Ki mondhatja meg, hogy ki Satoshi Nakamoto vagy ki nem az?

Craig Wright beperli a Twitter influenszert, Hodlonautot egy 2019-es tweetsorozat miatt. Hodlonaut csalónak nevezte a vállalkozót, aki évek óta bizonygatja, hogy ő Satoshi Nakamoto, de eddig bizonyítékkal nem tudott szolgálni.

Hodlonaut kriptoinfluenszer és Craig Wright, az ausztrál informatikus, aki régóta azt állítja magáról, hogy ő a Bitcoin megalkotója, hétfőn egy oslói bírósági teremben néznek farkasszemet egymással, hogy egy több éve tartó jogi vitát rendezzenek.

A hétnapos tárgyalás azt hivatott eldönteni, hogy Hodlonaut 2019 márciusában közzétett tweetsorozatát – amelyben azt írta, hogy Wright Satoshi Nakamoto személyére vonatkozó állításai hamisak, és csalónak, illetve szélhámosnak nevezte őt – védi-e a szólásszabadság Norvégiában.

Ez azonban csak egy, a két férfi közötti jogi viták közül. Wright az Egyesült Királyságban is beperelte Hodlonautot. Ha a kriptoinfluenszer győzedelmeskedik Norvégiában, Wright nem tudna kártérítést behajtani a tweetekkel kapcsolatos rágalmazásért az Egyesült Királyságban. Hodlonaut messze nem az egyetlen, aki megkérdőjelezi Wright állításait, miszerint ő Satoshi Nakamoto: Wrightot Faketoshinak is becézik, mivel évek óta azt állítja, hogy ő az igazi Nakamoto, de ezidáig semmit nem tudott felmutatni, amivel szavait igazolná.

Nem Hodlonaut az első, aki jogi lépésekkel néz szembe, amiért felszólalt Wright ellen. Éppen a múlt hónapban született ítélet egy hasonló rágalmazási perben, amelyet Wright Peter McCormack podcaster ellen indított, aki 2019-ben hazugnak és csalónak nevezte a férfit. Bár a brit bíróság megállapította, hogy McCormack kijelentései “súlyos károkat” okoztak Wright hírnevére nézve, Wrightot megbüntették, mert “szándékosan hamis bizonyítékokat” adott a bírónak.

Magánnyomozót küldött az influenszerre

A norvégiai per, amelyet Hodlonaut kezdeményezett, megállapító ítéletet (lényegében egy bíró jogilag kötelező érvényű megállapítását) kér, miszerint a tweetek a norvég alkotmányban foglalt szólásszabadság védelme alatt álltak, ahogyan azt a norvég alkotmány előírja. Ha Hodlonaut megnyeri a pert, az megakadályozná egy másik, egyidejűleg Craig Wright által az Egyesült Királyságban indított rágalmazási pert.

Hodlonaut 2019 májusában nyújtotta be a norvégiai keresetet, miután két hónappal korábban a Twitteren keresztül jogi értesítést kapott Wright ügyvédjeitől. Az értesítésben azt követelték a vállalkozó emberei, hogy Hodlonaut “törölje az összes olyan tweetet és egyéb online vagy más publikációt, amelyben azt állította, hogy [Wright] csalárd módon Satoshi Nakamotónak vallotta magát”, valamint tweeteljen egy – Wright ügyvédei által írt – nyilatkozatot, amelyben bocsánatot kér Wrighttól és “elfogadja” őt a Bitcoin megalkotójaként.

2019 áprilisában Wright támogatói 5000 dolláros vérdíjat tűztek ki az akkor még ismeretlen Hodlonaut valós személyazonosságára. Hodlonaut szerint Wright ügyvédjei petíciót nyújtottak be a Twitteren, hogy hozzák nyilvánosságra a személyazonosságát, miközben fejvadászok és magánnyomozók egyidejűleg dolgoztak azon, hogy felfedjék őt.

2019 május közepére Hodlonaut Magnus Granath néven bukott le, miután egy magánnyomozó rendőrnek adta ki magát, és meggyőzte a férfi munkaadóját, hogy adja át a telefonszámát és más személyes adatait.

Az elkövetkező két évben Wright és Hodlonaut is beadványokat nyújtott be egymás keresetének elutasítására, amelyek végül mind sikertelenek (és költségesek) voltak.

Nem kívánt következményei lettek a vitának

A jogi csatának a Wright és Hodlonaut életére gyakorolt hatásán kívül nem kívánt következményei is voltak – ez vezetett ahhoz is, hogy a tőzsdék egymás után törölték a BSV-t (Bitcoin Satoshi’s Vision), a Wright által létrehozott Bitcoin-fork natív tokenjét.

Miután Hodlonaut személyazonosságára vérdíjat tűztek ki, a Binance vezérigazgatója, Changpeng “CZ” Zhao a következőket tweetelte: “Craig Wright nem Satoshi. Még egy ilyen szarság, és töröljük a listáról!”

