Kilőtt a bitcoin árfolyama: nem foglalkozik az indiai-pakisztáni konfliktussal

2025. május 6-án európai idő szerint az esti órákban a több évtizede tartó feszültség India és Pakisztán között elérte tetőpontját, miután India rakétatámadást hajtott végre pakisztáni területeken. Mumbai közlése szerint ez válaszcsapás volt az április 22-i hindu turistával végző támadásra, ugyanakkor a két atomhatalom konfliktusa semmiképp sem szabadna, hogy eszkalálódjon.
Miközben a globális részvénypiacok megrendülés jeleit mutatják, a kriptovaluták árfolyama stabilan emelkedik. A befektetők menekülnek az alternatív eszközökbe, de hol lesz a vége?
Újabb geopolitikai front nyílik
Az India és Pakisztán közötti történelmi konfliktus egészen a 20. század közepéig nyúlik vissza. A második világháborút követően több háborút és folyamatos feszültségforrást generált Kasmír területe. Amikor a Brit Birodalom kivonult Indiából, az országot két részre osztották, Kasmír pedig az egyetlen olyan tartománnyá vált, ahol muszlim többségű lakosság volt, de hindu uralkodóval – ez vezetett az első indiai-pakisztáni háborúhoz 1947-48-ban.
Az elmúlt évtizedekben több háború is zajlott a két ország között, hiszen India például 1971-ben támogatta Banglades függetlenedését, ami súlyos veszteség volt Pakisztán számára. 2001-ben és 2008-ban a parlament és Mumbai megtámadása is többek között Pakisztánhoz köthető, azonban a 2020-as években azáltal újult ki a konfliktus, hogy idén áprilisban egy 26 éves hindu turista életét vesztette az előbb említett régióban.
India felfüggesztette az Indus-vízegyezményt, Pakisztán pedig lezárta légterét az indiai gépek elől. Május 6-án India azonban bejelentette az úgynevezett Sindoor hadműveletet, melynek keretében kilenc helyszínt támadtak meg Pakisztánban és az általuk ellenőrzött Kasmírban.
Az indiai kormány szerint célzott, átgondolt és nem eszkalálódó jellegű támadást hajtottak végre. Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, a Fehér Házból annyit reagált az eseményekre, hogy szégyenteljes, hogy ilyen megtörténhet ma a világban.
Szárnyalnak a kriptovaluták
Az idén viszonylag oldalazó indiai NIFTY 50 részvényindex hirtelen 1,5%-os eséssel kezdte a tőzsdenyitást, amely mostanra visszatért kiinduló állapotához. A pakisztáni Karachi 100 részvényindex egy 4%-os zuhanást követően ledolgozta az esés felét, jelenleg 111 430 pont közelében található. Bár az amerikai tőzsde még nincs nyitva, az S&P 500 részvényindex határidős terméke egyelőre nem mozdult. E mögött várhatóan az áll, hogy a találgatások szerint Kína és Amerika pozitív egyeztetéseket folytatott a kereskedelmi háborúról.
A nap 24 órájában elérhető kriptovaluta-tőzsdék a rakétatámadás hatására pillanatnyilag vörösbe fordultak, ugyanakkor az elmúlt 12 órában jelentős növekedést produkáltak a digitális eszközök. A bitcoin
BTC Price
(BTC) árfolyama európai idő szerint hajnali 3-ra 94 500 dollárról egészen 97 700 dollárig emelkedett, míg az ether
ETH Price
(ETH) hasonló utat járt be – végállomást az 1850 dolláros szint jelentett.
Ryan Lee, a Bitget Research vezetője az alábbi módon látja a vezető kriptovaluták alakulását:
„Nemrégiben elérte a BTC árfolyama a 97 500 dolláros szintet. Az aktív címek száma mindeközben hathavi csúcson, vagyis a hálózati aktivitás is megerősíti az erősödő keresletet. A technikai szinten alapján jó esély van a 100 000 dolláros szint áttörésére. Ezt segítheti elő többek között a stabil ETF-beáramlás, az alacsony tőzsdei készletszint, valamint a monetáris lazítás. amennyiben a bitcoin-dominancia az emelkedő árfolyam közepette elindul lefelé, 55% környékére, úgy az ETH is kitörhet jelenlegi oldalazó trendjéből.”
A volatilitás várhatóan a következő napokban is folytatódhat, mivel európai idő szerint szerda este ülésezik a Szövetségi Nyíltpiaci Bizottság (FOMC), ahol Jerome Powell a legújabb monetáris lépésekről számol be. Az előrejelzések szerint kamatvágásra nem kell számítani.
Érdekesség, hogy a kockázatcsökkentés közepette óriási szereppel bíró arany is 1,2%-os mínuszban található – jelenleg unciánként 3390 dolláron. A két erősen felfegyverkezett szomszéd közötti konfliktus gyors eszkalációja kiszámíthatatlansághoz vezethet, azonban úgy néz ki, jelenleg ezt elnyomja a bizakodó amerikai-kínai helyzet, amely a kereskedelmi hadszintéren zajlik.