Boldog 14. Bitcoin Pizza Napot mindenkinek!

14 évvel ezelőtt a mai napon Hanyecz László (vagyis Laszlo Hanyecz) 10 ezer bitcoint fizetett két pizzáért, ami a kriptovaluta első hivatalos kereskedelmi tranzakciója volt. Attól a naptól kezdve ezt a napot minden évben a Bitcoin Pizza Napként ismeri a kriptos világ és ünnepli is. Az akkor 28 éves floridai programozó egy Bitcoin Talk fórumban posztolt egyet és azt kérte a tagoktól, hogy valaki küldjön neki néhány pizzát, cserébe ad 10 ezer bitcoint. Ahogy ő írta “fizetek 10 ezer bitcoint néhány pizzáért – mondjuk két nagyért, és akkor még marad is belőle holnapra”.

Jeremy Sturdivant, egy akkor 19 éves kaliforniai diák fogadta el az ajánlatot és rendelt két pizzát a Papa John’s nevű pizzériából Hanyecznak. Akkoriban 41 dollárt ért a 10 ezer bitcoin. Ma ugyanez a mennyiségű BTC már közel 700 millió dollár feletti összeget jelentene valakinek.

A Bitcoin Pizza Nap hatása letagadhatatlan

Nem csak a két pizzáért adott rengeteg BTC miatt nevezetes azonban ez a nap. Hanem azért is, mert ekkor hajtották végre az első kereskedelmi tranzakciót a Bitcoinnal. Ma pedig már egy 2,7 billió dolláros szektorról beszélünk. A közösségi médiában mindenhol megjelentek a mai napon a #BitcoinPizzaDay vagy #PizzaForBitcoin hashtagek és sok cég, platform pizzákat rendel, bulikat szervez a neves alkalomra. Például a Bitget kriptotőzsde több céggel és platformmal együttműködve a világ 150 városában szervez globális pizzapartit. A Binance oktatási programsorozatot indított a Bitcoin Pizza Nap alkalmából. Ennek keretében 16 országban tartanak előadásokat és szerveznek eseményeket. A Bitcoin Pizza Nap a kriptokultúra részévé vált, és a közösség és a közös történelem érzetét erősíti a befektetőkben, kereskedőkben, rajongókban.  Többen rámutattak, hogy ennek a történetnek az is az ereje, hogy segítségével még több emberhez eljuthat a decentralizált kriptovaluta koncepciójának gondolata.

De hogy mi lett Hanyecz Lászlóval? Évekkel később a férfi, aki a 700 millió dollárnak megfelelő bitcoint költötte el két pizzára, arról beszélt, hogy nem bánt meg semmit. Egy 2020-as interjúban arról beszélt, hogy élvezi a gondolatot, hogy ilyen fontos esemény lett a pizzarendeléséből. Plusz örül, hogy részese lehet a bitcoin korai történetének. Egyáltalán nem arra gondol, hogy mai árfolyamon mennyi pénzt költött el akkor. A történet másik szereplője, Sturdivant a pizzákkal szerzett profitjából az utazására költött és szintén nem tekint az egészre veszteségként. Úgy látja, hogy az akkori gondolkodásával a helyes döntést hozta. Valószínűleg ha már akkor is profitra gondolt volna, nem lett volna egyáltalán része a történetnek. Neki egyébként egy időben 40 ezer bitcoinja is volt bányászatból és kereskedésből.