Két nappal később CZ azt írta: “Craig Wright [egy] csaló… az igazi Satoshi digitálisan aláírhatja bármelyik üzenetet, hogy bizonyítsa. Ez olyan egyszerű számára, mint a lélegzés. És nálunk van a nyilvános kulcs. Addig is, mindenki Satoshi, kivéve Craig Wrightot!”

2019. április 15-én, három nappal CZ első bejegyzése után a BSV-t törölték a Binance-ről. A következő napon a Kraken bejelentette, hogy követi a példáját, és szintén delistázza a BSV-t.

“A Bitcoin SV mögött álló csapat olyan viselkedést tanúsított, amely teljesen ellentétes mindazzal, amit mi a Krakennél és a szélesebb kriptoközösség képvisel” – írta a cég sajtóközleményében.

“Ez csalárd állításokkal kezdődött, ami fenyegetésekig és jogi lépésekig fajult, a BSV csapat beperelt számos embert, akik ellenük szólaltak fel. A múlt héten a közösség egyes tagjait ért fenyegetések voltak az utolsó csepp a pohárban.”

Fenyegetés fenyegetés hátán

Wright Hodlonaut elleni rágalmazási peréről a közösség azt gondolja, hogy a vállalkozó azért perel be mindenkit, hogy a jövőbeli kritikusait megfélemlítse és cenzúrázza. A magát milliárdosnak valló Calvin Ayre online szerencsejáték-mágnás által pénzügyileg támogatott Wrightnak megvannak az eszközei ahhoz, hogy olyan pereket folytasson, amelyek ellen anyagilag megterhelő – és sokak számára lehetetlen – védekezni.

Wright elkerülte a hasonló pereket a mélyebb zsebbel rendelkező szókimondó kritikusok ellen, köztük az Ethereum létrehozója, Vitalik Buterin ellen, aki nyíltan és többször is csalónak nevezte Wrightot. A Bitcoin-közösség összefogott Hodlonautért, adományokon és árveréseken keresztül gyűjtött pénzt a jogi védelmére. A cikk megjelenésének időpontjában 70,7 bitcoint és 64 000 dollárnyi fiat adomány érkezett több mint 2500 adományozótól.

Bár Wrightnak van alapja arra, hogy beperelje Hodlonautot az Egyesült Királyságban – 2015 óta londoni lakhellyel rendelkezik -, sokak szerint Wright helyszínválasztása miatt sokkal nagyobb valószínűséggel nyerhet meg ott egy rágalmazási pert, mint Norvégiában vagy bárhol máshol.

A szigorú rágalmazási törvények miatt, amelyek a bizonyítási terhet az alperesre, nem pedig a felperesre hárítják, az Egyesült Királyság híres arról, hogy a világ “rágalmazási fővárosa”. Az újságírók és médiaszemélyiségek gyakran politikai vezetők, vállalatok és gazdag magánszemélyek célpontjai. Mivel több pénzük van, és nem kell bizonyítaniuk, hogy a kritikusaiknak nincs igazuk, a felperesek általában nyernek – ami azt jelenti, hogy gyakran jelentős összeget tesznek zsebre kárpótlásként.

Wright és a végeláthatatlan pereskedés

Wrightnak nem a Hodlonaut és McCormack ellen indított kettős rágalmazási pere az első. A Satoshi Nakamoto személyére vonatkozó állításait perek sora követte, amelyekben Wright gyakran a felperes, esetenként pedig az alperes volt.

A Bitcoin-fejlesztők (többek között azt követelve, hogy adjanak neki hozzáférést a hírhedt Mt. Gox-tól ellopott pénzeszközökhöz) és a Bitcoin fehér könyvét online tároló csoportok elleni hadüzenete a Block alapítóját és vezérigazgatóját, Jack Dorsey-t arra ösztönözte, hogy az év elején létrehozzon egy nonprofit jogi védelmi alapot. 2020-ban a Block létrehozta a Cryptocurrency Open Patent Alliance (COPA) nevű szervezetet, amelyhez más technológiai vállalatok, köztük a Meta is csatlakozott, hogy egyesítse a szabadalmakat és megőrizze az iparág nyílt forráskódú ethoszát.

2021-ben a COPA pert indított Wright ellen a Bitcoin fehér könyvének szerzői jogi védelmére tett kísérletei miatt. Tavaly Wrightnak Ira Kleimannal – Wright barátjának, Dave Kleimannek a testvérével – is szembe kellett néznie, aki egy miami bíróságon perelte be őt Satoshi bitcoinjainak tulajdonjoga miatt. Bár az esküdtszék megállapította, hogy Wright és Kleiman nem voltak üzleti partnerek, és Wrightnak nem kell bitcoinjait átadnia (amelyek tulajdonjogát egyébként sem tudta bizonyítani), 100 millió dollár kártérítés megfizetésére kötelezték a szellemi tulajdon átalakítása (egyfajta lopása) miatt.

Amikor a CoinDesk megkérdezte Vel Freedmant, a felperesek ügyvédjét, hogy ebből a 100 millió dollárból mennyit fizetett eddig Wright a Kleiman hagyatéknak, 9 hónappal az ítélet kihirdetése után, Freedman azt válaszolta:

“Egy fillért sem.”