Itt lehet a SWIFT gyilkos stabilcoinok és CBDC-k számára

Az Universal Digital Payments Network (UDPN) olyan tranzakciókat tesz lehetővé, amelyek a nyilvános blokkláncokon lévő stabilcoinoktól a központi bankok digitális valutáiig terjednek.

A Deutsche Bank és a Standard Chartered SC Ventures olyan rendszert tesztel, amely lehetővé teszi a blokklánc-alapú tranzakciók, stabilcoinok és a központi bankok digitális valutáinak (CBDC) kommunikációját. Mindezt teszi egy olyan megközelítést alkalmazva, amely hasonló a hagyományos banki infrastruktúrában található SWIFT üzenetréteghez.

A bankok több teszt esetet is futtatnak. Beleértve a USDC stabilcoin átutalását és swappolását is az UDPN-en, amely egy engedélyhez kötött blokklánc rendszer. Az ökoszisztémát pedig bankok, pénzügyi intézmények és tanácsadó cégek által működtetett érvényesítő csomópontok alkotják.

A rendszert a GFT Group technológiai tanácsadó cég és a Red Date Technology, a kínai blokklánc-alapú szolgáltató hálózat(BSN) társalapítója hozta létre. Az UDPN lehetővé teszi és végre is hajtja a tranzakciókat különböző hálózatokon, amelyek a nyilvános blokkláncokon lévő stabilcoinoktól a CBDC-kig terjednek.

Viszlát SWIFT?

A digitális valuták egyszerre szolgáltatnak médiumot és üzenetet, megkérdőjelezve a SWIFT-üzenetek párhuzamos futtatásának szükségességét. Az alkotók szerint a válasz az, hogy az UDPN egyrészt interoperabilitási hídként működik a különböző típusú blokklánc hálózatok között. Másrészt a résztvevőkre jól bevált decentralizált digitális személyazonossági szabványokat (DID) alkalmaz. Ez pedig bankbarát és szabályozott környezetet tesz lehetővé.

Az UDPN egy olyan hálózat, ahol a tagok csatlakozása engedélyezett. De itt az a kulcsfontosságú dolog, hogy magukat a tranzakciókat az alatta lévő infrastruktúrára helyezik, amely magában foglalja az engedély nélküli hálózatokat is.

– mondta Thorsten Neumann, az SC Ventures CTO-ja egy interjúban.

Az engedélyezett hálózaton belül szinte egy DeFi-típusú képesség van. Fontos megjegyezni, hogy ez anélkül történik, hogy egy központi szervezet meghatározna valami olyasmit, mint a SWIFT üzenetformátum. Például amikor egy határokon átnyúló átutalást hajtanak végre, az elküldő intézmény átveszi az érték tokenizált értékét és átviszi azt egy olyan okosszerződésbe, amelyet az UDPN kezel. Ezután kiadja az adott célvaluta értékét abból az okosszerződésből.

– mondta Neumann.

“Az UDPN jelenleg mintegy 25 szervezetből áll, amelyek párhuzamosan futtatnak körülbelül 10 bizonyíték-elvű tesztet – mondta Steffen Schacher, a GFT Group UDPN vezetője. A csoportba beletartoznak az USA-ból, Ausztráliából, Latin-Amerikából és Európából származó bankok is” – tette hozzá.