Németország Európa “beteg emberévé” válhat a Deutsche Bank feje szerint

Németország nem is olyan régen még a világ egyik legnagyobb kereskedelmi központja volt, ma már azonban egyike a legrosszabbul teljesítő fejlett gazdaságoknak.

Több nemzetközi kutatószervezet is azt jósolja, hogy az ország gazdasága idén még rosszabb helyzetbe fog kerülni, amivel Németország sokak szerint magával ránthatja Európa többi részét is. És bár Christian Sewing, a Deutsche Bank vezérigazgatója úgy véli, hogy Németország még nem jutott el erre a pontra, szerinte is fennáll a veszélye, hogy mindez bekövetkezik.

“Nem mi vagyunk Európa beteg embere… De az is igaz, hogy vannak olyan strukturális problémák, amelyek visszafogják a gazdaságunkat, és megakadályozzák, hogy kihasználjuk a benne rejlő potenciált.” – mondta Sewing a Handelsblatt Banking Summit 2023 nevű banki csúcstalálkozón tartott beszédében.

Az autóipar és a gyáripar is komoly problémákkal néz szembe

Németország problémák tucatjával néz szembe: az ország egyik legfontosabb ágazata, a gyáripar hanyatlóban van, az emelkedő költségek és az erősödő verseny pedig olyan szektorokat is sújt, mint az autóipar. Sewing emellett arra is rámutatott, hogy az olyan problémák, mint az ingadozó energiaköltségek, a szakképzett munkaerő hiánya, az elavult vasúti hálózat és a bürokrácia tovább gyarapítják Németország gondjainak hosszú listáját.

“Mi leszünk Európa beteg embere, ha most nem foglalkozunk ezekkel a strukturális problémákkal.” – mondta a Deutsche Bank feje. “Valamit sürgősen meg kell változtatni itt.”

Az “Európa beteg embere” kifejezést egyébként először Holger Schmieding közgazdász használta Németország jellemzésére 1998-ban, amikor az újraegyesítés utáni gazdaság komoly problémákkal küzdött. Azóta azonban sok minden megváltozott, a viszonylag alacsony munkanélküliségi rátával és hatékonyabb államháztartással az ország ma már sokkal jobb helyzetben van, mint néhány évtizeddel ezelőtt.

Európának független pénzügyi központra van szüksége

Annak ellenére, hogy az ország az újraegyesítés óta hatalmas fejlődésen ment keresztül és a világ egyik legfejlettebb gazdaságává vált, a COVID-19 világjárvány és az azt követő hatások megtépázták Németország gazdaságát.

Sewing véleménye szerint három dolog van, amiben fejlődniük kell a németeknek. Az első, hogy Németországnak nem szabad ennyire elutasítónak lennie a változásokkal szemben.

“A 2010-es évek sikerei túlságosan elkényelmesítettek minket. Túl sokáig volt az az elképzelésünk, hogy a gazdaság továbbra is magától fog működni, és nem kell sok mindent tennünk a sikerért.” – mondta a Deutsche Bank vezérigazgatója.

Emellett Sewing szerint Európának össze kell fognia az újítások megvalósítása miatt, hogy az új világrend közepette “kockázatmentesíteni” lehessen. Harmadszor pedig kiemelte, hogy Európában versenyképes pénzügyi központra van szükség, amely nem támaszkodik egyetlen, a régión kívüli országra sem.

“Tavaly komoly leckét kaptunk arról, hogy mennyire helytelen volt kizárólag egyetlen, Európán kívüli földgázszállítóra támaszkodni.” – mondta Sewing a banki konferencián tartott beszédében. “Nem szabad megismételnünk ezt a hibát a pénzügyi szektorban – még akkor sem, ha egy olyan szövetségestől való függőségről van szó, mint az Egyesült Államok.”

Hozzátette, hogy az ilyen változások elérésében a legnagyobb szerepet a bankok – köztük az ő bankja – játszották, mivel a pénzintézetek egyre nagyobb keresletet tapasztalnak a kockázatkezelők és a tanácsadók iránt.

“Ez nagy felelősség, de egyben nagy lehetőség is arra, hogy megmutassuk az embereknek, bízhatnak bennünk. Átstrukturáltuk magunkat, és változtattunk néhány dolgon, hogy a nehéz gazdasági helyzetben is teljes mértékben az ügyfeleink rendelkezésére állhassunk.”