Ilyenkor szokott kitörni a bitcoin? A legendás BTC elemző szerint igen!

Sok régi motoros bitcoin-hívő egyenesen legendaként tiszteli a PlanB néven ismert holland X (Twitter) felhasználót, aki az elsők között ismert fel olyan összefüggéseket a Bitcoin protokoll és blokklánc adatok, illetve az árfolyam BTC Price BTC Price között, amelyek később látnoki jóslatoknak bizonyultak. A legutóbbi bikapiacon 98 000 dollárra várta a bitcoint, amiért sokan elátkozták és megbízhatatlannak bélyegezték a modelljét, most azonban újra érdemes lehet odafigyelni a szavára.

A bitcoin és a teljes kriptodeviza piac már több mint 20 hónapja lejtmenetben van, és bár a globális gazdasági kilátások továbbra is vegyesek, a kriptós közösség igyekszik minden apró jelbe belelátni a trendfordulót, és a bikapiac kezdetét. Sokan a BTC jövő évi felezési eseményében látják azt a fundamentumot, ami újra megalapozhatja a rallit – korábban minden blokkjutalom felezés komoly emelkedést idézett elő az árban. A felezés-teória egyik legnagyobb szószólója maga PlanB, akit most más statisztikai és on-chain mutatók is optimizmusra késztetnek.

PlanB többek között arról posztolt, hogy az öt hónapos realizált ár átlépte a kétéves realizált ár szintjét, ami a múltban eddig mindig egy közelgő árfolyam emelkedés indikátoraként viselkedett. A realizált ár annak az átlagára, amit az adott időszakban az emberek fizettek a BTC-jükért. Az elemző ezeket az együttállásokat pirossal karikázta be, és emlékeztetett rá, hogy a múltban három bikapiac indult meg hasonlóképpen, és a historikus adatok alapján most egy 2 éves emelkedésnek kellene jönnie:

Na de mit mutat az RSI? A technikai elemzők egyik kedvenc indikátora a Relatív Erősségi Index (angolul: Relative Strength Index), amely egy adott pénzügyi eszköz árfolyamának dinamikáját írja le. Az RSI-t gyakran használják egy árszint alul-, vagy túlértékeltségének meghatározására, vagy arra, hogy megbecsüljék, hogy az adott árszinten mekkora lendület van még az eszközben. PlanB szerint a Bitcoin RSI jelenleg szintén bikapiac jeleit mutatja, hasonlóan 2015-höz:

„Mint egy óramű, pontosan ugyanott, mint 2015 októberében.”

PlanB az adatokat úgy próbálta meg perspektívába helyezni, hogy aki most nem vásárol 30 000 dollár alatt bitcoint, az olyan, mintha 2019-ben nem vásárolt volna 10 000 dollárnál, vagy 2015-16-ban 500 dollárnál, esetleg 2011-12-ben 10 dollárnál:

Bár ezek az elemzések kétségtelenül jól hangzanak, illik megjegyezni, hogy akinek kalapács van a kezében, az mindenhol szöget lát, így sok BTC-hívő közösségi média influenszeren figyelhető meg a hivatali optimizmus. Fontos hozzátenni, hogy a bitcoin történetében ez az első olyan időszak, amikor kedvezőtlen makrogazdasági környezetben, válságokkal tarkított ellenszélben kell helytállnia, így a historikus adatok könnyen félrevezethetnek.