felügyelete alatt álló intézmények véleményvezéreiről. Ezután a feladat a „[társadalmi-politikai] műveltségi szintjük emelése” és politikai attitűdjeik, valamint szavazási preferenciáik figyelemmel kísérése.

Többek között olyan versenyek szervezését is előirányozzák, „amelyek célja a diákok és tanárok választásokon való részvételének ösztönzése”, a választáson való részvétel fontosságával és megvalósításának módjaival kapcsolatos titkos anyagok és utasítások előkészítése, valamint egy „Nyílt párbeszéd” klub létrehozása, ahol a véleményvezérek és más meghívott „szakértők” találkozhatnak a diákokkal és tanárokkal.

Egy 2022 augusztusi prezentáció részletesen elmagyarázta, hogyan hozzák létre, képzik és támogatják az úgynevezett „véleményvezéreket” – először is azonosítják a regionális véleményvezéreket, majd segítséget nyújtanak nekik a propagandatartalom létrehozásához és népszerűsítéséhez, és közben megtanítják őket arra, hogyan erősítsék saját imázsukat.

De nem elégszenek meg ennyivel: folyamatosan figyelemmel kísérik a véleményvezérek tevékenységét, érzelmekre ható kommunikációs módszereket dolgoznak ki, valamint együttműködnek a „vezető média kiadványokkal”, egyetemekkel, adományozókkal és kormányzati szervekkel.

Mindez egy általánosabb trend része, amely Oroszország totalitárius társadalommá válásához vezet. A totalitarizmus ugyanis nyilvános lojalitást követel a néptől: itt már nem elég egyszerűen csak csendben maradni és meghunyászkodni, ezen a ponton már a politikai szervezetekben való tényleges részvételre van szükség.

A véleményvezérek számára tartott szemináriumok között szerepel például a „Donbász sajátosságaiba való elmerülés”. Ezeknek a szemináriumoknak az oktatói vagy trénerei között találjuk Kristina Potupcsikot is, Oroszország ismert propagandistáját; Maria Butinát, akit az FBI tartóztatott le az Egyesült Államokban illegális befolyásolási tevékenységek miatt; és Alekszandr Malkevicset, akit Nyugaton szintén szankciók alá vontak.

Ukrajna megszállt területeinek integrálása

A dokumentumok részletesen is bemutatják, hogy a Kreml hogyan tervezi Ukrajna megszállt területeinek Oroszországgal való integrálását, hogy biztosítsa a helyi lakosság lojalitását és természetesen támogatásukat Putyin számára a közelgő választásokon.

Egy 2023 decemberéből származó fájl, amely kifejezetten az „új régiók” finanszírozásával foglalkozik, azt jelzi, hogy 2,4 millió eurót különítenek el az orosz kormányzó párt, az Egységes Oroszország számára azzal az indokkal, hogy „támogassák a regionális részlegeket”. Ennek legnagyobb része, vagyis 730 000 euró a Donyecki, 609 000 euró a Herszoni területre, és 530 000 euró a Luhanszki és Zaporizzsjai területekre van előirányozva.

Egy másik dokumentumból pedig az derül ki, hogy a Kreml igyekszik teljesen lezárni a megszállt területek lakóinak jelenlegi információs csatornáit, és azokat a Kreml információs áramlásával helyettesíteni.

Új módszerek az internetes cenzúrára

Oroszország aktív propagandaháborúja nem korlátozódik saját üzeneteinek terjesztésére és az új információs tér kialakítására: magában foglalja a a Kreml által helytelennek és ellenségesnek vélt tartalmak blokkolását és cenzúrázását is – különösen az interneten.

Egy, a megszállt területekre irányuló beruházásokat felsoroló dokumentum szerint tavaly 10 millió eurót szántak az ehhez szükséges berendezések beszerzésére és más technikai fejlesztésekre, hogy gátat szabjanak az úgynevezett tiltott információk terjedésének, blokkolják a tiltott tartalmakat az új területeken, biztosítsák az orosz internet szegmensének működését, illetve ellenálljanak a külső fenyegetéseknek és támadásoknak. Ebben nagy segítség lesz, ha a megszállt területeken lakók legalább 85%-ának közösségi média profiljait sikerül monitorozni, ahogy azt eltervezték.

Palacsintával várják a virágot hozó katonákat

A Kreml emellett rengeteg pénzt öl a megszállt területeken az offline propagandára is. Például 2023-tól „kulturális és oktatási rendezvények” szervezését tervezték három egymást követő évben, 300 millió rubeles, vagyis körülbelül 3 millió eurós költségvetéssel. Valójában ez olyan hazafias napok ünnepléséből áll – mint például a Honvédők Napja, a Nemzeti Egység Napja vagy a Haza Hőseinek Napja – amikor is óriási orosz és szovjet zászlók lobognak mindenütt, az iskolás gyerekek hazafias dalokat énekelnek, a katonák virágot adnak a nőknek, és a nagymamák cserébe palacsintát sütnek nekik.

A kiszivárgott dokumentumokból kiderül, az elnökválasztások, az információs háború és az Ukrajna megszállt területeivel kapcsolatos műveletek teljes tervezett költségvetése eléri az 1,1 milliárd eurót. Ebből a legnagyobb részt, 631 millió eurót (684 milliárd dollár) az információs háborúra különítették el.