Kína gazdasága gyengül, elemzők szerint csak a Bitcoin nyújthat megoldást
Kína tőkekiáramlásának értéke (amerikai dollárban közel 50 milliárd) 8 éve nem látott magasságokat ért el az augusztusi hónapban. Az esemény hatására a befektetők várhatóan Kína határain kívül keresnek befektetési lehetőségeket. Az eset a kutatók vitatárgyává vált, akik azt vizsgálják, hogy vajon vezethet-e a kialakult helyzet és az új befektetési opciók keresése a Bitcoin fellendüléséhez.
Vezethet-e a Bitcoinhoz a kínai tőkekiáramlás és a jüan gyengülése?
A legfrissebb hivatalos adatok szerint a kínai tőkekiáramlás augusztusban elérte a 49 milliárd dollárt. Ez 2015 decembere óta a legnagyobb havi érték volt, ami potenciálisan további nyomást jelenthet a jüanra.
“A Bitcoin kínai befektetők általi ismertsége a gyengülő hazai gazdaság idején jelentős beáramlásokat eredményezhet a Bitcoinba a következő hónapokban” – mondta Markus Thielen, a Matrixport kutatási és stratégiai vezetője.
“Az USD/CNY árfolyam 17 éves csúcson van, mivel az amerikai gazdaság erőteljesen bővül, míg a kínai gazdaság növekedési lendülete gyengélkedni látszik” – mondta Thielen.
“A Covid-19 utáni fogyasztási fellendülés alulmaradt, és a hatóságok nem hajtottak végre megfelelő intézkedést a gazdaság támogatására. A kínai vállalatok a növekedés hiányában gyenge árrésektől (a termékek eladási árából befolyt összeg) szenvednek”.
Thielen úgy véli, hogy a jüanra nehezedő folyamatos nyomás és a helyi vállalatok növekedésének hiánya miatt a befektetők Kínán kívül kereshetnek lehetőségeket.
“A kripto lehet az egyetlen életképes lehetőség”
“Tekintettel az ország szigorú tőkekontrolljára, a kripto bizonyulhat a kevés elérhető csatorna egyikének” – érvelt Thielen. “A kripto lehet az egyetlen életképes lehetőség” – tette hozzá.
Egy szeptember 20-i X-en közzétett bejegyzésében a BitMEX társalapítója, Arthur Hayes is kitért a kínai gazdaságban előállt helyzetre. Megosztotta ötleteit arról, hogy szerinte mi állhat a kialakult állapot hátterében. Elsőként annak lehetőségét hozta fel, hogy a kínai tőke aranyba áramlik majd. A következő pontban az Egyesült Államok dollárban fennálló offshore adósságának visszafizetésére tért ki. Végül pedig arra gyanakodott, hogy néhány helyi nagyágyú készül titokban elhagyni az országot. Hozzátette, hogy abban reménykedik, hogy a tőke egy része utat talál a Bitcoinhoz.
Some possibilities:
1. China is buying a lot of gold
2. China is paying down USD offshore debt of its banks and corporates
3. Some wealthy comrades are fleeing the coopMost importantly what China is not doing is:
BUYING MORE US TREASURIES!!!!! pic.twitter.com/viVNIdZxth— Arthur Hayes (@CryptoHayes) September 20, 2023
Valójában 2016 végén már lejátszódott egy hasonló eset. Akkor arról számoltak be, hogy a kínai befektetők egyre inkább a Bitcoin felé nyúlnak, hogy tőkét juttassanak ki az országból.
Az akkori kiáramló tőke kereskedési volumene és a kínai jüan értéke valószínűsíthetően közrejátszott a Bitcoin árfolyam-növekedésének hátterében, amikor is a BTC 2017 végére olyan csúcsot ért el, amely örökre megváltoztatta jó néhány befektetője életét.
A Singular Research kriptoelemzője, Edward Engel szerint azonban az idők megváltoztak, és a kínai tőkekimenekítés ma már nem biztos, hogy ugyanolyan hatással van a Bitcoinra, mint akkoriban.
“Kína eléggé mesterelte a kiáramlás megállításának módját, ezért meglepődnék, ha az emberek régebbi módszereket használnának.”
“Utoljára 2017-2018-ban hallottam ilyesmiről, amikor a dzsunkák a bitcoint az underground bankok támogatására használták. Mindannyian tudjuk, hogy a KKP [Kínai Kommunista Párt] azóta betömte azokat a lyukakat”. (A “dzsunkák” olyan szervezetekre utalnak, amelyek segítettek a gazdag kínai szerencsejátékosoknak jelentős pénzösszegeket a tengerentúlra vinni. Kína azóta keményen fellépett ezekkel a cégekkel szemben.)
A BTC jelenlegi árfolyama
A bitcoin ára augusztus közepe óta továbbra is 25 000 és 27 000 dollár között mozog. Múlt héten hétfőn a két hónapos mélypontra, 25 000 dollár alá zuhant, de a hét elején egy új spot ETF kérvényről érkező pozitív hír gyorsan meglódította az árfolyamot. A kriptopénz a hír hatására magára talált és 2 hónap után először átlépte a 27 000 dolláros árfolyamot. A BTC ezután még négy napig fent tudta tartani a 27-essel kezdődő árat, majd visszaesett. Jelenleg 26 570 dolláron kereskednek vele.