Itt egy alternatív ingatlanpiaci befektetés az egymillió forintos négyzetméter áron adott lakások helyett

Változó hangulat és alapvetően mérsékelt aktivitás jellemezte az idei évben a magyar lakáspiacot. A magas infláció okozta reálbércsökkenés és az alacsony fogyasztói bizalom visszavetette a keresletet a szektorban.

Lakáspiaci tranzakciók alakulása, MNB Lakáspiaci jelentés 2023. november

A 2023-as év harmadik negyedévében megvalósult lakáspiaci tranzakciók száma 11 százalékkal csökkent éves összevetésben, azonban az előző negyedévhez képest már 10 százalékos növekedés volt megfigyelhető. Az alacsony aktivitás hozzájárult a kínálati árak csökkentéséhez és a piaci alku növekedéséhez. A lakásárakkal ellentétben a bérleti díjak azonban az év második felében már emelkedtek, ugyanakkor alacsonyabb, csak 13 százalékos éves ütemben, számolt be róla a Magyar Nemzeti bank a 2023. novemberében kiadott Lakáspiaci jelentés című kiadványában.

lakásárak alakulása
Lakásárak alakulása, MNB Lakáspiaci jelentés 2023. november

A lakásárak 2023. második negyedévében éves szinten 0,8 százalékkal mérséklődtek. Az árak év/év csökkenésére 9 év óta nem volt példa, ugyanakkor a harmadik negyedévben kismértékben már újra emelkedhettek a lakásárak. Az idei második negyedévben a községekben volt megfigyelhető jelentős, 8,1 százalékos éves csökkenés, míg Budapesten 4,9%-kal, a vidéki városokban pedig átlagosan 1,1 százalékkal nőttek a lakásárak egy év alatt.

Az év második felében azonban már élénkülő kereslet volt megfigyelhető a jelzáloghitelezés területén. Azonban az új hitelszerződések volumene még 41 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakához képest. Jól támasztja ezt alá, hogy 2023 első három negyedévében használatbavételre kiadott engedélyek száma éves összevetésben 20%-kal csökkent. A fővárosban ugyanezen időtávon 29 százalékkal kevesebb új lakást adtak át. Budapesten továbbra is nagyon alacsony számú adásvétel történt az újlakások szegmensében a harmadik negyedévben. Az előző év ugyanezen időszakához képes 41 százalékkal kevesebb új lakást értékesítettek.

A fővárosi átlagos vételár az országossal megegyező mértékben emelkedett, a lakások átlagos vételára 55 millió forintról 57 millió forintra nőtt. Az értékesített ingatlanok között egyre több a 2 millió forint feletti négyzetméteráron tulajdonosra talált használt budapesti lakás is.

A Duna House is érdekes statisztikákat mutatott

A Duna House által készített felmérés szerint a tulajdonosok több mint ötöde adta el az örökölt lakását. Sok befektető döntött most úgy, hogy a korábban befektetésként vásárolt ingatlanukat eladják, hiszen a magas infláció miatt az államkötvények idén nagyobb hozamot is képesek voltak generálni, mint például egy rossz adottságokkal rendelkező lakás. A felmérésben megkérdezettek 16%-a a nagyobb ingatlanba költözés miatt vált meg lakásától, illetve közel 12% választott inkább kisebb alapterületű otthont.

Összességében az értékesített ingatlanok 4%-a kelt el 100 millió forintért vagy azt meghaladó összegért. A Duna House kínálatában eladott ingatlanok országos átlagára 41 millió forint volt. Az értékesítési tranzakciók kétharmada ezen az áron kelt el. Az összes eladott ingatlan közel negyedért fizettek a vevők 20 millió forintot vagy annál kevesebb összeget. Két százalékponttal, 10%-ra emelkedett az egymillió forint feletti négyzetméteráron elkelt ingatlanok aránya országosan, míg Budapesten az egymillió négyzetméter feletti lakások arány 24%-ról 30%-ra ugrott idén.

Végül nézzük meg melyik volt az idei harmadik negyedévben a legdrágább eladott lakás a Duna House kínálatában. A csúcstartó egy, a nyugati országhatárhoz közel fekvő vármegyeszékhely kertvárosában található mediterrán luxusvilla. Az ingatlanért közel 660 millió forintot fizetett a boldog tulajdonosa. A műszakilag kiválóan karbantartott, sok modern extra technológiával felszerelt okosotthon alapterülete 661 négyzetméter. Az eladó tehát nagyságból 1 millió forint körül négyzetméteráron vált meg a lakásától.

Ha valaki azonban a befektetési portfóliója diverzifikálásán gondolkodik, és a vagyonát nem szeretné egymillió forintos négyzetméter áron lekötni egy ingatlanban a fővárosban vagy valamelyik nagyobb vidéki városban, akkor az Everlodge blokkláncplatform nagyon jó alternatív lehetőséget kínál arra, hogy ingatlanszektorbeli kitettséget szerezzünk, de ne kelljen több tízmillió forintot költeni egy lakásra.

Everlodge

Az Everlodge egy Web3-as ingatlanpiaci platform, amely mindenki számára elérhetővé teszi a luxuslakások tulajdonlási lehetőségét. A platform ezt a társtulajdonláson keresztül éri el, a befektetők közösen birtokolják egy ingatlan tulajdonjogát. Az Everlodge NFT-ket fog használni ezen ingatlanok tulajdonjogának a reprezentálására, majd az NFT-ket kisebb részekre osztja.

Az Everlodge natív tokenje az ELDG, amely forradalmasítani kívánja az ingatlanszektort. A platform a blokklánc technológia használatára összpontosít, hogy a befektetési és ingatlankezelési folyamatot hatékonnyá és átláthatóvá tegye. Az Everlodge tokenjét az előértékesítési szakaszban jelenleg 0,027 dolláron értékesítik, ami tükrözi innovatív megközelítését és potenciális növekedési lehetőségét az ingatlanpiacon. A projekt egyedi jellege és az ingatlanpiachoz kapcsolódó új megközelítése azt jelenti, hogy a jövőben nagy növekedés előtt állhat, ami izgalmas lehetőségeket kínálhat a befektetők számára.

Az Everlodge elsődleges felhasználási területe az ingatlanügyletek egyszerűsítése és biztonságának növelése. Emellett az ingatlanadatok megbízhatóságának és az ingatlanbefektetésekhez való hozzáférés növelésére összpontosít világszerte. Ezek a jellemzők az Everlodge-ot az ingatlanpiacot teljesen átalakító tényezőjévé teszik, és arra utalnak, hogy értéke és hatása a jövőben valószínűleg jelentősen növekedni fog.

Tudj meg többet az Everlodge (ELDG) előértékesítéséről:

Weboldal: https://www.everlodge.io/
Telegram: https://t.me/everlodge

***Figyelem! Fenti írásunk egy támogatott vendégtartalom. A BitcoinBázis szerkesztősége semmilyen formában nem vállal felelősséget a leírtakért és fokozott óvatosságra inti minden Olvasóját az extrém kockázatos kriptovaluta, CFD, token, metaverse, DeFi, play-to-earn és ICO/STO/SAFT befektetések kapcsán. Egyéni kutatás és az állítások alapos ellenőrzése maximálisan javasolt. Kereskedj, invesztálj és játssz felelősségteljesen.***